Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започна новата академичната година в ЮЗУ „Н. Рилски“

Проф. д-р Борислав Юруков, ректор на най-голямото висше учебно заведение в Югозападна България, официално откри новата академична 2022 – 2023 година в ЮЗУ „Н. Рилски“ в Благоевград. На церемонията присъстваха деканите на 9-те факултета във висшето училище, преподаватели, студенти и техните родители, представители на държавната и местната власт, на институции, граждани. Проф. д-р Борислав Юруков се обърна с приветствени думи първо към първокурсниците, като подчерта, че те ще се изправят пред нови предизвикателства и промяна в начина на живот и учене. „Скъпи първокурсници, обръщам се първо към Вас, защото днешният ден е важен за Вас.  Пътят, който сте избрали, е път на свободното Ви развитие като личности.  Предстои Ви да натрупате много знания и професионални умения, да разширите и задълбочите интересите си и да докажете своя потенциал.  Възползвайте се от възможностите, които Ви се предоставят по време на обучението, за да създадете най-добрата и стабилна основа за своето бъдеще.  Пишете своята история така, че тя да бъде най-добрата за всички времена.  И не забравяйте: знанията и уменията Ви са единственото богатство, което никой не може да Ви отнеме!“, каза той.

Професор Борислав Юруков пожела на първокурсниците, на студентите и техните преподаватели успешна нова академична година.След приветственото слово той връчи книжките на студентите – първокурсници, приети с най-висок бал. За слушателите на Радио Благоевград те споделиха своите вълнения, притеснения и очаквания от обучението в най-големия университет в Югозападна България.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Форум в Благоевград за бъдещето на възобновяемата енергия

Община Благоевград организира форум „Възобновяеми енергийни източници на бъдещето“, който ще се проведе на 18 септември от 10:00 часа в зала „22 септември“ в Благоевград. Събитието е част от дългосрочната стратегия на Общината за екологично устойчиво бъдеще и подобряване на качеството на живот чрез енергийна ефективност и чиста енергия. Целта..

публикувано на 16.09.25 в 10:13

Премиерът свика първо заседание на Националния борд по водите

Министър-председателят Росен Желязков свиква днес първо заседание на Националния борд по водите в изпълнение на решението на Народното събрание от 3 септември 2025 година относно предприемане на спешни мерки за преодоляване на водната криза в Република България. В рамките на заседанието ще бъдат набелязани най-спешните мерки във възможно най-кратки..

публикувано на 16.09.25 в 09:36

Слънчево време

Днес ще бъде слънчево. В сутрешните часове на отделни места в низините и около водните басейни ще има ниска облачност или намалена видимост. Ще духа слаб вятър от изток-североизток. Максималните температури ще бъдат между 26° и 31°. През нощта срещу сряда, друг студен атмосферен фронт ще е причина за увеличение на облачността от северозапад. В крайните..

публикувано на 16.09.25 в 07:14

Запазва се броят на учениците в Кюстендилско

Общият брой на учениците в Кюстендилска област е 10 492. От тях в дневна форма на обучение са записани 9 812 ученика. Голям е броят на учениците в самостоятелна форма на обучение над 16-годишна възраст – 247.  По данни на РУО, в последните години се запазва броят на учениците в началните класове след първи клас, дори има тенденция на връщане на..

публикувано на 15.09.25 в 17:35

Откриха учебната година в ПГИ „Иван Илиев“ Благоевград

С празнична програма, с много усмивки, цветя и сърдечни поздрави ученици, учители и родители посрещнаха новата учебна година в ПГИ „Иван Илиев“ в Благоевград. Училището е с традиции и много постигнати успехи през своята 76-годишна история. От тази учебна година гимназията има нов директор – Гергана Узунова, с почти 30 години стаж в професията, 20..

публикувано на 15.09.25 в 15:15

Новата учебна година в Кюстендил започва за 357 първокласници

Новата учебна година в Кюстендил започват 357 първокласници. Други 113 деца ще се включат в подготвителните групи към учебните заведения. По повод първия учебен ден всички първокласници в Кюстендил получиха специална книжка – "На добър час в първи клас!". Изданието е създадено с внимание и обич, и цели да вдъхнови най-малките ученици в техния път към..

публикувано на 15.09.25 в 13:15

С 40-годишен юбилей посреща новата учебна година Девето ОУ в Благоевград

Кметът Методи Байкушев и директорът Василка Величкова  откриха учебната година в Девето ОУ „Пейо Яворов“ в Благоевград. Две паралелки първокласници, в които четири двойки близнаци, ученици от Украйна, Италия, Англия и Германия, посрещнаха днес в учебното заведение. Тази година училището отбелязва и 40-годишен юбилей. Първокласниците и техните..

публикувано на 15.09.25 в 13:09