Съгласието за създаване на нов фонд “Загуби и щети”, който трябва да покрива загубите на по-бедните страни, засегнати от въздействието на климатичните промени, е безспорно добрата новина от завършилата в Египет 27-ма годишна Конференция на ООН по изменението на климата, наричана още срещата на страните – COP27. За първи път в документ, приет по време на COP, се споменават термини, като: повратни точки и природно-базирани решения; за първи път е предвидена секция за горите и се посочва, че климатичните проблеми са способни да създават проблеми с храните.
Предстои да се види как фондът “Загуби и щети” ще заработи, но “ангажиментите на страните в областта на климата не трябва да бъдат оставяни само на световните климатични конференции“, коментира за Радио Благоевград Николай Петков от екологичното сдружение „За Земята“. Той посочи още, чесред добрите новини от конференцията е подписаното от Бразилия, Индонезия и Демократична република Конго съвместно изявление за координиране на опазването на горите в тези страни, в които се намират над 50% от тропическите гори в света. След избора на Лула да Силва за президент на Бразилия през миналия месец, се очаква обрат в зелените политики в тази страна, ограничаване на сечта в Амазонската джунгла, активна работа за пълното възстановяване на Амазония.
„За съжаление, не бе постигнат напредък относно продължаване на ангажиментите на Парижкото споразумение, тъй като те трябва да бъде надградени. А в момента, всяка една държава в света, според научни оценки, не успява да изпълни изискванията на Парижкото споразумение “, каза още екологът.
Интервюто с Николай Петков чуйте в звуковия файл.
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..