28 души положиха днес клетва на тържествена церемония, която се проведе на строевия плац на Трето бригадно командване в Благоевград. За първи път, гарнизон от Враца и гарнизон от Благоевград, заедно се заклеха да пазят Майка България. Военна клетва положиха и 5 новоназначени дами в Трети механизиран батальон и Десети механизиран батальон от състава на Трето бригадно командване. Сред гостите на ритуала бяха заместник-областният управител Слави Христов, подполковник Петър Митев – началник на Военно окръжие- Благоевград, д-р Кирил Алексиев, директор на Регионален исторически музей, офицер от запаса подполковник Иван Петров, председател на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва. Свещениците Андон Шавулев и Петър Стефанов отслужиха водосвет за здраве.
Приветствено слово произнесе заместник-командирът на Трето бригадно командване полковник Георги Калчев. „Честта да попълнят редиците на Българската армия, се оказва само на най-достойните и издръжливите, които доказват желанието и готовността си, да обвържат и посветят житейския път, в службата на род и Родина. Уважаеми войници, вие успешно преминахте процеса на подбора и спечелихте първата си битка като извоювахте мястото си в строя в конкурентна борба с други достойни кандидати. Военнослужещите от родовете на Сухопътни войски и в частност Трето бригадно командване са високообразовани, силно мотивирани, дисциплинирани, гъвкави, адаптивни и целеустремени“, каза в част от словото си полковник Калчев.
Пред погледите на родители, дошли от страната и чужбина, военнослужещите маршируваха тържествено и казаха заветното „Заклех се!“ Пред Радио Благоевград някои от тях не скриха гордостта си, че са в редиците на Българската армия и си пожелаха късмет.
Нови класове за любителите на музикалното изкуство обяви НЧ „Св. Климент Охридски – 1922“ в Симитли. От тази година стартира обучение по акордеон с ръководител Денис Тодоров и клас по тамбура с ръководител Кирил Гегов. Интерес към обявените нови класове има, каза секретарят на читалището Димитринка Байракова. Любопитното е, че към момента желаещите да..
Продължава гасенето на пожара, който възникна вчера рано сутринта в района на сметището за битови отпадъци край с. Радловци, на няколко километра от град Кюстендил. От полицията в града казаха за Радио Благоевград, че на място работят екипи на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" в Кюстендил, както и техника на общинското..
Намаляват случаите на грип и остри респираторни заболявания в област Перник след обявяването на грипната епидемия. Въведените с нея противоепидемични мерки са в сила от 30 януари до 9 февруари включително. По данни на РЗИ за периода от 27 януари до 2 февруари заболелите са 146 срещу 174 за предходната седмица, като заболеваемостта е 219 на 10 000 души..
Със заповед на кмета Васил Узунов от 10 февруари се променя графикът на водоподаване в Брезник и село Ноевци. Причината е в липсата на валежи, честите аварии и продължаващото намаляване на обема на язовир „Красава”, който захранва с питейна вода град Брезник и няколко села в общината. Съгласно новата разпоредба в делничните дни - от понеделник до..
153 години от рождението на патрона на града ще отбележат на 4 февруари 2025 г. в град Гоце Делчев. От 16.00 часа пред Дома на културата ще има музика, песни и танци с млади таланти от Гоце Делчев. В 17.00 часа пред паметника на Гоце Делчев на централния площад в града, ще бъдат положени венци и цветя в памет на Гоце Делчев. След това, от 18.00..
Петиция до МОН за оптимизиране на учебните часове набира подкрепа в интернет, пише БНР. Един от мотивите на създателите на петицията - ранно ставане и късно приключване на учебните занятия при двусменен режим. Родители смятат, че децата са пренатоварени. Ученици – че се учат много ненужни неща. Да има промени в учебните програми настоява и директорът..
Георги Колевичин от Разлог с поредната успешна експедиция. Този път изкачи Каменния страж на Америка. Младият мъж от Разлог приключи успешно експедицията по изкачване на връх Аконкагуа (6962 м.) в Южна Америка. Величествен, мистичен и неземно красив, връх Аконкагуа издига огромната си снага почти на границата между Аржентина и Чили в..