Земеделци излязоха днес на протест край Симитли, заради сериозните проблеми в Сектора, които от години нямат решение, а се трупат и нови. Стратегическият план за земеделие, занижените ставки за подпомагане и като цяло бъдещето на българското селско стопанство, което за съжаление става все по-неатрактивно за родните фермери, са само част от проблемите, които поставят недоволните земеделци.
Иван Сабахлъков, председател на Сдружение „Басма“ и земеделски производител от Хаджидимово, който е един от активно протестиращите през последните години, няма да участва в днешния протест.
Попитахме го защо:
„Аз съм участвал в много протести, но през годините виждаме, че проблемите се наслагват, а няма решение. Решават се частично, утолява се напрежението, а пак си оставаме по старому. Моето мнение, като активно протестиращ през последните 20 години е, че трябва да се обединим всички земеделски производители и да ги поставяме ребром нещата, а не, като си реши някой личния проблем и до там стихват протестите. Иначе, винаги подкрепям протестите, защото това е най-правилният начин да бъдат чути исканията на хората. Това е най-демократичният начин, но когато, конструкцията е сбъркана, в частност в Сектор „Земеделие“, колкото и да протестираме, стигаме до един извод, че ще постигнем същото нещо“ – коментира за Радио Благоевград Иван Сабахлъков.
Според земеделеца, българските стопани все още не могат да усетят, че България е част от Европейския съюз и от Европа. Това е глобалният проблем, който се наблюдава през последните 20 години.
„Вече сме на прага на четвъртия програмен период, а ние сме в същото положение. Значи, проблемът си е в нас, а не в Европа, защото всички виждаме, че Европа дава, но то не стига до българския земеделец. Затова казвам, че нещо е сбъркано в конструкцията на самата държава и в Сектор „Земеделие“ – категоричен е фермерът. Затова, според него е наложително да се създадат сдружения, конфедерации, в които земеделците да защитават интересите си. В противен случай, българското земеделие ще остане неатрактивно за стопаните. Поради тази причина, повечето от тях предпочитат да работят в чужбина.
Според Иван Сабахлъков, вече е налице демографски проблем и в Сектор „Тютюнопроизводство“. Селата се обезлюдиха, няма поминък, а всички цигарени фабрики в страната, освен в Пловдив, са затворени.
„В момента този отрасъл е към замиране. Самите фирми, които изкупуват тютюна, започнаха да бягат и се насочват към чужди пазари. Защо държавата нехае за този поминък, при положение, че толкова голям процент от акциза влизаше в хазната? Унищожихме един отрасъл, който създаваше и поминък и доходност. Но, явно ние в България, се самоунищожаваме и мислим, че някой друг ни е виновен“ – коментира още земеделецът.
Той съобщи, че само една фирма е предложила кашони за изкупуването на тютюна в гоцеделчевско и все още не е ясно, кога ще стартира реално изкупната кампания.
Според Сабахлъков, цената, която би трябвало да получат стопаните за доброто качество на тютюна тази година, е около 12-13 лева за килограм, но очакванията са фирмите да предложат около 8-9 лв.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Иван Сабахлъков:
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..