2023-та година може да се обяви за Година на будителите. Това е едно от предложенията на Националния инициативен комитет „България от век на век“. Предложението е и 1-ви ноември да се обяви за официален празник и да стане неработен ден не само за училищата, но и за всички в страната. Решението може да се вземе от Народното събрание. От Инициативния комитет вече са изпратили писма до Народното събрание, до Министерския съвет, президента.
„Ако това бъде направено ще покажем какво е значението на образованието и на науката у нас“ – това каза в интервю за Радио Благоевград Николай Веселинов от Националния инициативен комитет.
Важно е да припомним, че честването на 1-ви ноември като Ден на народните будители за първи път се отбелязва през 1922- ра година. Решението е взето с Окръжно №17743 от 28-ми юли същата година и е подписано от министъра на просвещението проф. Стоян Омарчевски.
За съжаление през немалко години този празник бе забравен. Възстановен е преди 30 години. Ако 2023- та година бе обявена за година на Народните будители това може да стане и по тази причина, както и за 300-тата годишнина от рождението на предвестителя на българското Възраждане Паисий Хилендарски. Повече подробности можете да научите от разговора на Иван Лазов с Николай Веселинов.
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..
Продължава дарителската кампания за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..
8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..
„В Германия се живее спокойно и добре, цените на храните са почти като в България, но данъците са доста по-високи“. Такива са впечатленията на нашия редовен слушател Сашо Симеонов, който през лятото живее в родното си село Бабинска река, в община Бобов дол, а зимата пребивава при свои близки в Берлин, Германия. Специално за рубриката..
В Сърбия в момента текат процеси, които може да повлияят на ситуацията на Балканите. Поводът за тези протести, от българска гледна точка, е прозаичен – корупцията по всички етажи на властта. Но опозицията в Сърбия използва тази нещастна кончина на хората в Нови Сад, за да се опита отново да промени ситуацията в страната и ако може да свали президента..