Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радина Калдамукова: Наложително е да възстановим естествените водни цикли

Експертите са на мнение, че прекъсването на естествените водни цикли, повсеместната сеч и обезлесяване, са причини както за тежките наводнения, така и за сериозните засушавания в целия свят. С тази убеденост е и глобалното движение на градостроители, експерти по водите, еколози и инженери, които се опитват да възстановят естествените водни цикли.Тяхната дейност е наречена „un-engineering”, т.с  завръщане към естествените процеси, които включват например предоставяне на достатъчно пространство на реките за разширяване и свиване, за да се противодейства на скоростта на водата и наводненията. „Да, точно така, завръщане към природата. Ние осъзнаваме, че този воден цикъл, цялата система е свързана. Не можем да разглеждаме само една река или само подпочвените  води. И колкото по-бързо това ни стане ясно, толкова по-добре“, коментира за Радио Благоевград Радина Калдамукова, магистър по геоекология и част от авторския екип на платформата „Климатека“.

Младият учен посочи редица примери за интелигентно управление на водите и за изграждане на синьо-зелената (вода и растителност) инфраструктура, като един от най-важните елементи за устойчиво развитие в градовете. „Също така на локално ниво можем да използваме дъждовната вода, която е много ценен ресурс, който най-често отива в канализацията. Или чрез специални филтри можем да филтрираме така наречената „сива вода“, която ползваме за миене, от пералнята и т.н. Дори мой познат от Финландия е измислил такава система душ, с която водата се рециклира един вид  и следващият човек  може  да я използва отново, без да се хаби нова вода или да се затопля до определена температура“, разказа още Радина Калдамукова.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Леа, Париж и сбъднатите мечти

В предаването „Неделя у дома“ имахме приятна среща с писателката Яна Василева - Цури и дъщеря ѝ Леана Цури. Повод за срещата в ефира на Радио Благоевград са поредица от награди в различни литературни конкурси, които спечели 10-годишната Леана.   Тя беше отличена с първо място в раздел „Проза“, първа възрастова група в Международния..

публикувано на 09.06.24 в 14:46

Опасният, но позволен райски газ

Защо е опасен и как в комбинация с алкохол или дрога дишането на диазотен оксид може да увреди централната нервна система? Флаконите с райски газ са все по-достъпни в интернет и заведенията, но не бива да се подценяват вредите и опасността от приемането на този популярен „парти наркотик“ от деца и младежи.   Тази тема поставихме на фокус в..

публикувано на 07.06.24 в 09:53
Савина Топурска

Савина Топурска: Африка те учи да даваш!

Визуалният артист Савина Топурска гостува на предаването „Ефир за приятели“.  Савина е от Благоевград, от години живее и работи във Франция, където в момента следва докторантура. В Париж младата жена работи по арт проект свързан с летните олимпийски игри 2024. Съвсем наскоро се завърна от далечно пътуване до Африка. В столицата на Сенегал -..

публикувано на 06.06.24 в 15:46

Ивайло Гоцев: Община Симитли е пример за качествени социални услуги

Община Симитли провежда дългосрочна политика за социалните услуги и дейности. Тя е начертана още в началото на 2010 година, когато залагахме тези услуги в общинските стратегии. Сега има национална карта за социални услуги, в която за наша радост, защото ние се радваме на всяко нещо, което е добро за хората, ще разкрием още три нови социални услуги, а..

публикувано на 05.06.24 в 13:01

„Духът на Хималаите“ и посланията, които остават!

Днес на 3 юни, когато се навършват 40 дни от кончината на проф. д-р Александър Илиев, на Камерната сцена в „Славянска беседа“ в София, от 19 часа, ще бъде официално представена последната му книга „Духът на Хималаите“.  Проф. Илиев е с изключително богата творческа кариера и е познат на широката публика в ролите му на драматичната,..

публикувано на 03.06.24 в 11:53

Безопасни ли са детските площадки в Благоевград и селата?

Безспорно състоянието на детските площадки е от голямо значение за децата, за да могат да се забавляват и играят безопасно. Какво е състоянието на детските площадки в Благоевград, как изглеждат и как трябва да изглеждат, безопасни ли са – отговорите на всички тези въпроси в репортажа на Ива Сеизова. Чуйте мненията на анкетираните..

публикувано на 03.06.24 в 10:49

България все още няма приет национален велосипеден план

На 12 април 2018 година по време на сесия на ООН,  190 държави-членки одобриха датата 3 юни за международен ден на велосипеда . „ Това е една обикновена машина, която се задвижва с мускулна сила, но всъщност е демократично, здравословно, екологично транспортно средство, което  всеки може да използва “, напомни в интервю за Радио Благоевград..

публикувано на 03.06.24 в 09:43