Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тодор Тодоров: Загубените 100 милиона евро европейски средства са половината от парите за Перник и Бобов дол

Окончателно ги загубихме, защото правителство не успя да внесе в срок териториалните планове в ЕК  за одобрение. Срокът беше краят на 2022 година. … Цялата сумата, която се очаква от Фонда за справедлив преход е 200 милиона за Перник и Бобов дол. И сега половината  от тези пари вече ги няма“, коментира за Радио Благоевград Тодор Тодоров, член на консултативния съвет за енергиен преход и национален координатор за България в международната мрежа „CEE Bankwatch“. 

Поетият път на предоговаряне с Европейската комисия на Националния план за възстановяване и устойчивост в енергийната му част, експертът определи като част от предизборната компания в България. Той поясни, че ангажиментът занамаляване на въглеродните емисии от енергетиката с 40% до края на 2025 година не означава задължително закриване на въглищните централи в нашата страна, за което датата е 2038 година. „Всъщност грижата е за здравето, качеството на живот и качеството на работата за хората. Всичко това, което се говори за климатични промени, за намаление на емисии, означава точно това. И понеже ние не можем да променим климата, можем да променим качеството на живот на хората и условията на труд“, напомни Тодор Тодоров и съобщи, че все още няма ясен национален план за бъдещето на въглищната индустрия. 

Цялото интервю на Росинка Проданова с Тодор Тодоров чуйте в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Експерти обследват дърветата в община Благоевград

Експерти от община Благоевград, които са отговорни за зелената система на територията на общината, извършват по етапно обследване на състоянието на дърветата, като се обръща внимание особено на стари, увредени или болни екземпляри, които представляват потенциална опасност за преминаващи хора, автомобили и сгради. Това каза в ефира на Радио..

публикувано на 11.08.25 в 12:54

Събраха над 5000 лева за 20 дни за техника за борба с пожарите в Благоевград

Над 5000 лева събраха при дарителска кампания за покупка  на необходима допълнителна техника за борба с горски и полски пожари само за 20-ина дни. Кампанията е организирана от Аварийно-спасителен отряд Благоевград и ще продължи до края на август. „Често при големи пожари в Югозападна България се налага да обединим усилия за борба с огъня с..

публикувано на 11.08.25 в 12:48

Община Петрич започна събиране на декларации за новия модел на такса "Смет"

Във връзка с предстоящото въвеждане на изцяло нов модел за определяне на таксата за битови отпадъци, предвиден в последните изменения на Закона за местните данъци и такси, които ще влязат в сила от 1 януари 2026 г., Община Петрич стартира събиране на декларации от жителите на общината. Отпада досегашният начин за изчисляване на такса битови..

публикувано на 11.08.25 в 09:33

Група „Юпитер 7“ с нов хит

„Няма смисъл“ – песен създадена преди няколко години, но чак сега идва моментът тя да бъде представена пред публика. „Написахме го заедно с баща ми Краси Куртев (от "Акага"). Знаете, той имаше такъв възглед – да гледаме по-леко на живота", каза в ефира на Радио Благоевград Нео Куртев. Това е техният трети сингъл след "Как искам" и..

публикувано на 10.08.25 в 09:00

Увеличиха се разходите за въвеждане на еврото в аптеките

Семейните аптеки в България посрещат поредно предизвикателство във връзка с прехода към еврото. Процесът изисква допълнителни разходи за софтуерни актуализации, етикети и техническа поддръжка – разходи, които не се регулират от държавата. „Искаме да сме коректни и да сме в услуга на законодателните органи, да спазим изискванията, но има..

публикувано на 08.08.25 в 14:25

Откриват „Парк Слатино“, изграден с труд и средства на жителите на селото

Нова придобивка ще радва жителите на село Слатино, община Бобошево. Утре от 10,30 часа официално ще бъде открит "Парк Слатино". “Зеленият парк e изграден изцяло с доброволния труд на жителите на селото, а парите идват от дарители”, обясни Весела Стоянова. Идеята дошла заради безопасността на децата, които нямало къде да играят. С помощта на..

публикувано на 08.08.25 в 13:50

Лозарите в Илинденци оптимисти за реколтата след падналия дъжд

Сравнително добра гроздова реколта очакват винопроизводителите от Югозапада, въпреки сушата. Стопани отчитат и наличието на значително по-малко болести този година заради високите температури, които не позволяват развитието на гъбични заболявания, от които най-много страдат растенията. „Няма много изгорели масиви в село Илинденци след..

публикувано на 07.08.25 в 11:50