Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изгубили сме 69% от популациите на диви животни

Популациите на диви животни – бозайници, птици, земноводни, влечуги и риби – са отбелязали катастрофален спад в числеността си, намалявайки средно с 69% от 1970 г. насам, сочи докладът на WWF „Жива планета“. Той излиза на всеки две години с актуални данни за състоянието на дивата природа, както и за рисковете и заплахите, пред които е изправена.

С този доклад днес се поставя началото на първата фаза на кампанията “Общ дом. Общо бъдеще” на природозащитната организация WWF – България. Това е първа двуфазова интегрирана кампания на организацията, която цели да обедини традиционната Коледна кампания и ежегодната кампания, посветена на Часа на Земята. Тя ще се проведе в периода между 13-и октомври 2022 г. и 22-ри април 2023 г. В периода от 08.11.2022г. до 07.01.2023г., ще бъде поставен фокус върху ситуацията у нас и усилията на WWF за опазването на дома на дивите животни в България.

Втората част на кампанията ще покрие периода, в който традиционно се провежда кампанията за Часа на Земята (15.03.2023-22.04.2023).

В доклада участват над 90 експерти от над 20 страни от всеки континент, проследявайки популациите на птици, бозайници и влечуги по света. Проучването представя състоянието или така нареченият индекс „жива планета“. Това е нашият ранен показател за тревога, защото според данните, популациите на диви животни на Планетата са намалели с близо 70%. Това означава, че от една страна се е увеличил броят на видовете, които са изчезнали или са станали по-застрашени, според международния критерий за защита на природата. От друга страна означава, че много от популациите на видовете са претърпели негативни промени, включително срив. У нас няма постоянен мониторинг на изчезващите видове, но последното издание на Червената книга в България от 2011 г., съобщава за 51 вида животни, които са изчезнали, от които 12 вида са включени в категорията „изчезнали“, а 30 вида са критично застрашени. Тоест, същите тенденции, които се случват в световен мащаб се случват и у нас. Едни от най-застрашените видове у нас са есетрите“ – коментира за Радио Благоевград Нада Тошева, ръководител „Опазване на видовете“ към WWF – България.

Докладът сочи още, че основните двигатели за намаляването на популациите на диви животни по света са: загубата на местообитания, свръхексплоатацията на земята, нелегалният дърводобив, въвеждането на инвазивни видове, замърсяването, изменението на климата и болестите. Тези фактори влияят и на природата у нас.

Затова е важно всеки от нас да осъзнае важността на проблема и да се опита да помогне за неговото решаване с по-отговорно отношение към природата и заобикалящата ни среда. Това е и целта на кампанията “Общ дом. Общо бъдеще”, която стартираме днес“ – съобщи още Нада Тошева. Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Нада Тошева:







БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Община Сатовча ще предотвратява пожари

Топлото време и многото пожари в цялата страна са основната причина за закупуването на два дрона от община Сатовча. Предложението е било на екипа на кмета на общината Арбен Мименов. Това заяви той в интервю за Радио Благоевград. Двата дрона са последна дума на техниката и те ще наблюдават северната и южната част на общината. Предимно планинските..

публикувано на 28.08.24 в 11:27

Водата трябва да се пести

Водата трябва да се пести -  това е израз, който употреби няколко пъти в интервюто за Радио Благоевград Емил Димитров- Ревизоро. Той е бивш народен представител, както и бивш министър на околната среда и водите. „Преди три години оставихме всички язовири пълни не за да приозвеждат ток и да дават на частните ВЕЦ- ове,а за национален ресурс“ –..

публикувано на 28.08.24 в 11:16
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Политическото напрежение е ограничено до отделни партии и групи, не до цялото общество

"Не виждам напрежение в обществото във връзка с политическите процеси у нас. Напрежение наблюдавам само в някои политически групи, които са вече доста малки – както по влияние в обществото, така и като електорат. За съжаление, тяхното влияние върху общественото мнение не кореспондира с реалното им въздействие върху обществения живот. Напрежение сред..

публикувано на 27.08.24 в 11:20

Сериозни изводи след пожарите в Благоевградска област

Основният извод е, че пожарите в повечето случаи са причинени от действията на хората. Понякога те са дължат на небрежност, на пренебрегване на елементарните правила при високи температури и безводието, обхванало страната. Сериозни пожари имаше в планината Славянка на границата с Гърция, над село Цапарево в Малешевската планина близо до границата..

публикувано на 26.08.24 в 10:28

БГ туризъм: През огромни дупки до красива екопътека

За всички, търсещи прохладата и свежестта на планината през лятото или красотата на природата през всеки сезон, екопътека "Бели Искър" доста приятно ще ви изненада, разхлади и освежи и то за цял ден. Ако сте се насочили към района на Самоков, Говедарци и село Бели Искър, това е добра опция за лека и приятна разходка с възможности за пикник...

публикувано на 25.08.24 в 10:27

Доброто и гражданската инициативност трябва да се възпитават

Колко сме активни като гражданско общество днес? Възпитават ли се децата в доброволчество и инициативност и как учителите участват в тяхното формиране? Това са въпросите, които преподавателите Даниела Миланова и Василка Тасева, част от Сдружение "Заедно за успех" и инициатори на редица активности, инициативи и кампании в община Кочериново, включващи и..

публикувано на 24.08.24 в 10:37
Снимка: Диана Димитрова

Благоевград през погледа на туриста

Диана Димитрова е родом от Шумен, но живее със семейството си в Добрич. Преди да станат родители, тя и съпругът й не спират да пътуват и да опознават различни кътчета от страната ни. След появата на децата, си обещават, че тази жажда към нови знания, приключения и емоции няма да спре и както в българската класика "С деца на море", семейството е в пълен..

публикувано на 24.08.24 в 09:41