Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Повече защита при онлайн пазаруването

Предстои въвеждането на ново европейско изискване - даден продукт да може да бъде продаван през интернет само, ако е наличен икономически оператор (производител, дистрибутор, вносител), базиран в Европейския съюз, който да носи отговорност за безопасността на продукта.

Тази промяна ще доведе до по-бързото идентифициране на опасни стоки, спирането и изтеглянето им от пазара, вменяването на по-голяма отговорност на всички по веригата и мотивирането им да предприемат действия и по информирането на потребителите за рисковете, които могат да съдържат за здравето и живота имевентуално придобитите от тях продукти.

Според Габриела Руменова от Платформата „Ние, потребителите“, тенденцията за ръст в онлайн търговията се запазва, като един от факторите за това е и СОVID пандемията.

„Но, дори и в България, отчитаме над 30% ръст в онлайн продажбите през изминалата година. Оказва се, че трява да бъдат полагани все повече и повече усилия, клиентите да бъдат защитени както от рисковете да бъдат увредени техните икономически интереси, така също и да закупят стоки, които могат да се окажат опасни за тяхното здраве и живот. Също така става ясно, че опасните стоки стигат до потребителите много по-лесно по интернет, отколкото през регламентираната търговска мрежа. Може би заради това, европейските ниституции са стигнали до извода, че трябва да се повиши защитата на потребителите по отношение риска от придобиване на опасни стоки, когато пазаруват от електронни магазини и онлайн. Всъщност се оказва, че за да може да бъде продавана една стока онлайн, вече трябва да съществува икономически регламентиран оператор на територията на Европейския съюз, който да носи отговорност за безопасността на продукта“коментира за Радио Благоевград Габриела Руменова.

Тя припомни, че и сега има изискване да се знае кой е производителят, вносителят или дистрибуторът на даден продукт. Но, ако това не е направено, много трудно може да се стигне до този, от когото тръгва стоката, за да може да се проследи колко е безопасена и доколко притежава всички необходими документи за това.

Новите изисквания за безопасността на продуктите, продавани онлайн, ще доведат от конкретни ползи и по отношение по бъзрото идентифициране на опасните стоки.

„Със сигурност е така. Ще може да се идентифицират по-бързо опасните стоки, които крият рискове за потребителите, съотоветно да бъдат предприети необходимите мерки те да бъдат изтеглени от пазара и да бъдат унищожени при необходимост, да не бъдат повече никога произвеждани и пускани на пазара, както и да бъдат наложени съответните, предвидени в законодателството, санкции за тези, които са си позволили да ги пуснат на пазара. В България, едни от най-високите санкции, са за нарушения, свързани с безопасността на стоките“, обясни още Габриела Руменова.

В момента има постигнато съгласие тези нови изисквания да влязат в сила реално. Следва подписването на споразумението, след което ще има един гратисен период от година и половина, за да бъде приложен документа в целия Европейския съюз.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Габриела Руменова:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

До две седмици ще бъде готова новата детска площадка в петричкото село Коларово

Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..

публикувано на 03.02.25 в 13:52

Туристически паспорт и дигитален пътеводител ще популяризират забележителностите в Петричко

Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..

публикувано на 03.02.25 в 11:33

Винарският бизнес за мен е начин да продължа 200-годишната традиция

Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..

публикувано на 03.02.25 в 10:52

Отново говорим за „шопска нация“

Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...

публикувано на 03.02.25 в 09:32
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: България трябва да влезе в еврозоната без риск за икономиката

БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП.  Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..

публикувано на 31.01.25 в 11:46
Димитър Найденов

Димитър Найденов: ГЕРБ саботира приемането ни в еврозоната

Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..

публикувано на 31.01.25 в 11:28

Годината на Зелената дървена змия: Какво ни предстои и как да привлечем изобилието в нея?

За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..

публикувано на 30.01.25 в 18:50