Международният конгрес се провежда на всеки шест години и представлява световно признатото събитие от най-високо ниво в областта на нумизматиката. Конгресът е част от политиката за популяризиране, опазване, валоризация и развитие на материалното и нематериално културно наследство. Това е уникална възможност за куратори, историци, професионални експерти, колекционери и всички участници да се срещнат помежду си и да споделят своята страст, както и да представят най-новите постижения в науката. Участието на такъв форум повишава авторитета на европейско и световно ниво и допринася да бъдем разпознаваеми в световните нумизматични среди. Това е и изключителна възможност за популяризирането на българското културно наследство и в частност нумизматичните колекции на българските музеи. Подборът на участниците се извършва по най-високи критерии от международна комисия, година преди провеждането на конгреса. За първи път от България има над 10 представители на този конгрес с участието на музейни специалисти от РИМ Благоевград, РИМ София, РИМ Стара Загора и от Софийския университет.
Фурор в нумизматичната наука предизвиква изследването на д-р Нина Хаджиева, нумизмат, куратор на нумизматичната колекция на РИМ Благоевград. Тя участва в панел „Тракия“ и „Северна Гърция“.
„Аз исках да представя едно много емблематично съкровище за Югозападна Тракия – съкровището от Скребатно. Такова няма регистрирано от тази епоха, 6-4 в.пр. Христа. Такова друго съкровище няма регистрирано до ден днешен не само в България, на Балканите, но и в света. Тези съкровища рядко достигат до музеите. Те се намират, но се разграбват, разпиляват от иманяри, от колекционери и т.н.“
Д-р Хаджиева посочи за слушателите на Радио Благоевград каква е методиката, по която се работи при изследването на монетите. Монетите се изследват като тегло, номинал, като изображения и иконография. Стига се до момент, в който не може да се продължи. Нейната идея е да се направи анализ на монетите от конкретното съкровище.
„Ние изследвахме с един специален инструмент, нарича се XRF фруоресцентен анализатор, който изследва съдържанието на метал в монетата. Показва колко процента е среброто, златото, медта и какви други елементи има. Това е следващата стъпка в науката нумизматика, защото ние по този начин можем да хванем фалшиви монети. Друго, много важно за мен е, че аз искам да докажа, че тези монети и металите, от които са изработени, са от Тракия, от Родопите, Западните Родопи, долината на Средна Места и полето на гр. Гоце Делчев. Монетите са направени от висок процент сребро, между 97 и 99.9 чистота на среброто. Целта е да се направи достатъчно добра статистика, да има обем от такива анализи, за да може в един момент статистически да направим заключения. Аз сега направих първите няколко стъпки. Тези монети досега в науката се наричат тасоски. На остров Тасос обаче такива монети няма, а 200 години в цял свят тези монети се водят тасоски. Те са тракийски монети. Тяхната концентрация реално е точно в средното течение на река Места, гоцеделчевското поле и Западните Родопи. Там е най-голямата концентрация. Това е нещо интересно за световната нумизматика. Хората доста се заинтересуваха, защото това е подмяна на една двеста годишна повтаряна мантра и досега всички знаят, че това са тасоски монети, че са гръцки монети и в един момент идва някои и казва: Не! Това са тракийски монети, т.е. ние по някакъв начин подкопаваме цялата научна литература до този момент. Но в крайна сметка науката е точно затова, да оборва и да доказва хипотези и да изкарва истината“.
Д-р Нина Хаджиева продължава изследването върху монетите от съкровището в Скребатно.
Голям процент хора решават да отидат в планината без предварителна подготовка, което е предпоставка за инциденти. 7 спасителни акции за последните две седмици са провели планинските спасители в района на Седемте рилски езера, съобщиха от Планинската спасителна служба. Оказва се, че именно езерата са най-посещаваното място от туристи в..
Брокерите в България много отдавна са готови за прехода към еврозоната, защото ние всички отдавна работим с евро. Така че чисто оперативно не очаквам някакви трудности, нито за сектора, нито за клиентите. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Веселина Стоева, председател на Управителния съвет на Асоциацията за развитие на брокерите на имоти. През..
Министерският съвет одобри промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от МОН. С част от тези промени се цели затягане на дисциплината, по-строга регулация на използването на мобилни устройства и повече правомощия за учителите в справянето с неприемливо поведение на учениците. В рамките на един месец предложените..
Въженият парк край Благоевград премина на лятно работно време. Атракционът ще бъде отворен за посетители в интервала от 9:00 до 13:00 часа и от 17:00 до 20:00 часа. “Промяната се налага заради високите температури през деня. При 33 градуса на сянка паркът се затваря, защото горе децата се напрягат, като ги пече слънцето директно и там става..
Излезе от печат сборникът от симпозиума „Мегалитни паметници и култови практики“, чийто домакин беше катедра „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. В двата тома на сборника са включени 53 доклада на изследователи от държави от цял свят. Тематичният обхват на научните доклади е в областта на историята на културата,..
Граждани изпращат десетки сигнали всеки ден за съмнителни промоции, ценови скокове и други нелоялни търговски практики след официалното представяне на уебплатформата "Антиспекула" и мобилното приложение за подаване на сигнали. Най-голям брой сигнали за последните дни са подадени от София, следвани от Варна и Благоевград. Малка част от..
С повишаването на температурите зачестяват сигналите за змии в населени места. На 6 сигнала за змии и пострадали птици са се отзовали от Аварийно-спасителния отряд в Благоевград. „Змиите, които се срещат в община Благоевград, не са опасни. Има един период в годината, когато се срещат по-често заради размножаването“, уточни ръководителят на..