На 9 декември православните християни честват зачатието на св. Анна – майка на Богородица, потомка на Аароновия род. Както е записано в житието на светите богоотци Йоаким и Анна, те дълги години нямали деца, въпреки своя праведен и скромен живот, а както е известно, в много древни култури това се приема за наказание свише и знак за натрупани грехове. Анна и Йоаким постоянно отправяли молитви към Бог да ги дари с рожба. Един ден Ангел Господен се явил пред Анна и я известил, че ще роди дъщеря Мария за спасението на света. Чувайки тези думи, тя дала обещание, че ще посвети момичето на Бога. Сторила го, заедно със съпруга си, въвеждайки 3-годишната си дъщеря в храма.
Народният празник на същата дата се нарича Света Ана Зимна, както и Анино зачатие, Анино зачакье, Янино зачатие, Анинден, Аньовден. А светицата се приема за покровителка на бременните, на майчинството и децата, на брака и семейството, закрилница на девиците, вдовиците и бременните жени.
Според поверието от днес започват родилните мъки на майката на Богородица. Затова младите и бременните жени не трябва да работят, за да родят по-лесно. В традиционния ни календар празникът се свързва и с нарастването на деня, тъй като по стар стил е бил отбелязван в най-краткия ден от годината (22 декември), след който денят започва да нараства ˮс по едно просено зърно“. В някои селища на Северозападна България вярвали, че на 9 декември завършват Вълчите празници – период опасен и пълен със забрани. В Търновско майките не работели, за да не боледуват децата им. Същият празник почитали и в Странджанско, но на 22 декември. Наричали го Света Ана или Тъйяна. Обичаят е особено богат в Западна България и някои райони на Южна България. Момите гадаят дали ще се омъжат през следващата година като ритуално ˮзасяват” житни зърна в ново гърне с вода. Топят и клонки от ябълка или вишна. Ако до Сурваки житото поникне и клонките се разлистят, това е добра поличба и момата ще се задоми скоро.Народът ни вярвал, че на Света Ана Зимна магьосниците могат да свалят месечината от небето и я издояват, за да увеличат млякото на своя добитък или пак с магии да откраднат способността на кокошките да снасят яйца. Ето защо затварят домашните птици, а кравите предпазват, като мажат виметата с чесън. В тези езически ритуални действия има място и за мъжете – те не трябва да излизат извън селото, защото има опасност да ги омаят самодиви. На много места запалвали купчини с тор, за да прогонят злините. Жените раздавали за здраве жито и варена царевица.
Над 1 000 кукери от Югозапада посреща днес дупнишкото село Джерман на второто издание на Фестивала на маскарадните игри “На Сурва в Джерман”. Организатори са местното читалище “Пробуда” със съдействието на Кметство Джерман и Община Дупница. Участват 13 групи самодейци от Сапарева баня, Перник, Благоевград, Петрич и др. Те се събират на стадион..
Фестивал на мелнишкото вино "Златен грозд" ще се проведе в Мелник този уикенд. Традиционният фестивал се организира за 13-а година. Винопроизводителите от Мелнишкия регион ще представят най-доброто от своята продукция. Подготвена е и богата фолклорна програма. Специални гости ще бъдат Володя Стоянов и Иван Дяков. Ще се проведе и конкурс за..
Днес, 8 февруари, над Западна и Централна България времето ще е предимно слънчево с по-значителни увеличения на облачността над Дунавската равнина. Максималните температури ще бъдат между 1° и 6°.
Грипната епидемия в Перник няма да се удължава. От 10 февруари учениците, които се обучава дистанционно, се връщат в училище, а въведените противоепидемични мерки се прекратяват, съобщи директорът на РЗИ д-р Александър Златанов. От обявяването на грипната епидемия на 30 януари досега се наблюдава плавен спад на заболеваемостта от грип и остри..
Временно е ограничено движението в крайна дясна лента на АМ "Струма", при км 15, в посока София поради аварирал тежкотоварен камион. Трафикът се осъществява в активната и изпреварващата лента. На мястото има разлято масло и се опесъчава. Шофирайте внимателно и със съобразена скорост.
На днешно редовно заседание общинските съветници в Симитли приеха предложението на кмета на общината Апостол Апостолов за изработване на подробен усторйствен план – план за застрояване за изграждане на предприятие за брониране и производство на военна техника. Решението е с огромно значение за развитието на икономиката в Симитли и е стъпка към..
Село Полето празнува Трифон Зарезан с богата програма. В събота, 8 февруари, от 12:00 часа на площада ще се лее вино, ще се вият хора и ще се хапват вкусни гозби. По стара традиция за Трифон Зарезан – Деня на лозаря и винаря, се събират винопроизводителите и кулинарите от Полето, за да участват в надпревата в конкурс за червени и бели вина, за..