Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зимни травми и контузии

  Най-честите травми през зимата – тема, която коментира в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград д-р Божидар Лазов – ортопед-травматолог в Медицинския институт на МВР – София. Макар, че към този момент няма сняг и поледици, е добре да сме подготвени за зимните условия, така че да намалим шанса от инцидент, свързан с лечение в травматологията.

„Травмите през зимата са свързани най-вече със счупвания на горните и долните крайници, особено при хората в по-напреднала възраст, които в някаква степен страдат и от остеопороза – имат по-слаби кости и са най-уязвими. Характерни са счупванията в областта на китката, глезенната става, раменната кост, както и бедрената кост в областта на тазобедрената става .  Счупванията, които се получават в областта на коляннанта и глезенната стави са характерни най-вече при скиорите. Много често те са съчетани и с връзкови увреди – скъсвания на менискуси в колянната става, както и предните кръстни връзки. Този тип травми се наблюдават при по-младите хора, активно спортуващи“ – обобщи д-р Лазов. По думите му при зимните травми най-често се налага оперативно лечение, особено, когато са налице вътреставни счупвания – дълги тръбести кости, подбедрица, бедрена кост, глезенни стави, китки. „Хората трябва да знаят, че падането  на ски писта с висока скорост е в категорията на високоенергийните счупвания – т.е. там вече има съвсем друг поглед върху оперативното лечение и последващите етапи на лечението, тъй като с операцията завършва първия етап. Медикът коментира и още един важен въпрос- как да дадем първа помощ ако станем свидетели на падане – на улицата или в планината?

  „Първатата стъпка е да се обездвижи ставата доколкото това е възможно, както и студени компреси, докато се посети болничното заведение и съответно се постави диагнозата, която ще изисква различни начини на лечение.“  


 Способността да се разпознаят симптомите при счупване на кости  може да помогне да се определи колко сериозна е травмата и  посещението при лекар-специалист. „Симптомите при счупване, навяхване или изкълчване неминуемо е болката от травмирането на тъканите, отокът, който се получава в рамките на минути и часове и ще се развие, както и появата на хематом. Наблюдават се болезнени движения – невъзможност за движение в определена става. Когато става дума за изкълчвания – глезенна, раменна става, тогава са налични и деформации. Това са основните симптоми, които трябва да накарат човек да потърси квалифицирана медицинска помощ“.

   Д-р Лазов посъветва хората, които упражняват зимните спортове да бъдат с добра екипировка и най-вече с внимание към обувките. „Опитните скиори знаят техниките при падане, но начинаещите задължително трябва да са с инструктор, да не се спускат по стръмни писти, тъй като при тях заради начина на падане травмите ще бъдат много по-сериозни.


  При поледици възрастните хора е най-добре да останат у дома и да излизат навън при повишаване на температурите. Обувките да бъдат с грайфер, за да има по-добро сцепление. Много често при тях се наблюдават  и вестибулопатии, т.е. главозамайване, има моменти, когато те получават понижение на кръвното налягане и от там идват проблемите. Поради тази причина получават счупвания които впоследствие ние се налага да лекуваме“.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Има интерес от немски инвеститор за три предприятия в Благоевград

Резултатите от последните парламентарни избори показаха умора у хората. Избирателят очаква политиците да решават проблемите в държавата. По-голяма част от хората бойкотираха последния парламентарен вот и смятам, че този цикъл от избори натежа много и партиите трябва много сериозно да помислят и да се фокусират върху това да направят стабилно..

публикувано на 18.06.24 в 10:50

Трънското село Бусинци - домакин на „Фестивала на сръчните ръце“

За втора поредна година проявата в село Бусинци ще представи ръчни занаяти и традиции в нашата страна. В трите последни дни от месец юни „Фестивала на сръчните ръце“ ще представи около 15 занаята и умения. Сред тях е малко познатия „Тъкане на колани на кори“, което в момента се практикува само от трима души в България. Това информира за..

публикувано на 17.06.24 в 14:24

Бъдещето е в ръцете на младите хора

Гости на предаването „Неделя у дома“ бяха Елена Цушко, Йорданка Терзиева и Десислава Тасева, и трите възпитаници на природо-математическа гимназия "Акад. С. Корольов" - гр. Благоевград.  Момичетата са зрелостнисци от випуск 2024, целеустремени, позитивни със светъл поглед към бъдещето. Говорихме за средното образование в България, неговите..

публикувано на 16.06.24 в 15:55

Поли Генова посвещава на децата, които не спират да мечтаят

Поли Генова представя най-новата си песен – „We Only Have Today“ . Като национален посланик на УНИЦЕФ за България Поли посвещава тази песен на каузата за най-добър старт в живота на всяко дете на Детския фонд на ООН. Новият й сингъл не само ни вдъхновява, но и ни кара да подкрепяме децата да не спират да мечтаят, да вярват в себе си и да..

обновено на 16.06.24 в 15:48

Д-р Силвия Петрова: Експертността е ключова за пазара на труда във времето на изкуствения интелект

„Добрата експертна подготовка, съчетаваща теория и практика са от особена важност за студентите, излизайки на пазара на труда, където вече трябва да се „състезават“ с изкуствения интелект“. Това коментира в интервю за Радио Благоевград гл.ас. д-р Силвия Петрова от катедрата „Културология“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“ в Благоевград...

публикувано на 16.06.24 в 15:40

Васил Софин представя втора детска книга - „Дребосъчета“

Самоковският автор Васил Софин представя втора детска книга със заглавие „Дребосъчета“. На страниците на четивото са поместени стихове с различна тематика. Красивите илюстрации към тях са дело на Ваня Попйорданова, която подсказва и заглавивто на Васил Софин. За втората си детска книга авторът черпи вдъхновение от своята 5-годишна внучка..

публикувано на 16.06.24 в 15:18

Борислав Ханджийски: Който има вяра, нищо не може да го спре

Борислав Ханджийски е кмет на село Габрово, община Благоевград. Познава добре историята на родното място на своите деди,а преди шест години със съмишленици се заема с възстановяването на местния средновековен храм „Свети Георги“. На доброволни начала е изградено и килийно училище, което отвори врати на 24 май 2024 година и което носи името на свети..

публикувано на 14.06.24 в 14:53