За втора поредна година сурвакари от Пернишко ще пренесат в София магията на „Сурва”. На 8 януари от 12 часа в парк-театър Борисовата градина ще бъде представени обичая Сурова. Събитието е под наслов „Да изгоним злото! Да бъде!”
Кулминацията и тази година ще бъде дефилето на сурвакарите. Носители на традициятаотпернишкия квартал "Бела вода", земенското село Пещера, село Светля община Ковачевци, брезнишките села Садовик и Кошарево и радомирското Копаница ще огласят със звънците си столицата, разказва Иванка Василева, гл. експерт в отдел „Култура” в община Перник.
„Посланията ще бъдат насочени към прогонване на злите сили, с пожелания за здраве и плодородие. Такава е идеята. Ще включим в сурвакарските групи и малко повече деца, защото това е знакът, че традицията в Пернишко продължава, че децата са носители на същата традиция”, коментира Василева.
Програмата е богата. Освен играта на сурвакарите, майстори на маски от региона ще покажат как се правят маските, ще бъде представена и кулинарна изложба с традиционни ястия от Пернишко за Сурва.
Събитието предшества народния празник Сурова, който се провежда в пернишките села на 13 срещу 14 януари и Международния фестивал на маскарадните игри, който след тригодишно прекъсване ще проведе в Перник в края на януари.
Овладян като цяло е пожарът в Трънско. На места има тлеещи огнища, които са под непрекъснато наблюдение. Помощ на екипите на Пожарната оказват служители на "Гранична полиция", горски служители и доброволци. Ситуацията в засегнатите села вече е по-спокойна. Пожарът, който избухна в следобедните часове в събота, се разпростря от границата със Сърбия..
49-годишен мъж е предизвикал пожар в пернишкия квартал „Рудничар”. След скандал с жената, с която живеел, той запалил одеало и го хвърлил върху горими предмети. Изгорели са пет постройки /тип бараки/, пригодени за живеене, които били долепени една до друга. На сигнала са се отзовали три екипа на пожарната. При пристигането им бараките били почти..
Кметовете на част от населените места в Община Петрич засега отлагат планираното по-рано гражданско неподчинение. Поводът за недоволството бе продиктуван от съкращаването на преминаващи влакове в участъка Генерал Тодоров – Кулата – Петрич, което ще затрудни придвижването на десетки местни жители. Заместник-министърът на транспорта и..
30 места за осмокласници останаха незаети след второто класиране в дупнишките гимназии. Под въпрос е паралелката за автотехници в Гимназията по транспорт. Свободните места там са 10 при обявени 26. Ако до началото на септември не бъде достигнат минимумът от 18 ученици, паралелката може да функционира като маломерна с решение на Общинския съвет или да..
Три хеликоптера вече помагат в гасенето на пожара над Илинденци, каза гл. комисар Александър Джартов, директор на ГДПБЗН. Един словашки, един унгарски и един български ще работят днес. Целта е да свалят пламъците и огънят от върхов да стане низов, за да се поеме от наземния екип. В района работят над 200 души - огнеборци, военни, горски, доброволци.
Гражданско неподчинение и затваряне на пътя Кюстендил - Дупница готвят жителите на невстинското село Рашка Гращица. Причината е липса на питейна вода и сериозните проблеми с водоснабдяването В края на миналата седмица живеещите в село Рашка Гращица и околните махали се събраха на среща, инициирана от кмета на селото Светослав Сухарски, заради..
Ликвидиран е пожарът, който възникна на 13 юли в Рила планина. Той обхвана площ от 800 дка от които 200 дка гора – низово, и 600 дка сухи треви. 14 пожара са гасили екипи на районните служби "Пожарна безопасност и защита на населението“ в Кюстендилска област през изминалото денонощие. 4 от пожарите са нанесли щети. Пожарът в бали слама, който..