Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паметник на братя Миладинови поставят в центъра на Благоевград

В Деня на народните будители, 1 ноември, в Благоевград ще бъде официално открит в градска среда паметникът на българските възрожденци братята Димитър и Константин Миладинови. Монументът ще бъде разположен пред сградата на Регионалната библиотека „Димитър Талев“, двата университета – ЮЗУ и АУБГ и концертната зала „Яворов“. До момента той бе ситуиран в Регионалния исторически музей, но мащабите и излъчването на скулптурата не предполагат интериорно разположение, като още със създаването си тя е предназначена за външно пространство.

Поставянето ѝ в градска среда е по идея на Инициативен комитет, в който участват Сдружение на българските родове от Македония в Благоевград, Македонски научен институт – Филиал Благоевград, Регионалния исторически музей, Държавния архив – Благоевград, НЧ „Никола Вапцаров-1866“ – Благоевград, Камара на архитектите в България – Регионална колегия Благоевград, Национална асоциация „Сигурност“ – клон Благоевград, Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва – клон Благоевград, Сдружение „Ние жените“, Сдружение „Гражданско общество за България“ в Благоевград.
Автор на паметника на братя Миладинови е известният скулптор Владимир Гиновски.
Приносът на двамата братя Димитър и Константин Миладинови в българската възрожденска история е отдавна анализиран и признат от изследователите и широката общественост в нашата страна. Авторите на паметния сборник „Български народни песни“ стоят твърдо в пространствата на българския национален дух със своята културна, просветна дейност, честни граждански усилия и мъченическа смърт.

По публикацията работи: Весела Сукалинска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Продължава борбата с огъня в Пирин

Продължава борбата с огъня в Пирин Продължава борбата с пожара в Пирин планина. Два хеликоптера “Кугър” на Военновъздушните сили и два самолета подпомагат усилията на огнеборци, горски служители и доброволци за потушаване на огъня. Пожарът гори на два фронта, а огнищата са хиляди. Фронтът от страната на НП “Пирин” е локализирана, ново разрастване..

публикувано на 13.08.25 в 18:22

Община Благоевград отчита финансова стабилност за първото полугодие на 2025

Със стабилен бюджет, намален дълг и повишена събираемост Община Благоевград завършва първото полугодие на 2025 г. Това сочи отчетът за изпълнението на бюджета на Община Благоевград към 30 юни тази година, който беше внесен в Общински съвет. Към края на първото полугодие Общинският бюджет е 176,3 млн. лв., 81 млн. лв. са изразходваните средства,..

публикувано на 13.08.25 в 14:51

Спасиха паднал турист в Рила

При спасителна акция тази сутрин откриха 38-годишен турист в района на Рилския манастир. Местоположението на туриста е определено чрез локализиране на мобилния му телефон. Говорителят на Областна дирекция на МВР в Кюстендил Катя Табачка съобщи, че сутринта в 5:45 часа е постъпил сигнал на телефон 112, затова че семейството на 38- годишен мъж, тръгнал..

публикувано на 13.08.25 в 14:38

Обновен състав на Доброволното формирование в Дупница

Напълно променен е съставът на Доброволното формирование към Община Дупница.  Договорите с досегашните 29 доброволци са прекратени поради неизпълнение на задълженията. Всички те неколкократно са отказвали да се включат в борбата с пожарите, бушували около Дупница през месец юли.  Назначени са 9 нови доброволци, които ще получават заплащане, за да..

публикувано на 13.08.25 в 14:13

Застреляха куче в кюстендилското село Багренци

Сигнал за убито куче в землището на кюстендилското село Багренци е получен в полицията в Кюстендил. Сигналът е постъпил снощи в Областната дирекция на МВР Кюстендил, от собственика на животното, около 20:00 часа. Дежурна група е извършила оглед на място и е установила, че кучето е застреляно с ловна пушка, казаха то полицията. По случая е образувано..

публикувано на 13.08.25 в 11:47

Осъдиха мъж на 8 години затвор за контрабанда на марихуана

Окръжният съд Кюстендил наложи наказание "Лишаване от свобода“ за срок от 8 години, при първоначален строг режим на изтърпяване и глоба в размер на 50 000 лв., на албанец, гражданин на Република Северна Македония. Подсъдимият се е признал за виновен в опит за митническа контрабанда на високорискови наркотични вещества, 320 пакета с марихуана, на..

публикувано на 13.08.25 в 11:43

Лек ръст на случаите от Covid-19. Има ли опасност у нас от вируса чикунгуня?

Има леко увеличаване на заболеваемостта от Covid-19, но тя е десетократно намалена в сравнение с миналата година, така че няма ситуация, която да ни притеснява, настоя пред Нова тв главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Той отбеляза, че покачването през една седмица, в сравнение с предишната, не дава пълната картина и не е необичайно...

публикувано на 13.08.25 в 10:46