Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Увеличава се драстично такса смет в Община Кюстендил

Снимка: Сайт на община Кюстендил

Общинските съветници в Кюстендил приеха увеличаването на промилите на таксата за битови отпадъци. От 2023 година за град Кюстендил ставката се вдига от1,4 на 3,5 промила, а за малките населени места от 1,4 на 9,5 промила. На заседанието днес огромни дебати предизвикаха докладните записки предлагащи повишаване на таксата за битови отпадъци, данък сгради, данъкът върху моторните превозни средства, както и таксите за паркиране.Съветниците приеха само предложението за вдигане на такса смет. Останалите две наредби за месните данъци и организация на автомобилното движениебяха отложени за гласуване. Това ще се случи на следващо заседание на местния парламент. На днешното заседание Иван Андонов беше преизбран за председател на Общинския съвет в Кюстендил. Председателското място е ротационно и на всеки шест месеца се провежда процедура по избор на председател. Андонов беше единствената номинация. Беше избрана временна комисия, която проведе избора. В тайното гласуване всички съвтници подкрепиха преизбирането на досегашния председател.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Аварирал ТИР на АМ "Струма"

Временно движението  на  АМ "Струма"  в посока Благоевград  при км 39 в района на Долна Диканя се осъществява в изпреварващата лента, поради аварирал ТИР в активната лента. Трафикът се регулира от екип на "Пътна полиция", съобщават от Агенция "Пътна инфраструктура". 

публикувано на 19.07.25 в 13:18

Потушен е пожарът край село Илинденци

Пожарът в землището на село Илинденци, който възникна късно снощи, е бил изгасен около 5 часа тази сутрин. Това обяви за БНР кметът на Струмяни. Първоначално огънят е обхванал между 50 и 100 декара сухи треви и хвойнови храсти, като имаше  опастност да стигне до село Плоски и международния път Е-79.  През нощта пожарникари и доброволци са..

публикувано на 19.07.25 в 10:43

Пожар избухна край село Илинденци, община Струмяни

Пожар е възникнал в землището на село Илинденци, община Струмяни. Сигналът е подаден към 23.30 часа. Огънят е обхванал  между 50 и 100 декара сухи треви, но има и много хвойнови храсти. На място са пристигнали екипи с два  противопожарни автомобила, както и доброволци от местното формирование. Над 50 души се борят пожарът да не се разпространи към село..

публикувано на 19.07.25 в 09:19

Облачно време

Днес ще е слънчево с купеста облачност в следобедните часове. На отделни места в планинските райони в Южна България ще превали и прегърми. Ще духа слаб, в Дунавската равнина до умерен вятър от запад-северозапад. Максималните температури ще бъдат между 28° и 33°.

публикувано на 19.07.25 в 09:17

Овладян е пожарът в Пирин

Напълно овладян е пожарът в Пирин, който възникна преди три дни в землището санданското село Горно Спанчево и се пренесе в горските територии, като обхвана над 500 дка смесена гора. Над 100 огнеборци от пожарните служби в областта, служители на горските стопанства, ловци и доброволци участваха днес в гасенето на тлеещи дървета и дънери във..

публикувано на 18.07.25 в 16:54

Разлог отдаде почит на Апостола на свободата

Днес в Разлог се проведе тържествена церемония по повод 188 години от рождението на Васил Левски. С преклонение и признателност, на площад „Преображение“, пред паметника на Апостола, жители и гости на града сведоха глави в негова чест. Церемонията започна с изпълнение на химна на Република България. Водещият Неофит Крайнов, прочете стихотворение..

публикувано на 18.07.25 в 15:43

Апостолът в Благоевград

И Благоевград се включи в тържествата по повод 188 години от рождението на Апостола на свободата, Васил Левски. На церемонията присъстваха представители на общински и държавни институции, военнослужещи и много граждани. Тържествен военен ритуал постави началото на церемонията. За полк. Николай Николов, началник-щаб на Трето бригадно..

публикувано на 18.07.25 в 13:54