Една от каузите на Форум Гражданско Участие (ФГУ) е да запознава българското общество с работата на гражданските организации, които от години работят в различни обществени сфери, подкрепят различни групи хора в нужда, а вече почти година са обединени в желанието и усилията да помагат и на бягащите от войната в Украйна. Така се роди поредицата за смислените каузи: мрежата ФГУ в подкрепа на украинските бежанци у нас. „Организации, отделни хора отново взеха инициативата и то на фона на изобилието от невярна и подвеждаща информация, кой какъв е, какво се случва. Те показват солидарност, съпричастност, готовност да се помогне, независимо от това какъв човек стои срещу теб. Решихме, че поне за част от тези примери трябва да бъде разказано, защото показват колко важни са гражданските организации, доброволците, дарителите, тъй като запълват едни огромни институционални дупки, които за съжаление години наред съществува“, каза в интервю за Радио Благоевград Мила Станчева от ФГУ. Идеята е да има повече публичност, да се разказва пред възможно най-широка публика и да се показва каква съществена част от обществото са гражданските организации. Много важно е този разказ да бъде чут и видян от повече хора, защото освен всичко друго, той дава и много самочувствие, от което се нуждаем всички.
„Ще фиксираме кои са най-важните приоритети, но и предизвикателства пред местните граждански организации, за да се опитаме отново да обединяваме усилия, за да решаваме тези проблеми. Обединението на експертиза, на познания – това е което ще ни помогне да се справяме не само с тези извънредни ситуации, на които сме свидетели и сме участници в последно време, но и в мирни, нормални времена“, посочи Мила Станчева целта на предстоящите шест регионални онлайн срещи на ФГУ с членове и съмишленици в страната.
Интервюто с Мила Станчева чуйте в звуковия файл.
Форум Гражданско Участие (ФГУ) е мрежа от български граждански организации от цялата страна, които работят в различни сфери на обществения живот, обединени от идеята за повече участие на гражданите и неправителствените организации във формулирането на политики и във вземането на важните решения от страна на политиците и институциите.
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..
Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..
От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..
„Синини“ на Шанел Еркин е опит за създаване на любовен пантеон от ежедневното.“ – това пише Георги Гаврилов за дебютната книга на Шанел Еркин. Предлагаме ви да чуете разговора на Валентин Дишев с Шанел Еркин за тази книга: Шанел Еркин е родена във Варна. Учи оперно и класическо пеене. Още от десетгодишна изнася образователни..
"Винаги оптимист. Никога нито за миг не съм преставал да вярвам в тази идея" - с тези думи на Георги Гаврилов завърши разговорът с него в поредното издание на "Арт сезони". Разговор за годината на издателствата, по навик определяни като "малки", но редовно наместващи се сред "големите", когато става дума за отличени от журита и аудитория техни книги...