Десетки ученици и студенти от цялата страна се включиха в хакатона „Бъдещето на градовете“, организиран от младежката иновационна програма на WWF – Panda Labs. „ Хакатонът „Бъдещето на градовете“ е част от по-широкия семестър „Бъдещето на градовете и селата“, за участие в който WWF получи над 70 индивидуални и близо 50 отборни кандидатури.
„Кандидатурите бяха на общо над 250 души и всъщност, младежите имаха 24 часа да измислят иновативни решения на конкретни казуси, свързани с околната среда и градовете, които пък ние им обясняваме, че не трябва да се разглеждат като проблеми, а по-скоро като възможности. Целта беше те да сграбчат тези възможности и да измислят иновативни решения, които в някой бъдещ момент очакваме да се превърнат в едни нови стартъпи, устойчиви, разрастващи се и които да имат бъдеще в страната ни“ – коментира за Радио Благоевград Костадин Андонов, мениджър “Иновации и младежка ангажираност“ към WWF България.
Идеите на десетте отбора, участващи в хакатона, бяха представени пред експертно жури, което имаше предизвикателната задача да оцени бизнес решенията, според няколко ключови критерия: дали решават реални екологични проблеми, дали отговарят на зададените казуси, както и според степента им на иновативност и приложимост. За краткото време, в което участниците презентираха своите идеи, те успяха максимално да затруднят опитното жури. След сериозни дискусии все пак бяха излъчени няколко отбора победители. Това са:
„Вулканичните глухарчета“ с идея за охлаждане на покривните пространства на сградите и справяне с летните горещини чрез система на циркулираща вода и модифициран покрив от отражателен материал.
„Амазия“ с идея за намаляване на топлинните вълни и превръщане на градовете ни в по-красиви и уютни места за живот чрез изграждане на вертикални градини на жилищни сгради.
„Участниците ще доразвият своите идеи с помощта на лектори и ментори, като най-добрата идея ще получи шанса да се превърне в успешен стартъп и ще бъде подкрепена с финансиране, което първоначално ще бъде в размер на 7 000 лв,. за създаване на прототип. Освен финансиране, участниците получават една менторска подкрепа от нас, помагаме им да си доразвият бизнеса, да се свържат с бизнес партньори, както и да продължат да търсят инвеститори за своята бъдеща компания“ – уточни още Константин Андонов.
Следващият етап от програмата е така нареченият „мастер клас“, в който участниците ще се научат как да си структурират бизнеса.
„В събитието имаше и доста участници от Благоевград, Сандански и други градове на Югозапада. Излизат доста силни отбори от този район. Има участници от цялата страна, което е положително, защото след програмата ние се стараем да задържим тази общност и да им помогнем да продължат развитието си в бъдеще“ –допълни Костадин Андонов от WWF България.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Константин Андонов:
Нов документален филм разказва за живота и професионалния път на покойния журналист Милен Цветков. Премиерата на „Милен“ бе на 20 февруари в зала 1 на Националния дворец на културата, предстои прожекция на филма и в Благоевград на 27 февруари. По време на снимките екипът е заснел около 40 интервюта, възстановили са много архиви и са се..
Под светлините на рампата – така определихме радиосрещата с актрисата от Благоевград Лили Сучева, която играе роля в най-новия български филм „Терапия“, с премиера в кината след броени дни. Тя играе в различни постановки и в ДТ “Никола Вапцаров”, и Народния театър „Иван Вазов”, Театър "Българската армия". Признава, че напоследък повече..
Преди 13 години Черниче придоби титлата „Първото евросело в България“. Тогава с финансиране по ЕП „Развитие на селските райони“ изцяло е реновирана инфраструктурата на селото. „През всичките тези години ние сме се стремили да поддържаме имиджа и доброто име на селото, да надграждаме и да получаваме всичко това, от което имаме нужда, за да бъдем не..
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..