Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нова година: 365 бурканчета пълни мечтания и вълшебства

Обикновено краят на годината е време за равносметка, а началото на новата стартира новите ни надежди, мечти и очаквания.

2023 вече е факт. Да си пожелаем да е здрава, щастлива и изпълнена с много осъществени мечти, които можем да започнем за сбъдваме още от днес –  като си представим всичките 365 дни в годината, като 365 бурканчета пълни с мечтания или 365 възможности пълни с усмивка! Да напълним бурканчетата с нови вълшебства, за да провокираме доброто през новата година“ – това ни посъветва  психотерапевтът от Благоевград Любомира Димитрова.

Да напълним годината с мечтания в бурканчета

„Нека мир, любов и светлина да има в пътя, живота и делата ни през новата година! Нека всичко лошо е гръмнало с шампанското в полунощ, нека всичко хубаво да бъде приветствано! Да, 365 дни с мечтания ни предстоят и ако си представим, че затваряме това вълшебство в едни бурканчета, можем много лесно да извършим този процес на целеполагане и на избиране, какво е важно за нас да свършим“ – коментира за Радио Благоевград Любомира Димитрова.

Празниците са „емоционална бомба“

В последно време, празниците по-скоро ни насищат с напрежение. Стресът по избирането на подаръци и пазаруването на храна за празничната трапеза често ни изморяват, след което се появява парадоксалното състояние „почивка след почивката“.

„Най-малкото, което можем  да направим след тази „емоционална бомба“ през декември месец е да отделим поне 30 минутки в ежедневието си за тишина и възможност със затворени очи да визуализираме приятни преживявания и спомени, които са се случили през изминалата година. Но е хубаво да отделим и 5 минутки на онова, което искаме да ни се случи през новата година. В този ред на мисли, техниката „бурканчета с желания“, е сред най-продуктивните, която предлагам на всички, които се допитват до мен“ – сподели още Любомира Димитрова.

Според нея, новата година е една книжка с 365 страници, върху които ние ще пишем цялата година. И колкото по-хубаво напишем тази книжка, в накрая на годината, когато я прочетем или когато отворим тези „бурканчета с мечтания“, толкова по-удовлетворени ще бъдем от себе си и това приключение, наречено живот, да бъде едно от най-хубавите, които сме преживели.

Силата на думата „благодаря“

„Искам да обърна специално внимание на думичката „благодаря“. Вече е научно доказано, че дори водата променя своята структура, когато изричаме думата „благодаря“. Ето защо, не е лошо в тези бурканчета всеки ден да слагаме по едно цветно листче, с което да ознаменуваме своята благодарност към Господ, защото сме се събудили днес и сме видяли светлината, затова, че сме срещнали добър човек и топло отношение, затова, че се радваме на нашите близки и роднини, затова, че ние сме тук и сега. Всеки ден има за какво да благодарим и в края на годината, отваряйки тези бурканчета и листчета, ние ще знаем, колко щастливи всъщност сме и колко важно е да бъдем тук и сега, а не, дали ще има нещо просто под елхата“ -  обясни още психотерапевтът.

Здравето е „монета с две страни“

Затова трябва да се грижим както за психиката, така и за физиката си, защото те са взаимно свързани. А по празниците прекаляваме с похапването, затова е добре да се погрижим за тялото си в началото на новата година и да го разтоварим. Това не означава да гладуваме, напротив, във всяко едно хранене трябва да има от всичко, но по малко и в правилната комбинация.

Психотерапевтът Любомира Димитрова, която е и експерт по спортно хранене, препоръчва в разтоварващия ни режим да включим повече плодове и зеленчуци, полезни мазнини, които можем да си набавим от ядките и маслините, например, нетлъсто месо, бобови и зърнени култури. И разбира се, да пием много вода, плюс останалите течности, които приемаме под формата на сокове или кафе.

Най-хубавият новогодишен късмет

 „Новогодишен късмет е не да изтеглиш паричката, а да има с кого да я споделиш“ – тази мисъл, която стана особено популярна в социалната мрежа през последните дни, е едно от най-хубавите пожелания, които можем да реализираме през новата година. В това е убедена и Любомира Димитрова:

„Точно така, човекът е "социално животно" и имаме нужда да бъдем обградени от други хора или от други същества, може и да са домашни любимци, с които можем дори само да си помълчим. Щастливи са тези, които имат някого до себе си, с когото да гледат в една точка, да си помълчат и да се разбират, дори и без думи. Затова, нека си пожелаем повече заедност, повече топлота, повече смиреност. Нека се опитаме да видим доброто във всеки, защото за всичко си има причина. Не трябва да класифицираме нещата на добри и лоши, защото, дори и най-лошото на пръв поглед нещо, което ни се е случило, може да се окаже впоследствие, че е било за добро. Трябва да дадем време на времето, за да преценим, че лошото е било за добро. Да търсим доброто и в лошото, защото, когато някой е постъпил лошо с нас, а ние го обезоръжим с доброта и с усмивка, тогава си мисля, че светът ще бъде с една идея по-добър“  - категорична е Любомира Димитрова.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Любомира Димитрова:

Любомира Димитрова 






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Любов от пръв поглед и любов за цял живот - историята на сем. Митови от Брежани

Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..

публикувано на 24.12.24 в 13:19

Добромир Добрев: Служителите в МВР са недоволни

Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..

публикувано на 23.12.24 в 10:37

Доц. Евгения Благоева: Храната е част от културата на едно общество

Храненето, не само като процес за биологично поддържане на  организма, а и като  култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..

публикувано на 23.12.24 в 10:04

Анатоли Костов: „Пътят на водата“ е темата на „Раждавица филм фест-2025“

Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва  основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни,  игрални и документални филми - както..

публикувано на 23.12.24 в 09:59

Ученичка от Петрич е отличена в инициативата „Човек на годината“

Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..

публикувано на 23.12.24 в 09:46

„Да откриеш Софроний“ – новата книга на Искрен Красимиров

„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..

публикувано на 23.12.24 в 09:36

Александър Геров: едно неспокойно съзнание

 На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби  Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..

публикувано на 22.12.24 в 20:38