Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Роботи и виртуална реалност в терапията на деца с комуникативни нарушения

Научните изследвания показват, че терапия, подобрена със социални роботи и виртуална реалност, подобрява уменията на децата с комуникативни нарушения. Екип от специалисти от различни научни институции предлагат разработване на методология за проектиране на игрови сценарии за логопедична терапия, подобрена с асистиращи технологии. Методологията ще създаде иновативно мислене у логопедите  как да интегрират в практиката си социално асистиращи роботи, технологии за разширена реалност и обработка на естествен език за по-рълноценно възприятие и познание чрез действие и преживяване. Именно затова учени от три институции работят върху създаването на облачни услуги, платформа и сценарии за стимулиране на активен речник при деца и подрастващи с комуникативни нарушения.

Същността на проекта обясни в ефира на Радио Благоевград гл. асистент Анна Андреева от катедра „Логопедия” на ЮЗУ „Н. Рилски” Благоевград: „Основната ни цел е да изработим специални сценарии за логопедична терапия, които са иновативни. Всъщност ние предвиждаме включване на хуманоидни и нехуманоидни роботи, виртуална реалност и изкуствен интелект. Специално в логопедичната работа  тези технологии се прилагат за първи път в България. Крайната цел на нашия проект е да се формират облачни услуги и една платформа, в която програмите, които са разработени и сценариите, ще бъдат свободно достъпни и ще могат да се ползват безплатно.”

Ръководител на проекта от ЮЗУ „Н. Рилски” Благоевград е доц. д-р Миглена Симонска, декан на Факултета „Обществено здраве, здравни грижи и спорт”. Тя допълни, че към хуманоидните роботи, които и сега се използват в логопедичната терапия, ще бъде разработен софтуер, насочен към ежедневни дейности. Така речникът на децата ще бъде обогатен с думи от ежедневието. И даде примери: „Например използваме хранителни продукти. Под формата на игра детето може да пазарува в магазин. Чрез виртуална реалност всъщност ще се пресъздаде 3D модел абсолютно 1:1 като  обстановката в хранителен магазин, в зеленчуков магазин, в банята, във всекидневната и т.н. Всъщност детето  ще вижда  всичко като реални обекти и по този начин ние ще стимулираме активен речник. Детето ще е в една реална обстановка чрез тази виртуална реалност и със специалните очила, които ще слагаме, ще вижда реално предметите.  По този начин ще активизираме още повече езиковото развитие на децата и най-вече ще ги стимулираме да използват активно своята реч. Ще развиваме  речевата продукция – да назовават, да правят изречения, да отговарят на въпроси, да задават въпроси. Ние ще осигурим  свободен достъп до облачните пространства, това ще помогне на нашите студенти, когато станат дипломирани логопеди да ги използват, съответно да обучават родителите как да използват тези технологии.”

Проектът „Иноватвна методология за интегриране на асистиращи технологии в логопедичната терапия при деца и подрастващи” е спечелен след конкурс на Фонд „Научни изследвания” за 2022 г.  Сумата е 349 700 лв. По него работят три институции. Водеща организация е Институтът по Роботика към БАН с ръководител  проф. д-р Анна Лекова. Партньори са  ЮЗУ „Н. Рилски” Благоевград с ръководител доц. д-р Миглена Симонска и УниБИТ с ръководител проф. Георги Димитров.  Проектът е с продължителност 3 години.

Доц. д-р Миглена Симонска 

Гл. асистент Анна Андреева 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Малчугани от Благоевград се запознават със „Значимостта на медоносната пчела“

С интерактивни занимания на тема: „Значимост на медоносната пчела“, малчугани от Благоевград се запознават със значимостта на пчелите за екосистемата и с полезността на пчелните продукти. Инициативата е на потомствения пчелар от Благоевград Ралица Петкова, която продължава информационната си кампания в благоевградски училища, а вече и в детски..

публикувано на 31.10.24 в 14:46

XI ОУ „Христо Ботев“ - Благоевград с мобилности по програма „Еразъм+“

Два екипа от учители от XI ОУ „Христо Ботев“ Благоевград преминаха обучения по програма „Еразъм+“ за преподаване на гражданско образование. Темата е „Преподаване на толерантност, многообразие и активно гражданство в класната стая на 21 век“. Обучението е по проект „Училище на бъдещето – учители- новатори и успешни ученици“. Реализира се в две..

публикувано на 30.10.24 в 14:20

"Картини от сърце" разкриват общата любов към изкуството на свекърва и снаха от Перник

Една народна мъдрост гласи, че свекървите и тъщите са като звездите - хубави са, когато са далече. Не така обаче стоят нещата при снахата и свекървата от Перник, Мариела Петрова и Михаела Методиева, които са неразделни и прекарват щастливо времето си заедно, споделяйки общата си страст към изкуството. Мариела е израснала без майка и намира..

публикувано на 30.10.24 в 14:07

Десислава Николова: Нарушенията на закона не бяха малко

За първи път новата неправителствена организация „Демократичен център“ имаше възможност да наблюдава изборния процес у нас. За съжаление и този път нарушенията на закона не бяха малко. Това каза в интервю за Радио Благоевград Десислава Николова, председател на „Млада България“ и член на новата организация. Заради късната поява – само преди..

публикувано на 29.10.24 в 10:11
Доц. Елена Ставрова

Доц. Елена Ставрова: Финансовата грамотност е част от националната сигурност

Доц. Елена Ставрова е преподавател по финанси в Стопанския  факултет на Югозападния университет „Н. Рилски“ - Благоевград. В интервю за Радио Благоевград тя разказа за поредната работна среща по въпросите на  финансовата грамотност на подрастващите до 18 години, състояла се в Дъблин. В проекта участват средни училища и колежи от Финландия,..

публикувано на 28.10.24 в 10:55

Стаж в европейските институции? Програма „Робер Шуман“ дава такава възможност

Кандидатстването за стажантската програма „Робер Шуман“ на Европейския парламент тече с пълна сила. Основното изискване е кандидатът да е завършил университет, да не е работил или да е бил на стаж по-рано в институциите на ЕС и да има много добри познания по два от официалните езици на Европейския съюз. Единият от тях трябва да бъде от работните езици..

публикувано на 25.10.24 в 13:16

На фокус: Младите хора и тяхното психично здраве

По данни на УНИЦЕФ голям брой деца и младежи, включително и в България, се борят с тревожност, депресия и тъга . Темата за психичното здраве на младите хора не трябва да се пренебрегва, защото ако няма превенция срещу насилието и тормоза в училище, ако няма срещи със специалисти, относно факторите, влияещи за отключване на депресии, то..

публикувано на 25.10.24 в 12:52