Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Сабахлъков: Само обединени можем да решим проблемите в земеделието

Земеделци излязоха днес на протест край Симитли, заради сериозните проблеми в Сектора, които от години нямат решение, а се трупат и нови. Стратегическият план за земеделие, занижените ставки за подпомагане и като цяло бъдещето на българското селско стопанство, което за съжаление става все по-неатрактивно за родните фермери, са само част от проблемите, които поставят недоволните земеделци.

Иван Сабахлъков, председател на Сдружение „Басма“ и земеделски производител от Хаджидимово, който е един от активно протестиращите през последните години, няма да участва в днешния протест.

Попитахме го защо:

„Аз съм участвал в много протести, но през годините виждаме, че проблемите се наслагват, а няма решение. Решават се частично, утолява се напрежението, а пак си оставаме по старому. Моето мнение, като активно протестиращ през последните 20 години е, че трябва да се обединим всички земеделски производители и да ги поставяме ребром нещата, а не, като си реши някой личния проблем и до там стихват протестите. Иначе, винаги подкрепям протестите, защото това е най-правилният начин да бъдат чути исканията на хората. Това е най-демократичният начин, но когато, конструкцията е сбъркана, в частност в Сектор „Земеделие“, колкото и да протестираме, стигаме до един извод, че ще постигнем същото нещо“ – коментира за Радио Благоевград Иван Сабахлъков.

Според земеделеца, българските стопани все още не могат да усетят, че България е част от Европейския съюз и от Европа. Това е глобалният проблем, който се наблюдава през последните 20 години.

„Вече сме на прага на четвъртия програмен период, а ние сме в същото положение. Значи, проблемът си е в нас, а не в Европа, защото всички виждаме, че Европа дава, но то не стига до българския земеделец. Затова казвам, че нещо е сбъркано в конструкцията на самата държава и в Сектор „Земеделие“ – категоричен е фермерът. Затова, според него е наложително да се създадат сдружения, конфедерации, в които земеделците да защитават интересите си. В противен случай, българското земеделие ще остане неатрактивно за стопаните. Поради тази причина, повечето от тях предпочитат да работят в чужбина.

Според Иван Сабахлъков, вече е налице демографски проблем и в Сектор „Тютюнопроизводство“. Селата се обезлюдиха, няма поминък, а всички цигарени фабрики в страната, освен в Пловдив, са затворени.

„В момента този отрасъл е към замиране. Самите фирми, които изкупуват тютюна, започнаха да бягат и се насочват към чужди пазари. Защо държавата нехае за този поминък, при положение, че толкова голям процент от акциза  влизаше в хазната? Унищожихме един отрасъл, който създаваше и поминък и доходност. Но, явно ние в България, се самоунищожаваме и мислим, че някой друг ни е виновен“ – коментира още земеделецът.

Той съобщи, че само една фирма е предложила кашони за изкупуването на тютюна в гоцеделчевско и все още не е ясно, кога ще стартира реално изкупната кампания.

Според Сабахлъков, цената, която би трябвало да получат стопаните за доброто качество на тютюна тази година, е около 12-13 лева за килограм, но очакванията са фирмите да предложат около 8-9 лв.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Иван Сабахлъков:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Любов от пръв поглед и любов за цял живот - историята на сем. Митови от Брежани

Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..

публикувано на 24.12.24 в 13:19

Добромир Добрев: Служителите в МВР са недоволни

Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..

публикувано на 23.12.24 в 10:37

Доц. Евгения Благоева: Храната е част от културата на едно общество

Храненето, не само като процес за биологично поддържане на  организма, а и като  култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..

публикувано на 23.12.24 в 10:04

Анатоли Костов: „Пътят на водата“ е темата на „Раждавица филм фест-2025“

Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва  основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни,  игрални и документални филми - както..

публикувано на 23.12.24 в 09:59

Ученичка от Петрич е отличена в инициативата „Човек на годината“

Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..

публикувано на 23.12.24 в 09:46

„Да откриеш Софроний“ – новата книга на Искрен Красимиров

„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..

публикувано на 23.12.24 в 09:36

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38