Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нужен е и диалог с местната власт

Нужен е и диалог с местната власт. Това заяви в разговор за Радио Благоевград председателят на Общинския съвет в Дупница Костадин Костадинов.

„За съжаление политическото безвремие остави местната власт в едно доста трудно състояние. Само един пример. Общинският фонд за местни инициативи финансира идеите на местните хора за реализирането на различни проекти. Това става след приемането на държавния бюджет, а след това и на местния, който се приема в 40-дневен срок след приемането на националния. Поради сериозното забавяне тази година ние в Дупница имаме възможност да осигурим средства за местните хора едва през октомври. Те ще имат много малко време да реализират своите проекти. През годината бяхме изправени пред много трудни моменти като изплащането на средствата за ел. енергия, за поддържането на общинската пътна мрежа. Причината - малкото средства“, коментира той.

През тази година не е имала възможност да се отделят средства и за много други дейности.

„Държавата ни прехвърли немалко задължения, но никой не се интересуваше как се справяме ние в общините. Разбира се, интересуваме се и от предложенията за съставянето на ново правителство от 48-мото Народно събрание. Има логика в предложения от Бойко Борисов вариант, но е важно да има диалог. Този диалог може да започне между партиите в парламента и да продължи и с представителите на местната власт. Защото тук проблемите също са много сериозни“,добави Костадинов.

Чуйте още подробности в интервюто на Иван Лазов с председателя на Общинския съвет в Дупница Костадин Костадинов.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Със стоп-палки и белезници инспекторите от ИАРА хващат бракониерите по Струма

Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..

публикувано на 18.12.24 в 14:16

Добрият пример - село Копривлен, което срещна децата си със света на изкуството

Отправяме вниманието си  към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в  малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..

публикувано на 18.12.24 в 12:18

Осъзнават ли своята Аз-ефективност учениците в Благоевград?

Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..

публикувано на 18.12.24 в 11:08

Граждани изпратиха над 5000 становища до МЗХ в подкрепа опазването на горите в България

Гражданите подкрепиха експертната позиция на WWF срещу спорните промени, които биха позволили провеждане на сечи с цел прокарване на просеки за тежки дърводобивни машини – харвестъри. За малко повече от две седмици, над 5000 души се включиха в инициативата на WWF и изпратиха до Министерството на земеделието и храните..

публикувано на 18.12.24 в 10:36

Илия Лазаров: Приемането ни в Шенген е поредната стъпка към пълната ни европейска интеграция

„Това е поредната стъпка към нашата пълна интеграция в европейското семейство“, заяви евродепутатът от ГЕРБ–СДС/ЕНП Илия Лазаров, по повод присъединяването на България към Шенгенското пространство. Според него този успех е част от историческите решения, започнали още през 1999 година с преговорите за членство в Европейския съюз, преминали през..

публикувано на 18.12.24 в 10:15

Природата има четири сезона и всички си струват гледането

Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..

публикувано на 17.12.24 в 12:42

Вече наистина сме в Европа

От 1-ви януари 2025-та година отпада сегашният граничен контрол на пунктовете към Гърция и Румъния. Преминаването ще става свободно, като граничният контрол ще бъде в една 30- километрова зона и то само по необходимост и по преценка на граничните власти. В студиото на Радио Благоевград бившият вътрешен министър проф. д-р Веселин Вучков обясни..

публикувано на 17.12.24 в 12:37