Популациите на диви животни – бозайници, птици, земноводни, влечуги и риби – са отбелязали катастрофален спад в числеността си, намалявайки средно с 69% от 1970 г. насам, сочи докладът на WWF „Жива планета“. Той излиза на всеки две години с актуални данни за състоянието на дивата природа, както и за рисковете и заплахите, пред които е изправена.
С този доклад днес се поставя началото на първата фаза на кампанията “Общ дом. Общо бъдеще” на природозащитната организация WWF – България. Това е първа двуфазова интегрирана кампания на организацията, която цели да обедини традиционната Коледна кампания и ежегодната кампания, посветена на Часа на Земята. Тя ще се проведе в периода между 13-и октомври 2022 г. и 22-ри април 2023 г. В периода от 08.11.2022г. до 07.01.2023г., ще бъде поставен фокус върху ситуацията у нас и усилията на WWF за опазването на дома на дивите животни в България.
Втората част на кампанията ще покрие периода, в който традиционно се провежда кампанията за Часа на Земята (15.03.2023-22.04.2023).
„В доклада участват над 90 експерти от над 20 страни от всеки континент, проследявайки популациите на птици, бозайници и влечуги по света. Проучването представя състоянието или така нареченият индекс „жива планета“. Това е нашият ранен показател за тревога, защото според данните, популациите на диви животни на Планетата са намалели с близо 70%. Това означава, че от една страна се е увеличил броят на видовете, които са изчезнали или са станали по-застрашени, според международния критерий за защита на природата. От друга страна означава, че много от популациите на видовете са претърпели негативни промени, включително срив. У нас няма постоянен мониторинг на изчезващите видове, но последното издание на Червената книга в България от 2011 г., съобщава за 51 вида животни, които са изчезнали, от които 12 вида са включени в категорията „изчезнали“, а 30 вида са критично застрашени. Тоест, същите тенденции, които се случват в световен мащаб се случват и у нас. Едни от най-застрашените видове у нас са есетрите“ – коментира за Радио Благоевград Нада Тошева, ръководител „Опазване на видовете“ към WWF – България.
Докладът сочи още, че основните двигатели за намаляването на популациите на диви животни по света са: загубата на местообитания, свръхексплоатацията на земята, нелегалният дърводобив, въвеждането на инвазивни видове, замърсяването, изменението на климата и болестите. Тези фактори влияят и на природата у нас.
„Затова е важно всеки от нас да осъзнае важността на проблема и да се опита да помогне за неговото решаване с по-отговорно отношение към природата и заобикалящата ни среда. Това е и целта на кампанията “Общ дом. Общо бъдеще”, която стартираме днес“ – съобщи още Нада Тошева. Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Нада Тошева:
Нов документален филм разказва за живота и професионалния път на покойния журналист Милен Цветков. Премиерата на „Милен“ бе на 20 февруари в зала 1 на Националния дворец на културата, предстои прожекция на филма и в Благоевград на 27 февруари. По време на снимките екипът е заснел около 40 интервюта, възстановили са много архиви и са се..
Под светлините на рампата – така определихме радиосрещата с актрисата от Благоевград Лили Сучева, която играе роля в най-новия български филм „Терапия“, с премиера в кината след броени дни. Тя играе в различни постановки и в ДТ “Никола Вапцаров”, и Народния театър „Иван Вазов”, Театър "Българската армия". Признава, че напоследък повече..
Преди 13 години Черниче придоби титлата „Първото евросело в България“. Тогава с финансиране по ЕП „Развитие на селските райони“ изцяло е реновирана инфраструктурата на селото. „През всичките тези години ние сме се стремили да поддържаме имиджа и доброто име на селото, да надграждаме и да получаваме всичко това, от което имаме нужда, за да бъдем не..
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..