„Много отблизо наблюдаваме това, което се случва в Украйна, а колегите ни от екологичните организации там и малък екип на „Грийнпийс“ в Киев, вече са записали 700 престъпления срещу околната среда“, съобщи в интервю за Радио Благоевград Деница Петрова от българския офис на световната екологична организация „Грийнпийс“. Тя напомни, че с резолюция на Общото събрание на ООН от 2001 година на 6 ноември отбелязваме Международния ден за предотвратяване на експлоатацията на околната среда по време на война и въоръжени конфликти.
„Природата, околната среда – те са невидимите жертви на човешката лудост и агресия“, подчерта Деница Петрова. Към заплахите, свързани с ядрените електроцентрали, се прибавят „пораженията от ударите върху големи инфраструктурни ТЕЦ-ове, индустриални комплекси, които имат свои места, където съхраняват отпадъци от тежки метали и това води до индустриално замърсяване на околната среда. Бомби поразяват хранилища на петрол, Черно море страда от разлив от танкери, горят торфища, борови гори, горят степите на Украйна. Замърсяват се големите реки, защото се разрушават техните пречиствателни станции“, разказа Деница Петрова и посочи, че за съжаление „списъкът се допълва непрестанно. Когато войната свърши и започне възстановяването, този списък ще бъде на дневен ред, за да се видят и да бъдат излекувани тези рани на околната среда“.
Интервюто с Деница Петрова чуйте в звуковия файл
Провеждането на национален референдум относно въвеждането на еврото в България не нарушава Конституцията и е напълно допустимо от гледна точка на правото. Това заяви в интервю за Радио Благоевград адвокат Росен Рашков, представител на Гражданска инициатива "Будители", които са сред основните организатори и защитници на подобно допитване. Рашков..
Евродепутатът от Прогресивния алианс на социалистите и демократите Цветелина Пенкова изрази категорична подкрепа за присъединяването на България към еврозоната по време на изказване в пленарната зала на Европейския парламент в Брюксел. Пенкова представи аргументите си и пред аудиторията на Радио Благоевград. Според нея, България се намира на прага на..
Американски гигант в производството на цигари започна пилотен експериментален проект за отглеждане на нови за България сортове тютюн, който се осъществява съвместно с Национална асоциация на тютюнопроизводителите - 2010 (НАТ-2010). Проектът има за цел да бъдат изпробвани алтернативни разновидности тютюн за страната, които са нови за българските..
Инициативен комитет от магистър-фармацевти обявява началото на мащабна национална кампания за насърчаване на здравословния начин на живот и профилактиката. Под мотото „Фармацевтите от семейните аптеки се грижат за теб – движи се към здравето си!“ и „Силата е в движението – имунитетът е твой съюзник!“, инициативата ще предложи поредица от..
Битката за геополитическото позициониране на България върви 35 години. Страната ни взе решаваща посока след Виденовата зима, но оттогава насетне не са спирали опитите да бъде препятствана нашата пълноценна евроинтеграция. Особено актуална е тази битка сега, защото с приемането ни в Шенген и в еврозоната този процес ще бъде завършен до степен на..
Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..