“Извечното търсене – да откриеш себе си, винаги те отвежда до вечното. Идваме на този свят чисти. Защото идваме от вечността. В стремежа си да добием познание, се завъртаме в един омагьосан кръг: Кой съм аз? Къде е Бог? Над мене или вътре в мене? Част ли съм от него? Бог ли е в мене, или аз съм в Него? И аз всъщност кой съм? С времето, помъдрявайки, стигаш до вечното откровение: “Аз съм Алфа и Омега, началото и краят. Аз съм този, който е, който е бил и който ще бъде – Вседържителят“. Тогава отново си чист като дете, идващо от вечността, защото си вечен.”.
Този текст е своеобразен вход към изложбата нетрадиционна живопис и иконопис на Илияна Тошева „ОТКРОВЕНИЯ – в търсене на вечното”, която беше открита на 26 август в малката зала на Градската художествена галерия в Благоевград. Тя представя 29 произведения на живеещата в Сандански авторка, с разностранни интереси и умения, чието име се свързва с осъзнатата грижа за културните процеси в града.
Родена е през 1954 г. във Варна. Учи най-напред в Сандански, след това завършва художественото си образование (колеж) в София, със специалност аранжиране и реклама. Работи в областта на пространственото оформление и аранжирането на изложби, панаири и музеи. Повече от 20 години преподава иконопис в Прицърковно училище „Св. цар Петър Български“ към храм „Свети Георги“ и води курс по иконопис към Първо основно училище „Св. Климент Охридски“. Съвместно с общината в Сандански организира разнообразни детски пленери. Участва в регионални и национални изложби. Наред с рисуването, тя пише приказки, кратки разкази и поезия под псевдоним Илина Кирина. Публикува от години в алманах „Огнище“ и в сайтовете „Нова социална поезия“ и Лига за българските писатели в САЩ и чужбина. Автор е на 11 сценария, представени на сцена, също на книгите: „Приказка за моя град“ (2012), „Загадъчните тангрити. Приказки за българските владетели“ (2015), стихосбирка „Горя“ (2020) и сборник с разкази „Потайностите на метрото“ (2022). Председател е на сдружение „Жените на Сандански“ и клуб за литература, изкуство и култура. Носител е на званието „Будител на град Сандански, 2019“.
С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..
Община Благоевград изработва Стратегия за развитие на образованието в общината в партньорство с НПО „Заедно в час“. Документът трябва да очертае посоката, в която да се развива образованието на децата в следващите години. За целта общинска администрация пусна на официалната си страница анкети, с които да събере обратна връзка от заинтересованите..
Благоевград и АУБ бяха домакини за втора поредна година на инициативата „Scientorium Juvenorum - Лятно училище за имунолози и онколози“ . Заслугата за това е на Българското научно дружество по имуноонкология и на Клуб „Млад онколог“ . Трите семинарни дни бяха изпълнени с презентации и обучения, в които водещи специалисти предадоха своя..
През 2024 г. българските гори станаха най-горещата точка в Европа. Изгоряха безпрецедентно много хектари прекрасни гори. Ние всички като общество положихме огромни усилия, за да спасим природата си. Но… борбата не е свършила. В знак на благодарност за широката обществена подкрепа и тази година Националната асоциация на доброволците в Република..
„Етимология на отсъствията" не е книга с отговори. Не е книга с въпроси. Поезията през XXI век няма за своя мисия нито да пита, нито да отговаря. Тя не е и мечтание, нито проплакване, не е „зов за споделеност". Днес поетът предупреждава. Смисленият поет. Това е книга, както твърди нейната авторка, „в която всяка липса е начало, всяка пауза – завръщане,..
Общинският съвет в Благоевград гласува в края на май промяна на правилата за движение на електрически превозни средства на територията на общината. През тази седмица бяха поставени и знаци, забраняващи управлението на електрически тротинетки в пешеходната зона. Целта е да се намали рискът от инциденти и да се повиши сигурността за пешеходците...
Приключва третият курс за водни спасители, организиран от БЧК - Благоевград. Над 40 младежи са обучени за водни спасители на плувни басейни и водни паркове прз тази година. Въпреки интереса към професията в Благоевградска област, тя не е достатъчно атрактивна. „Няма интерес от хората да изпълняват професията воден спасител целогодишно, както и..