За първи път в историята на управление на европейски средства в България има специална европейска програма за подкрепа на връзката бизнес - наука. С одобрената снощи програма утвърдените средства от ЕК, по време на мандата на служебния кабинет, стават 9 програми за над 16 млрд. лв. Европейската комисия одобри снощи Програмата „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021-2027 г. (ПНИИДИТ) с бюджет от 2,14 млрд. лева. Тя бе изпратена от Министерството на иновациите и растежа в Брюксел на 26 октомври и получи одобрение за рекордно кратък срок - на 5 декември. Много бързо бе одобрена и новата Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027 (ПКИП) с бюджет близо 3 млрд. лв. Тя бе изпратена от МИР на ЕК на 16 август и бе одобрена на 3 октомври. Само по двете нови програми заедно (ПКИП и ПНИИДИТ) МИР ще управлява общо над 5 млрд. лв. за периода 2021-2027. Очаква се изпълнението им да стартира в началото на 2023 година, като в момента Главната дирекция ЕФК към МИР подготвя документацията. Отделно МИР управлява и 600 млн. лв. до края на годината по линия на Националния план за възстановяване и устойчивост, по който министерството е отворило вече две програми – за технологична модернизация и за ИКТ решения и киберсигурност. По ПНИИДИТ ще могат да кандидатстват висши училища, научноизследователски организации, микро-, малки и средни предприятия, както и големи фирми в сътрудничество с малки и средни предприятия. По някои от мерките ще бъде допустимо съвместно участие и на гореизброените субекти заедно с НПО, големи предприятия и общини. Програмата има два приоритета – „Устойчиво развитие на българската научноизследователска и иновационна екосистема“ и „Цифрова трансформация на публичния сектор“. По първия приоритет ще бъдат развивани вече изградените Центрове за върхови постижения и Центрове за компетентност, ще се подкрепят внедряването на технологии, трансферът на знание и скъсяването на пътя от проучванията до иновациите. Ще бъдат финансирани и проекти, получили знака за качество „Печат за високи постижения“ по програмите „Цифрова Европа“ и „Хоризонт Европа“ на ЕК. Ще се инвестира в индустриални иновационни програми за развитие на технологии, чрез които регионите да станат по-конкурентоспособни и климатично неутрални. По втория приоритет ще се финансира дигитализацията на публичния сектор, повишаването на киберсигурността в администраци
Остава динамична ситуацията около пожара над село Илинденци, който бушува вече трети ден. Мобилизирани са много огнеборци и специализирана техника и въпреки това заради силния вятър битката с огъня е истинско предизвикателство. Главен комисар Александър Джартов, директор на Главна дирекция Пожарна безопасност и защита на населението информира, че..
Усложнява се обстановката в района на пожара над село Илинденци. Малко преди 15:00 ч. беше изтеглена част от живата сила в района на пожара, където заради силния вътър, пожарът от низов е станал върхов, каза за Радио Благоевград кметът на Струмяни Емил Илиев. Най-голямото предизвикателство пред огнеборците е вятърът, каза за Радио Благоевград..
Продължава да е сложна и динамична обстановката в района над село Илинденци, община Струмяни, където от вчера бушува пожар. Булдозери правят по-широки просеки към населените места в посока Кресна и към планината с цел недопускане на разпространението на огъня. Почти двойно се увеличи броят на огнеборците днес в сравнение с вчера. Заради..
Няма опасност за населените места , но пожарът продължава да се разраства на североизток, каза за Радио Благоевград комисар Валентин Василев. Към 9.30 ч. хеликоптер започна да облива пожара. Очаква се помощ по въздух и от ЕС, каза по-рано днес областният управител Георги Динев. Относно моментната картина на пожара, комисар Валентин Василев, заяви..
Пожарът, възникнал вчера следобед край ТЕЦ "Бобов дол" е локализиран. В района все още горят бали със слама и 15 вагона, натоварени със слама. До момента огънят е обхванал площ от 30 дка. съобщиха от полицията в Кюстендил. Гасенето продължава и през днешния ден. От полицията допълниха, че направените резултати от замерването на въздуха са в норма...
12 доброволци от столицата гасят пожара над село Илинденци. Антон Терзиев от доброволно формрование „Софийска община“ каза за Радио Благоевград, че доброволците от формированието ще действат в района на дерето, за да не допуснат пожарът да продължи към пътя. Те се включат в гасенето с ранцеви пожарогасители и с лопати и с кирки, с които ще правят..
Над 20 са изгорелите къщи, няма пострадали хора, твърдят от общината. На територията на трите села – Рани луг, Слишовци и Насалевци е обявено частично бедствено положение. Екипи на пожарната , гранични полицаи, горски служители, земеделци и доброволци се включиха в потушаването на огъня. Пожарникарите останаха на терен и през нощта, а доброволците бяха..