Преходната национална помощ за различни земеделски сектори, сред които е и тютюнът, през новия Програмен период на Общата селскостопанска политика на Европейския съюз /2023-2027г./, ще бъде с нова референтна рамка 2016-2018 г., каквото беше желанието и на българския бранш, а не 2007-2009 г., както е към момента. Това потвърди за Радио Благоевград Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводитерите в България, НАТ-2010 и президент на Европейската междубраншова организация в сферата на суровия тютюн - ЕЛТИ.
„Чувствам се горд от тази новина, защото преди 5 години нещата не стояха така. Браншът беше изправен пред опасността, така беше анонсирано от Европейската комисия, Преходната национална помощ въобще да я няма като помощ, като мярка, като схема в бъдещата Обща селскостопанска политика на Европейския съюз, 2023-2027 година. Като Сектор успяхме, оттук идва и гордостта, която изпитвам като ядро, което работеше по въпроса с няколкото поредни правителства на България, така направихме, че по предложение на България, Преходната национална помощ, не само за тютюн, а и за много други Сектори от земеделието на ЕС, да продължи да се прилага като финансов инструмент и след 2023 година“ – коментира Цветан Филев. Той подчерта усилията на българския тютюнев бранш да бъде прието предложението новата референтна рамка да бъде 2016-2018 г., а не както е досега 2007-2009г.
„Важно е да се отбележи, че тютюнопроизводителите от България, ще могат да изберат една от тези упоменати нови три години, която да стане нова референтна рамка и те да получават върху това производство от посочената година финансови средства по Преходна национална помощ за тютюн за 5 години напред – от 2023 до 2027 г., за годините на подадени заявления“ – уточни още председателят на НАТ-2010.
Една от забележките на ЕК по Стратегическия пран на България е свързана с въпроса, как на терен реално ще се прилага новата методология за новата референтна рамка за Сектор „Тютюн“ за новите години. Това е и едно от предложенията, които браншът поставя за разглеждане. Потенциални бенефициенти по тази помощ ще бъдат всички регистрирани, според Закона за тютюна и тютюневите изделия, тютюнопроизводители.
„Очаква се всички тези предложения да бъдат приети, но поради трудната и бюрократична кореспонденция между България и ЕК, ще са необходими между 6 и 8 седмици, за да се придвижат всички необходими документи и предложения. Съответно, те трябва да бъдат одобрени или отхвърлени, като крайната цел е, поне до края на 2022г., Стратегическият план на България да бъде финално одобрен и финализиран по всички промени и предложения“ – уточни още председателят на НАТ-2010.
Цветан Филев коментира и участието си в Годишното общо събрание на Международната асоциация на тютюнопроизводителите – ITGA, в качеството му, не само като председател на НАТ, 2010 в България, но и като президент на Европейската междубраншова организация в сферата на суровия тютюн – ELTI. Форумът се провежда в Португалия и сред основните акценти в него са - развитието на Сектор „Тютюн“ на четирите континента, на територията на които се отглежда тютюн като цяло, новите и модерни методи за производство, новите сортове тютюн, добрите земеделски практики и цените, на които се реализира тютюневата продукция по света.
„Черешката на тортата“ ще бъде отбелязването на 10-то юбилейно издание на Световния ден на тютюнопроизводителя на 28 октомври. За първи път, от три години насам, този празник ще бъде отбелязан на живо, заради пандемията от коронавирус, така че, ще имаме възможност на световно ниво да представим достойно, освен българските тютюнопроизводители и европейските, защото ELTI е единствената тютюнева организация от Европа, която участва на този форум“ – заяви още нейният президент Цветан Филев.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:
Във втория ден на събитието „Бойкот на магазините“ се вглеждаме във формирането на цените на храните от фермата до трапезата, защото се оказва, че именно по пътя на хранителната верига се получават най-големите изкривявания в цените на хранителните продукти. Затова, една от мерките, които трябва да предприемат държавата и контролните институции, е..
Мина „Пирин“ беше нашият живот. Тя е оставила отпечатък във всеки дом, във всяко семейство в село Брежани. Това заяви в ефира на Радио Благоевград Виолета Ставрева, част от Инициативния комитет за честванията по повод 100 години от създаването на въгледобивното предприятие. „С голямо вълнение се готвим за този празник. През 80-те и 90-те години на..
Съдебен състав на Административен съд-Благоевград допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..
Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..
Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..