Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Министрите Демерджиев и Меджидиев се поклониха пред Делчевия род в Благоевград

Вътрешният министър Иван Демерджиев и министърът на здравеопазването Асен Меджидиев се поклониха тази вечер пред мемориала костница на Делчевия род в двора на църквата „Въведение Богородично“ в Благоевград, където беше отслужена и панихида.

Пред журналисти вътрешният ни министър изрази разочарованието си от събитията днес в Северна Македония. Иван Демерджиев изрази готовност за изпращането на 3 генератора от България към границите на Република Северна Македония, за да не се стига до спиране на електричеството и задръствания, каквито станаха днес. Именно липсата на ток беше изтъкната от северномакедонските власти като причина за недопускането на много българи днес да се поклонят на гроба на Гоце Делчев в РСМ. 

"Декларациите от страна на нашата съседка бяха, че всички български граждани ще бъдат безпрепятсвено допуснати, за да почетат паметта на Гоце Делчев. Както видяхме това не се случи. Аз многократно заявих на моя колега, че подобен подход не демонстрира доверие и уважение, такова каквото си дължат двата народа. Подобен подход не е пътя, по който декларира, че е тръгнала Република Северна Македония и многократно го приканих да демонстрираме друг, различен от този път, а именно пътя на взаимното доверие и уважение, който е пътят, който ще ни изведе там за където са декларирали, че са тръгнали-пътя на европейското семейство", каза в Благоевград вътрешният министър Иван Демерджиев. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Евакуираха пожарните екипи заради върхово горене в Пирин

Едното от огнищата на пожара над село Илинденци се е разгоряло вследствие на вятъра и са евакуирани наземните  екипи заради тяхната безопасност.  Пожарът е навлязъл и на територията на Национален парк "Пирин".  Пожарът над село Илинденци обхвана територия на НП "Пирин" "В момента екипите все още са на терен, но ги евакуирахме. На..

публикувано на 12.08.25 в 18:08

Посланиците на Израел и Молдова гостуваха в Банско

На Международния джаз фестивал в Банско градът имаше честта да посрещне изключителни гости – Негово Превъзходителство Тадиан Поплингер, заместник-посланик на Израел в България, и Негово Превъзходителство Емил Жакота, посланик на Република Молдова. Визитата им е още едно доказателство за културното и международно значение, което Банско придобива през..

публикувано на 12.08.25 в 15:44

Продължава борбата с огъня в Пирин

Деветнадесети ден огнеборци, горски служители и доброволци продължават борбата с огъня в Пирин, като днес в потушаването на огъня се включиха и служители на Националния парк "Пирин". По-рано днес от страната на ДГС Сандански при село Плоски огънят навлезе на територията на парка. Пламъците обхванаха около 15 декара от територията му, съобщи..

публикувано на 12.08.25 в 15:10

Ръст на сватбите през август в община Дупница

Ръст на сватбите през август отчитат от Дирекция ГРАО в община Дупница.  До края на месеца са заявени 22 граждански брака, още 5 са сключени до момента. За сравнение, през юли са проведени само 6 ритуала.  Традиционно, броят на сватбите през последния летен месец се увеличава поради летните ваканции на много дупнишки емигранти, които предпочитат да..

публикувано на 12.08.25 в 14:23

На час по 1 600 превозни средства през Кресненското дефиле

Над 3 300 са регистрираните нарушения от водачи на моторни превозни средства през изминалата седмица на територията на Благоевградска област. Данните оповести днес на брифинг н-к Сектор „Пътна полиция“ към Областната дирекция на МВР - Благоевград, гл. инспектор Сергей Алексов. Резултатите са вследствие на проведената полицейска операция по..

публикувано на 12.08.25 в 14:16

Със спомени от лятото закриха "Лятна академия 2025" в Благоевград

Близо 3500 деца се включиха в "Лятна академия 2025" в Благоевград. Под надслов „Спомени от лятото“ се състоя детският празник за закриването на академията към Център за личностно и творческо развитие на децата на Благоевград. Директорът Богдана Костадинова поздрави специално младите хора. Благодари, че са избрали центъра, където да..

публикувано на 12.08.25 в 14:01

Мъж е задържан за проявена жестокост към куче

26-годишен перничанин е задържан за проявена жестокост и нараняване на куче.  Сигналът е подаден от 38-годишна перничанка. Тя съобщила, че съсед е намерил куче, обитаващо района, с рана в областта на врата.  По данни на живеещите в района,  извършител на деянието е 26-годишен местен жител, който е задържан за до 24 ч. с полицейска мярка.  Образувано..

публикувано на 12.08.25 в 12:26