Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Кр. Христова: Зимата е изпитание за хората със сърдечно-съдови заболявания

     За доброто сърдечно здраве е много важна профилактика

Грижа за сърцето през зимата – тема, която коментира доц. д-р Красимира Христова, председател на Асоциацията по неинвазивна образна диагностика и медицински директор на Центъра по сърдечно-съдови заболявания – София в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград.

   „Кардиолозите знаем, че сърдечно-съдовите заболявания се проследяват и лекуват целогодишно, но зимния период е едно изпитание за пациентите, които са с хронични заболявания като артериална хипертония, застойна сърдечна недостатъчност, исхемична болест на сърцето, включително и ритъмно-проводни нарушения. Те се обострят през студените зимни месеци. Освен това през студените дни ние ограничаваме двигателната си активност, диетата ни също се променя като към нея  се включва по-мазна храна, включително увеличаваме и консумацията на сол. Това се прави  несъзнателно, дори и при здравите хора. Затова в съответствие с повишаването на артериалното налягане, се променя и липидния профил, хемодинамиката на целия организъм. От друга страна, когато имаме заболяване като исхемична болест – това може да зачести проявите на сърдечни атаки от страна на сърцето и пациентите ни започват да посещават спешни кабинети, лични лекари, кардиолози.  Не трябва да забравяме, че много от нашите пациенти са с придружаващи заболявания, което означава, че трябва да обръщаме непрекъснато внимание, когато зачестят респираторните заболявания като грип, включително и COVID-19. Тези пациенти трябва да бъдат под непрекъснат контрол, тъй като  една хронична белодробна болест и грип водят до промени в сърдечно-съдовия статус“ –  посочи доц. Христова. По думите и появата на задух, лесна умора, неравномерно сърцебиене, както и отоци по долните крайници или болки в главата, във врата,  са сред симптомите, които трябва да насочат вниманието ни към възможни проблеми със сърдечното здраве и трябва да се консултираме със съответния специалист.



  Доц. Красимира Христова препоръча грижата за сърцето през зимата и особено след тежките коледни и новогодишни трапези да се изразява в профилактика и ранна диагностика, когато пациентите имат оплаквания. Задължително е това да се съчетава с правилен хранителен режим, включително разтоварваща диета след празничните дни, което би подействало добре по отношение на здравния статус. Дори и да не са налични придружаващи заболявания като хипертония, затлъстяване или диабет.

  Специалистът-кардиолог коментира и използването на хранителни добавки през зимата като превенция. „Като превенция ние съветваме пациентите да наблегнат върху консумацията на плодове и зеленчуци, най-вече на цитрусовите плодове, както и прием на витимани. Витамин С, В-комплекс, селен, цинк водят до повишаване на имунния статус.  Пациентите с хронични заболявания над 60-годишна възраст задължително трябва да правят противогрипна профилактика в началото на зимния сезон“.



  Хората със сърдечно-съдови заболявания  да избягват излизането навън от топло на много студено време. Ако правят ежедневни разходки,  трябва да бъдат намалени в рамките на половин час и това да става при по-меко време в рамките на обедните часове. „И за пациентите със сърдечно-съдови заболявания, както и за хората с добро сърдечно здраве, ние препоръчваме разходките навън. При здрав организъм – 10 хиляди крачки, при пациентите със сърдечно-съдови заболявания  намаляваме този обем в рамките на 5-6 хиляди крачки, което е напълно достатъчно и се равнява на 30-40 минути разходка дневно“.

  Доц. Христова бе категрична, че  здрави и болни не бива да пропускат редовните профилактични прегледи. Когато е налице определена симптоматика не трябва да се отлага посещението при специалист, тъй като навременната диагностика ще осъществи превенция на новооткрито или вече известно заболяване.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Живот като на книга - историята на Снежанка Филчева

Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на  сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..

публикувано на 15.02.25 в 14:25
Симеон Славчев

Симеон Славчев: Спекулата в търговията ни прави по-бедни

Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..

публикувано на 14.02.25 в 11:31

Иван Христанов: Цените на храните могат да бъдат контролирани, ако има ясна държавна политика

Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..

публикувано на 14.02.25 в 11:22
Маргарита Петкова

Поетесата Маргарита Петкова: Когато ви се случи любов не слушайте никого

На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..

публикувано на 14.02.25 в 09:00

Спомен за Кеазим Исинов: Творчество, разказано през погледа на неговия син!

В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като  освен картини от музейната..

публикувано на 13.02.25 в 13:06

Окръжен съд-Кюстендил с кампания срещу насилието в училище

Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото  "Да не се нападаме! Да си помагаме!"  и се  реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката.  Кампанията е вдъхновена..

публикувано на 12.02.25 в 14:01

65 години ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград

С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..

публикувано на 12.02.25 в 13:44