Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радина Калдамукова: Наложително е да възстановим естествените водни цикли

Експертите са на мнение, че прекъсването на естествените водни цикли, повсеместната сеч и обезлесяване, са причини както за тежките наводнения, така и за сериозните засушавания в целия свят. С тази убеденост е и глобалното движение на градостроители, експерти по водите, еколози и инженери, които се опитват да възстановят естествените водни цикли.Тяхната дейност е наречена „un-engineering”, т.с  завръщане към естествените процеси, които включват например предоставяне на достатъчно пространство на реките за разширяване и свиване, за да се противодейства на скоростта на водата и наводненията. „Да, точно така, завръщане към природата. Ние осъзнаваме, че този воден цикъл, цялата система е свързана. Не можем да разглеждаме само една река или само подпочвените  води. И колкото по-бързо това ни стане ясно, толкова по-добре“, коментира за Радио Благоевград Радина Калдамукова, магистър по геоекология и част от авторския екип на платформата „Климатека“.

Младият учен посочи редица примери за интелигентно управление на водите и за изграждане на синьо-зелената (вода и растителност) инфраструктура, като един от най-важните елементи за устойчиво развитие в градовете. „Също така на локално ниво можем да използваме дъждовната вода, която е много ценен ресурс, който най-често отива в канализацията. Или чрез специални филтри можем да филтрираме така наречената „сива вода“, която ползваме за миене, от пералнята и т.н. Дори мой познат от Финландия е измислил такава система душ, с която водата се рециклира един вид  и следващият човек  може  да я използва отново, без да се хаби нова вода или да се затопля до определена температура“, разказа още Радина Калдамукова.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

„Дари добро“ – кампания на ДГ „Синчец“ по повод 21 ноември

На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..

публикувано на 21.11.24 в 13:20

Религията в училище учи децата на морални ценности и толерантност

В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..

публикувано на 21.11.24 в 12:29

Политиците у нас вече се продават през скандала, а не с посланията

През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..

публикувано на 21.11.24 в 11:39

Честваме Световния ден на географските информационни системи

На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава  възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...

публикувано на 20.11.24 в 09:48

Защо е важно да внесем цвят в зимния си гардероб?

Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..

публикувано на 19.11.24 в 19:49

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти!

Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..

публикувано на 19.11.24 в 14:00

WWF стартира кампанията си „Абонирай се за природата“

Природозащитната организация WWF България постави началото на своята кампания „Абонирай се за природата“. С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали, WWF отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения...

публикувано на 19.11.24 в 11:58