Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Германският посланик в Радио Благоевград: Сериозно финансиране за обществените медии

Ролята на обществената медия, на общественото радио, е от изключително значение за формиране на общественото мнение, за доверието на аудиторията.

Отговорността на всички, работещи в една такава структура е огромна, когато се представят достоверни новини и репортажи. Това заяви в предаването „Идеи, интереси, бизнес“ на БНР – Радио Благоевград, Н.Пр., посланикът на Федерална република Германия у нас, Кристоф Айххорн. Визирайки своята първа професионална дейност, преминала в германското обществено радио ARD, дипломатът посочи, че в онзи период е осъзнал колко значима е ролята на журналиста.

Общественият медиен сектор в България, общественото радио, се стреми да покрива всички необходими стандарти, които обуславят независимата жерналистика. И затова тези медии, каквото е и Българското национално радио, трябва да бъдат подкрепяни както чрез осигуряването на редакционна свобода, така и със солидно финансиране, подчерта германският посланик.

Той коментира и проблемът с т.нар.“фалшиви новини“, като направи сравнение и с Германия, където също се сблъскват с подобно предизвикателство. „И затова ролята на журналистите, както и на един посланик, е да се стремят към осветляване на обществените проблеми безпристрастно. Това е изключително тежка работа", каза още Кристоф Айххорн. И наблегна на словосъчетанието „обществено радио“, което се определя от думата „общество“. „Това означава, че БНР не е държавна или правителствена медия, не е на опозицията, не е и на парламента. А отговорността, която носи тази медия е единствено и само пред обществото“, заключи дипломатът.

В предаването той коментира и икономическите предпоставки, които могат да се развият в положителна посока, въпреки кризата, породена от войната в Украйна.

Даде оценка и на един български стопански сектор, който според него е на световно ниво. Модерните технологии и телекомуникационните връзки на територията на страната, също бяха тема на коментар.

И какво още - може да чуете в звуковия файл от разговора, в който участва и „посланикът на Благоевград в германското посолство“- това е определението за благоевградчанина Димитър Станишев, съветник на Кристоф Айххорн.

За изключителния превод в ефир ни помогна преводачът на посолството, Милкана Делер.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Бъдеще с усмивка - кампания в помощ на децата с аутизъм в Дупница

Родители от Дупница на деца, диагностицирани с аутизъм, се обърнаха към своите съграждани за подкрепа в обучението на трима педагози. За съжаление, помощта, която се оказва в детски градини и училища на територията на Дупница не винаги е  достатъчна, родителите са принудени да пътуват всеки ден до други градове, където има центрове за работа..

публикувано на 10.11.25 в 15:36

Нови експонати в Историческия музей в Разлог привличат интереса на посетителите

Обновената експозиция на Килийното училище и ръчно изработеният макет на старата църква ,,Св. Великомъченик Георги" в Разлог, са сред  новостите в местния Исторически музей, които провокират все по-голям интерес сред посетителите. Килийното училище е един нов музеен обект. Сградата е запазена от старо, килийно обществено училище – това са..

публикувано на 10.11.25 в 14:36

Какво е важно при избора на автомобилни гуми и има ли промяна в цените на услугите?

КАТ започна ежегодната си акция "Зима". От "Пътна полиция" ще правят масови проверки за това дали водачите са подготвили превозните си средства за зимата, за да се гарантира както тяхната безопасност, така и тази на пешеходците. От 15 ноември до 1 март автомобилите трябва да са с гуми с минимум 4 мм грайфер. Освен грайфера КАТ ще проверява и..

публикувано на 10.11.25 в 10:35

"Хроника срещу рака" набира доброволци, организират благотворителен базар в Гоце Делчев

Гоцеделчевското сдружение „Хроника срещу рака“ започва кампания за набиране на доброволци, които да подпомагат дейностите на сдружението, което вече шестнадесет години подкрепя финансово и морално онкоболни жени от четирите общини - Гоце Делчев, Гърмен, Сатовча и Хаджидимово.  Предстои и ежегодният им благотворителен базар, който със събраните..

публикувано на 10.11.25 в 10:08

"Ти си доброто" и тази година сбъдва коледните желания на деца и възрастни в неравностойно положение в Самоков

Сдружение с нестопанска цел „Ти си доброто“ за пета поредна година стартира своята благодворителна кампания „Усмивка за Коледа“ – инициатива, която вече се е превърнала в символ на добротата, съпричасността и човечността на територията на община Самоков. Основната мисия на организацията е да подпомага хора в нужда – семейства с ниски доходи или..

публикувано на 10.11.25 в 09:51
Найден Зеленогорски

Найден Зеленогорски: Бюджет 2026 е по формулата "след нас - потоп"

В интервю за Радио Благоевград бившият депутат Найден Зеленогорски коментира параметрите на проектобюджета за 2026 г., който според него задълбочава системни дисбаланси и не предлага реални реформи. Финансовата рамка предвижда значително разширяване на разходите, но без ясна икономическа логика и без подобрение в ефективността на ключови публични..

публикувано на 07.11.25 в 11:29

Вода има, но не за всички домакинства на село Негованци

За безводието в радомирското село Негованци сигнализираха преди седмица жители, които са сериозни притеснени, че повече от месец нямат вода за питейно-битови нужди. Пред Радио Благоевград те споделиха, че има чести аварии и са свикнали на воден режим през лятото, но нямат обяснение за положението, в което са поставени сега. В повечето случаи..

публикувано на 06.11.25 в 17:09