Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Щурец в чинията! Вкусно и безопасно?!

Дотам ли я докарахме, че да се храним с насекоми?

Задаваме си този въпрос след влезлия в сила нов европейски регламент, който разрешава за употреба в храните на няколко вида насекоми. Това са домашните щурци - замразени, сушени или на прах, ларвите на брашнения бръмбар, пролетния скакалец, биволския червей. Подадени са заявления за вписването на още осем вида насекоми като храни, които се смятат за идеален отговор на много проблеми в хранително-вкусовата промишленост.

Идеята е, хранителни добавки, произведени от насекоми, да се използват в производството на хляб, бисквити, крекери, паста, заместители на месо и мляко.

Какво е разрешено и кой може да го произвежда?

„Новите регламенти всъщност са два, като всеки от тях разреши влагането на два вида различни насекоми в хранителните продукти на европейския пазар. Това разрешение касае производителите на хранителни продукти, които вече могат да влагат в състава на своите продукти брашно от насекоми, но не касае производителите на насекоми. Само две са ферми на територията на Европа, които имат право да предлагат насекоми за човешка консумация – едната е във Франция, другата в Нидерландия. Има и една ферма във Виетнам, която получи разрешение да влага брашно от домашен щурец на европейските производители на хранителни продукти“ – коментира за Радио Благоевград Кремена Дервенкова от Асоциацията на производителите и преработвателите на насекоми в България.

Как ще се отрази на индустрията това разрешение?

Това решение ще се отрази положително върху развитието на индустрията в световен и национален мащаб, защото търсенето расте. Всеки производител обаче, трябва да отговаря на стандартите и изискванията за производство на продукти от насекоми за човешка консумация, които са доста сериозни.

„Седем са фермите, които членуват до момента в Асоциацията на производителите и преработвателите на насекоми в България. Те произвеждат от половин до един тон месечно, като продуктите им се използват само в чужбина за фуражната индустрия, най-вече за храна на различни животни“, допълва Кремена Дервенкова.

Чуйте повече в интервюто на Биляна Славчева с Кремена Дервенкова:


Ползи и рискове за здравето ни

Близо 2 000 са насекомите в света, одобрени за консумация до момента, милиони са хората, които се хранят с насекоми в различни части на планетата.

Според проф. Донка Байкова, експерт по хранене и диететика, европейците ще бъдат по-скоро скептични към тези нови хранителни добавки, защото те имат и ползи и рискове за нашето здраве:

„Предимствата са, че на много по-малко площи ще бъдат произвеждани белтъчни източници за хранителни цели, с близко количество и състав на протеини в месото, например. Съдържанието на мазнини също е сходно с това на месата – 7 - 8 %. Насекомите са богати на Омега 3 мастни киселини, на минерали като калций и желязо, съдържат и полезни витамини като В 12. Това ги прави атрактивен хранителен източник при вегански и вегетариански модели на хранене, както и по-достъпен вариант за хората с по-ниски доходи, защото би трябвало тези храни да са по-евтини“, обясни за Радио Благоевград проф. Донка Байкова.

Липсата на достатъчно надеждни научни данни за полезността на храните от насекоми е една от резервите, които открояват здравните експерти. Към останалите рискове проф. Байкова прибавя токсичността на насекомите и алергичната склонност на много хора. Има вероятност и за евентуално отключване на автоимунни заболявания. Затова, всеки сам трябва да направи своя избор информирано и отговорно.

Чуйте повече в разговора на Биляна Славчева с Донка Байкова:

Ще заменим ли пържолата с ларви от насекоми?

Доста скептични са част от потребителите, според които насекомите не са храна за всеки. Благоевградчани приемат по-скоро като шега разрешението за използването им в храните. Споделят, че ще ходят по горите да събират скакалци и червеи, защото до там са ги докарали, че да ядат всичко:

„Това излиза по-евтино и точно затова ще го наложат. Но, не знаем и сега, дали няма в каймата и в колбасите насекоми. Кой е видял какво слагат“ – коментира за медията ни жител на Благоевград.

„Нали ги има по гората и бръмбарите и червеите, защо хората си вземат храна за пикник тогава? Да си вземат направо храната от гората“ , попита друг благоевградчанин.

Трети смятат, че насекомите са много полезни за здравето ни, затова е трябвало да бъдат разрешени за храна много по-рано. Други се гневят, заради унищоженото ни животновъдство и липсата на достатъчно храна в бъдеще. 

„Като няма с какво друго, ще се храним с хапчета, като космонавтите. Храните нямат никакво качество, няма и контрол, да не говорим за цените“ – споделят още жители на Благоевград.

Подробностите можете да чуете в репортажа на Ива Сеизова:


 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Забраниха детски великденски обеци заради здравни рискове

Детски обеци с великденски символи са забранени заради прекомерна концентрация на кадмий , съобщават от онлайн платформата „Ние, потребителите“.  Лабораторните анализи са показали, че съдържанието на вредния химичен елемент в бижуто е до 94% от неговото тегло . Както е известно, натрупването на кадмий в човешкия организъм може да..

публикувано на 06.04.25 в 08:56

Облачно с валежи

Времето ще е динамично.Валежите ще продължат, повече по количество ще са в южните райони. Вятърът от северозапад ще се усили, и с него бързо ще нахлува студен въздух. Със застудяването след обяд и през нощта срещу понеделник в Предбалкана, във високите полета в Западна България дъждът ще преминава в сняг. Температурите ще са с малък денонощен ход,..

публикувано на 06.04.25 в 07:45

Нови членове на дружество „Традиция“ положиха клетва в Кюстендил

На тържествена церемония  в центъра на града четирима нови членове положиха клетва. Ритуалът беше воден от председателя на дружеството в Кюстендил, Симеон Иванов. Кметът на Кюстендил Огнян Атанасов поздрави членовете на националното дружество и им благодари за това, че възпитават в родолюбие и патриотизъм младите поколения. Присъстващите се..

публикувано на 05.04.25 в 14:36

Нови видове храсти в Градската градина в Благоевград

Нови устойчиви видове храсти вече допълват зелените пространства в Градската градина в Благоевград. Те са засадени от служители на ОП „Чистота“ на места, където тревната покривка не вирее и се образуват кални петна, заради гъстата дървесна растителност. Освен това с цел опазване на зелените площи къщичката за украси е премахната от почвата.От община..

публикувано на 05.04.25 в 14:30

Мълчаливо протестно шествие в Благоевград и апел: Да спре войната по пътищата!

Със свещи, цветя и сълзи в очите, вместо лозунги и плакати, благоевградчани се събраха на протест пред Съдебната палата в града. С минута мълчание започна протестното шествие в памет на загиналата в тежък пътен инцидент 12-годишна Сияна. Стотици жители мълчаливо се отправиха към Съдебната палата, където положиха цветя и играчки, и се помолиха да спре..

публикувано на 05.04.25 в 13:28
Хераклея Синтика

Спасителни археологически проучвания започнаха в района на античния град Хераклея Синтика

Проучванията се  провеждат заради разширяването на  газопровода  България-Гърция и се финансират от инвеститора на наша територия“ Булгартрансгаз“.  Три екипа от Института по археология с музей към БАН  са на място за теренните проучвания, съобщи ръководителят на спасителните разкопки професор Людмил Вагалински. Две от групите работят в периферията..

публикувано на 05.04.25 в 10:23

Облачно време с превалявания

Облачността ще е променлива, след обяд - често значителна, купеста и купесто-дъждовна. На много места ще превали, в отделни райони и ще прегърми. Максималните температури ще бъдат между 14° и 19°.

публикувано на 05.04.25 в 07:41