Започна обучението на преподавателите от ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград в първия университетски СТЕМ център в страната. През обучение в СТЕМ центъра вече преминаха преподавателите от Факултета по педагогика. Те се запознаха с начина на използване на образователния софтуер mozaBook, както и работа с технологията zSpace, която дава възможност за обучение чрез виртуални 3D холограми и симулации на експерименти във виртуална и добавена реалност.
Доц.д-р Даниела Томова, зам.-декан на Факултета по педагогика: „ Първият СТЕМ център е изграден в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград по проект на Факултета по педагогика. В много училища навлиза тази технология и най-вече в началния етап, както и при преподаването на науките химия, физика, математика. Идеята на този СТЕМ център беше нашите студенти, когато придобият педагогическа правоспособност и се окажат в училище, в което има такава налична СТЕМ система, да могат да я използват.“ Доц. д-р Даниела Томова поясни, че обучението на преподавателите в СТЕМ среда започва с преподавателите от Факултета по педагогика, но през следващите седмици през обучение ще преминат преподаватели и от другите факултети, които на по-късен етап ще запознават студентите с възможностите на новите технологии.
Обучението на преподавателите от ЮЗУ „Н. Рилски“ в СТЕМ среда се води от Александър Чантов, експерт „Обучения и квалификации“ във фирмата, която отговаря за техническата част от СТЕМ кабинетите във висшето училище. „Това обучение включва най-вече конкретни технологии, които подпомагат обучението по методологията СТЕМ. Тук говорим за използване на методологията като конфигурация, т. е. не просто отделни парчета технологии, които нямат общо , а неща, които се съчетават добре, за да се повиши качеството, ефективността на учебния процес. Част от въпросната технология – интерактивни дисплеи; софтуер, който е конкретно образователен с ресурси, които подпомагат учителите да водят по-интересни и по-ангажиращи занимания. Включително има една станция zSpace, стереоскопична станция, която предлага възможност да управляваме в пространството 3D модели. Т.е. имаме възможност ръцете ни да са върху това, което изучаваме. Дали ще е човешка клетка, дали ще е устройство на двигател, дали ще е модел на сграда, можем да ги въртим в различни позиции, да ги виждаме, да ги сглобяваме и разглобяваме и т.н. Включително и 3D принтер, с който можем това, което сме визуализирали, да го изградим във физическия, в реалния свят като модел. Тези неща се съчетават добре и е редно и обучението им да бъде в един цялостен подход, за да се схване връзката между отделните елементи.“
Педагогическите специалисти, участвали в обученията, получиха безплатен достъп до образователния софтуер mozaBooK.В рамките на месец те могат да ползват богатата мултимедийната библиотека, която съдържа повече от 1 200 интерактивни 3D анимации, стотици образователни видеоклипове, аудио файлове и работни листове.
Освен преподавателите от Факултета по педагогика, в обучения в СТЕМ центъра ще се включат преподаватели от останалите факултети на ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград.
В момента се създават още два СТЕМ центъравъв висшето училище. И трети, който ще бъде по проект на МОН „Повишаване компетентностите на преподавателите на ВУЗ, подготвящи бъдещи учители“.
Планината е за всички – без бариери. Това е на само призив, а дългогодишна мисия за Гергана Дойчинова и екипа на „Ела и ти“. След дарителска кампания бяха събрани нужните средства за закупуването на три специализирани колички. С тях деца и младежи с увреждания, както и трудноподвижни хора, могат да стигнат до планинските върхове, разбира се, с..
След протеста и контрапротеста заради сигнала на родилка за агресия в Майчин дом на дневен ред излезе наболял за обществото проблем за етиката между пациенти и медицински специалисти, като този случай отвори полюсни позиции и още въпросителни. Акушерството е трудна и отговорна, но същевременно и благородна професия, изискваща търпение и..
Бретонски палачинки, кроасани, лавандулова лимонада и френски сирена, поднесени сред уютния и пъстър колорит на благоевградското село Рилци. Този културен мост между българската и френската култура подариха на благоевградската публика Маргарита Георгиева, заместник-председател на Алианс франсез, и Елена Арнаудова. С подкрепата на Община Благоевград те..
Дните 15, 16 и 17 юли са известни в българския народен календар като Горещници. Тези три дни са свързани с почитание към огъня. Вярвало се, че който работи през тези дни, то снопите му на нивата се запалвали сами, защото огънят слизал от небето. Считали, че който не празнувал Горещниците, къщата му изгаряла. Тези дни се съблюдавали..
Припомняме, че през пролетта на тази година една от най-големите световни тютюневи компании стартира пилотен проект у нас, осъществяван от Национална асоциация на тютюнопроизводителите (НАТ-2010) и компанията за преработка на суров тютюн Сокотаб. Проектът включва експерименталното изпитване на три нови за България сортове едролистен тютюн, като..
За поредна година Общинският исторически музей в Брезник, съвместно с Центъра за работа с деца в града, организират инициативата „Ваканция в музея“. Целта е децата да се забавляват, участвайки в различни дейности като рисуване, тъкане, изработване на глинени съдове и на традиционни местни печива. Идеята е по този начин малчуганите да добиват..
През изминалите дни една публикация на майка в социалните мрежи разбуни духовете и раздели обществото. Наскоро родила жена сподели в личния си профил във Фейсбук, че е получила грубо отношение и дори физическа агресия от лекарския екип, който е бил отговорен по време на раждането и. Последваха протести в защита на лекаря, както и контрапротест в..