На 18 август, в навечерието на Световния ден на фотографията, в столичната галерия „Ко-оп” беше открита самостоятелна фотографска изложба на Никол Николчова, озаглавена „Меланхолия”. Младата авторка си поставя за цел да фокусира вниманието на зрителя върху темата за преходността, като представя серия аналогова фотография от кадри, заснети през нощта на различни локации, предимно в Западна България. Това са забравени места от миналото, изоставени стари нефункциониращи фабрики, необитаеми домове и други. Както се отбелязва в анотацията - уловени в правилния момент, те носят чувство за замръзналост и неестественост, но същевременно са ни познати заради спомени, преживявания и наложени от обществото очаквания за случващото се на тези безлюдни кътчета из страната ни.
Никол Николчова е родена през 1995 г. в Кюстендил. Завършва Природо-математическата гимназия „Проф. Емануил Иванов” в своя град, а след това „Комерсиална фотография“ в Университета по изкуствата в Борнмът, Англия. След бакалавърската степен продължава да се развива в сферата на фотографията, операторската дейност и цветовите колекции. Има награди и отличия още от времето на ученическите си години. Нейни снимки са публикувани в световни издания като Амика и Modelland magazine. От 2019 г. е хоноруван преподавател – лектор по фотография и визуални изкуства в „Нет Ит“ академия.
Проектът „Меланхолия” е осъществен с подкрепата на Национален фонд „Култура” – програма „Творчески инициативи”.
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..
Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..
Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..
В интервю за Радио Благоевград лидерът на “Републиканци за България” Цветан Цветанов сподели своята оценка за кабинета „Желязков“. Той отбеляза, че наличието на редовно правителство дава известна надежда за стабилност и възможност за парламентарен контрол върху изпълнителната власт, както и за засилване на международното присъствие на страната...