Дванадесетокласниците от Благоевград са включени в пилотен проект на Националната превантивна програма „Предпазване на младите хора от престъпления“.
Инициативата за разработване на програмата е на Главната дирекция „Национална полиция“, сектор „Контингент и превенция“. „Целта на инициативата е предприемане на мерки от полицейските органи за гарантиране на сигурността, живота и здравето на младите хора, които се сблъскват с трудности, свързани с адаптацията им към самостоятелен живот. За реализиране на превантивната програма са предприети съвместни действия между МВР и различните институции“ – поясни за слушателите на Радио Благоевград инспектор Виржиния Лазарова, координатор на проекта. Благоевград е избран за пилотно стартиране на програмата, а в последствие е предвидено да бъде провеждана на територията на цялата страна. Целевата група са ученици от дванадесетите класове на всички средни училища и гимназии в Благоевград, пред които се изнасят беседи. Включени са общо 775 ученици от 31 паралелки на 10 училища в Благоевград и три паралелки от две училища в гр. Банско.
Освен инспектор Виржиния Лазарова от отдел „Криминална полиция“ при Областната дирекция на МВР Благоевград, координатор на проекта, гости в студиото на Радио Благоевград бяха Магдалена Рахова, председател на Общинския съвет по наркотични вещества и Любка Костадинова – секретар на Местната комисия за борба с трафика на хора. В предаването чухме мнението на Светослава Чонева от 12-ти клас, ученичка в НХГ „Св. Св. Кирил и Методий“ Благоевград.
По програмата се реализират четири теми:
1. „Превенция на трафик на хора“ с цел сексуална експлоетация и с цел трудова експлоетация, изнасяни от Любка Костадинова, секретар на Местната комисия за борба с трафика на хора.
2. „Превенция на употребата на наркотични вещества“, изнася се от експерти от Общинския съвет по наркотични вещества Благоевград.
3. „Превенция на престъпления против собствеността“, представяна от служители на сектор „Криминална полиция“ при Първо и Второ РУ Благоевград.
4. „Превенция на престъпления и виктимизация с използване на „Информационно-компютърни технологии“, презентирана от служители на Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“.
Полицейската статистика сочи, че около 13,4 от престъпленията /общо 54 611/ са извършени на възраст между 18 и 25 години, като най-голям брой от тях са кражбите, управление на МПС след употреба на алкохол и наркотични вещества, както и престъпления, свързани с наркотици.
С интерактивни занимания на тема: „Значимост на медоносната пчела“, малчугани от Благоевград се запознават със значимостта на пчелите за екосистемата и с полезността на пчелните продукти. Инициативата е на потомствения пчелар от Благоевград Ралица Петкова, която продължава информационната си кампания в благоевградски училища, а вече и в детски..
Два екипа от учители от XI ОУ „Христо Ботев“ Благоевград преминаха обучения по програма „Еразъм+“ за преподаване на гражданско образование. Темата е „Преподаване на толерантност, многообразие и активно гражданство в класната стая на 21 век“. Обучението е по проект „Училище на бъдещето – учители- новатори и успешни ученици“. Реализира се в две..
Една народна мъдрост гласи, че свекървите и тъщите са като звездите - хубави са, когато са далече. Не така обаче стоят нещата при снахата и свекървата от Перник, Мариела Петрова и Михаела Методиева, които са неразделни и прекарват щастливо времето си заедно, споделяйки общата си страст към изкуството. Мариела е израснала без майка и намира..
За първи път новата неправителствена организация „Демократичен център“ имаше възможност да наблюдава изборния процес у нас. За съжаление и този път нарушенията на закона не бяха малко. Това каза в интервю за Радио Благоевград Десислава Николова, председател на „Млада България“ и член на новата организация. Заради късната поява – само преди..
Доц. Елена Ставрова е преподавател по финанси в Стопанския факултет на Югозападния университет „Н. Рилски“ - Благоевград. В интервю за Радио Благоевград тя разказа за поредната работна среща по въпросите на финансовата грамотност на подрастващите до 18 години, състояла се в Дъблин. В проекта участват средни училища и колежи от Финландия,..
Кандидатстването за стажантската програма „Робер Шуман“ на Европейския парламент тече с пълна сила. Основното изискване е кандидатът да е завършил университет, да не е работил или да е бил на стаж по-рано в институциите на ЕС и да има много добри познания по два от официалните езици на Европейския съюз. Единият от тях трябва да бъде от работните езици..
По данни на УНИЦЕФ голям брой деца и младежи, включително и в България, се борят с тревожност, депресия и тъга . Темата за психичното здраве на младите хора не трябва да се пренебрегва, защото ако няма превенция срещу насилието и тормоза в училище, ако няма срещи със специалисти, относно факторите, влияещи за отключване на депресии, то..