Приобщаването на децата със специални образователни потребности в училище е приоритет в работата на фондацията „За утре“, която е със седалище в Благоевград. Целта, която са си поставили, е да организират групови занимания, като наред с образователната работа с децата се стремят да създадат и нужните социални и комуникативни умения.
Димитър Урдев от неправителствената организация сподели своя опит като родител на дете със СОП. Според него начинът, по който функционира системата на образование не е това, от което тези деца имат нужда. „Самата система няма сили сама да се промени, тя има нужда от външен натиск, за да изпълнява пълноценно своите функции. Това не е проблем само за децата със СОП, това е проблем и за децата, които имат малки дефицити, почти незабележими, но те се отразяват върху способността им да участват адекватно в образователния процес. Има много програми, които се опитват да разрешат тези проблеми“, сподели за Радио Благоевград Димитър Урдев. Според него не е оценена докрай способността на системата да приеме тези деца от гледна точка на подготовката на педагогическия персонал. „Това е моята цел: да накарам системата да възприеме един модел на работа, с който на тези деца ще може да им се предостави пълната подкрепа, от която имат нужда. От една страна образователният процес да е организиран по подходящ за тях начин. От друга страна материалът, който те трябва да научат, трябва да бъде поднесен по подходящ за тях начин“, добави още той.
Димитър Урдев даде пример с работата на ресурсните учители. „Те работят с децата със СОП един час два или три пъти в седмицата, което е абсолютно неефективно и няма как да даде добри резултати. За мен модел №1 е работата в САЩ. Там в училище се срещат няколко услуги, които се предоставят на едно дете със СОП – образователна, социална и медицинска в зависимост от адекватната оценка, която се прави на едно дете във връзка с неговите нужди. Целта е тези деца да получат образование, професия, да бъдат самостоятелни граждани на едно общество, да бъдат пълноценни граждани на това общество, да придобият трудови навици, да не бъдат в тежест на обществото, а напротив, да допринасят за развитието на обществото, от което са част“ – допълни още Димитър Урдев.
Зелена през пролетта, златиста през лятото, огнена през есента и снежнобяла през зимата – природата в България има четири сезона и всички те си струват гледането. За разлика от хитовите сериали, които чакаме с нетърпение пред малкия екран, сезоните на природата са ограничени. Нещо повече. Можем да загубим и тези, които имаме. За да не позволи това..
От 1-ви януари 2025-та година отпада сегашният граничен контрол на пунктовете към Гърция и Румъния. Преминаването ще става свободно, като граничният контрол ще бъде в една 30- километрова зона и то само по необходимост и по преценка на граничните власти. В студиото на Радио Благоевград бившият вътрешен министър проф. д-р Веселин Вучков обясни..
Отборът на „Пирин“(Гоце Делчев) излезе в зимна ваканция. Тази година за неврокопчани бе доста интересна. Започна я в четвърта и я завършва в Югозападната трета лига, в която е на 9-о място, 4 равенства и 7 загуби с актив от 25 точки. Както в началото на предишната година, така и в нейния край отборът е воден от старши треньора Димитър..
За втора поредна година Енорийски център към храм „Свети Николай“ и Сдружение за благотворителни и социални инициативи „Полети“ организират благотворителна кампания „За ближния“ в Благоевград. Тя цели да подкрепи доброволческата кухня за бедни към храма и семейства в нужда. До 25 декември се събират дълготрайни продукти. „Надяваме се с този..
Крайно време е Благоевград да се насочи към своята модернизация, която беше отлагана много дълго. В нашата програма има амбициозни цели, свързани с управление на отпадъците - умно събиране, разделяне и рециклиране, което изисква инвестиции в машини, нови съдове, софтуер… Нашият град има добре работеща система, но само за смесено събиране на отпадъци...
Проектонаредбата за платеното паркиране и престой в Благоевград трябва да бъде прецизирана, преди да влезе за обсъждане и гласуване на сесия. Това мнение изрази в ефира на Радио Благоевград бившият общински съветник Кирил Илиев. Той се позова на експертизата отпреди години, когато в качеството му на представител в местния парламент участва в..
"Да бъдеш гелина: Традиционна сватба от с. Рибново" вече е във вписаните в Националната представителна листа на елементи на нематериално културно наследство - Националната система „Живи човешки съкровища – България“ – 2024. „Нашият ритуал е уникален. Той датира от стари времена. Всяка година обаче се изменя. Слагат се много различни неща...