Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

WWF опазва старите гори – домът на дивите животни в България

България е една от малкото европейски държави, в които все още има обширни територии с вековни гори. Площта на тези, слабо повлияни от човешка намеса гори у нас, с функциониращи естествени екосистеми, свързани биокоридори и разнообразна флора и фауна, възлиза на 150 000 - 200 000 хектара. Това е около 4-5% от всички гори в страната, при средно 1% в Европа.

„Тази уникална даденост е от огромно значение за България в усилията ѝ да съхрани своето безценно биологично разнообразие. Но, пътят към това, минава именно през опазването на старите гори – домът на дивите животни. За разлика от Централна и Източна Европа, старите гори, наричани още вековни, са доста по-често срещани на големи площи у нас.Затова има исторически причини, както и недостъпния, в много части на високите планини, терен ” – коментира за Радио Благоевград Костадин Вълчев, старши експерт, програма „Гори“ на WWF.

Какво да разбираме под стари гори

„Това определение е малко спорно, защото има определени дървесни видове, които живеят над 1000 години, като дъбовете,мурите в Пирин, които могат и да надминат хиляда години. В същото време, имаме дървета, които рядко доживяват сто години, но наличието им в екосистемите е важно, въпреки че едва ли можем да говорим за стари гори. Ние се стремим да осигурим по-скоро естественото протичане на процесите в екосистемите. Основно работим в посока опазване на биологичното разнообразие, но в същото време има и редица ползи за човека.Наличието на здрави горски екосистеми като един организъм, ни гарантира или поне значително увеличава шанса да имаме здрави гори. Това, в условията на непрекъснато променящ се климат, е особено важно“ – уточни още експертът.

Костадин Вълчев даде пример за проблеми в горските екосистеми, вследствие промяната на климата, която води до увеличение на вредителите. Подобни случаи се наблюдават често през последните години в област Благоевград например, където на много места горите стават „червени“.

„Благоевградска област има голямо разнообразие в климатично отношение, има и много запазени стари гори. Доказано е, че ако поне 10 % от всички гори се оставят без никаква човешка намеса, като в случая визирам дърводобива, вече има такава категория „гори във фаза на старост“, където не се предвиждат сечи. Те са около 10 % от държавните гори в НАТУРА 2000, а тя е повече от половината, общо са 111 хиляди хектара. Така, България е водеща в Европа, ако не и в света. Хубаво е да казваме и добрите неща“ – сподели още Костадин Вълчев.

Припомняме, че Агенцията по горите, WWF и други организации, получиха наградата НАТУРА 2000 преди две години за добри практики в управлението на горите.

За да продължат горите да предоставят своите жизненоважни екосистемни услуги, е необходимо да се предприемат спешни мерки за тяхното опазване.
Това е една от най-важните мисии на WWF в България. През последните години, природозащитната организация извърши проучвания на територията на 62 общини от цялата страна и установи и картира близо 8 200 хектара стари гори. 
Всеки може да стане част от каузата на WWF да опази дома на дивите животни в България, като се включи в кампанията „Общ дом. Общо бъдеще“, която се реализира с медийната подкрепа на БНР и Радио Благоевград.

Вижте как на wwf.bg/koleda

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Костадин Вълчев:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Първокласничка от Благоевград популяризира йогата сред децата със собствен видео канал

В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..

публикувано на 08.02.25 в 09:27

Рекорден брой сигнали за онлайн злоупотреби с деца

300 хиляди сигнала са обработени са подадени  в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали  е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова,  психолог в екипа на Центъра. Още..

публикувано на 07.02.25 в 16:45
Велизар Енчев

Велизар Енчев: Бойкотът на 13 февруари ще покаже силата на потребителите

Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..

публикувано на 07.02.25 в 11:40
Владислав Панев

Владислав Панев: Таваните на цените не спират поскъпването, а създават бюрокрация

Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..

публикувано на 07.02.25 в 11:35

Обновените екопътеки над село Ключ привличат все повече туристи

Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..

публикувано на 06.02.25 в 13:15

Георги Колевичин: Въпреки успехите ми, далеч съм от Еверест

34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..

публикувано на 06.02.25 в 09:53

До две седмици ще бъде готова новата детска площадка в петричкото село Коларово

Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..

публикувано на 03.02.25 в 13:52