“Къдрави пауни слизат от небето, здравословни автомати стрелят в сърцето и наоколо са високите сини планини с уморени коне за оседлаване. Огледалата предстои да бъдат строшени и стъклата набодени по маркови сандали, пуснати на разпродажба, има ли желаещи да продължат, да, все ще се намерят с пасти да се замерят...”.
Този крайно пестелив и енигматичен текст на Николай Панайотов е малка словесна провокация и неговият своеобразен вход към съвместния им артистичен проект „Версай” с художничката Лариса Илиева, негова съпруга, който напълно очаквано предизвика интереса на ценителите на изкуството им в София. Изложбата им в галерия „Нирвана” (с куратор Христина Бобокова) на 11 ноември беше закрита, но ние продължаваме да се взираме в следите ѝ, отвъд ограничения ѝ времеви хоризонт и реакциите на публиката, и най-вече в големите въпроси, които тя поставя, свързани с бесовете в историята, печалната ирония на тяхната повторяемост и неизбежното им преливане в драмите на нашето време, клатещи и заплашващи устоите на цивилизацията.
Така се случи, че срещите ми през годините с Николай Панайотов и Лариса Илиева, които живеят основно в Париж, но обичат да казват, че разделят времето си между Франция и своите ателиета в село Стоките, близо до Севлиево, където са създали „Бялото училище” (или своя „Версай”), и София, са от най-специалните. Разговорът ни е сега остава отворен…
На 18 януари се празнува Международният ден на снежния човек. Идеята за рождения ден е на германския колекционер Корнелиус Граетц, който 30 години събира снежни човеци и колекцията му от над 3000 бр. е записана в Книгата на Гинес. Датата е избрана, защото единицата символизира метлата, а осмицата – тялото на снежния човек. Понастоящем рекордът..
Музиката, която пленява, води до нови постижения и е от сърце – това беше основният лайтмотив на срещата в нашия радиоефир с благоевградската поп изпълнителка Мина Сучева, която е и преподавател в Националната музикална академия „Проф.Панчо Владигеров“. Една динамична и изпълнена с лични и професионални събития 2024 година изпраща..
Комисията за защита от дискриминация се самосезира по доклад на д-р Орлин Колев, член на КЗД и преподавател по Конституционно право в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Докладът е внесен с искане за образуване на производство пред КЗД за установяване на непряка дискриминация, произхождаща от чл. 21, ал. 4 от Закона за висшето..
Това е и първото цялостно проучване за появата на произведения на народното творчество в българските вестници и списания преди Освобождението. Автор на задълбоченото изследване „Срещата на устното слово с печатната страница: употреби на фолклора в българския периодичен печат от 60-те и 70-те години на ХХ век" е Николай Вуков, доцент в Института за..
Новото правителство, оглавявано от Росен Желязков, е резултат от невъзможността на демократичните сили през последните години да осъществят истински реформи, заяви Цецка Бачкова от „Синя България“ и бивш депутат от „Демократична България“. В интервю за медията ни тя посочи, че неспособността за реализация на реформи е довела до криза на доверие и..
Политологът и бивш депутат Калоян Методиев отправи остри критики към правителството на Росен Желязков, като го определи като „уродливо съставено“ и „прецедент в новата ни история“. В интервю за Радио Благоевград Методиев заяви, че два месеца преговори между ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС на Ахмед Доган, са довели до правителство, в което „народът отсъства..
В интервю за Радио Благоевград лидерът на “Републиканци за България” Цветан Цветанов сподели своята оценка за кабинета „Желязков“. Той отбеляза, че наличието на редовно правителство дава известна надежда за стабилност и възможност за парламентарен контрол върху изпълнителната власт, както и за засилване на международното присъствие на страната...