Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зорница Спасова: Студените вълни носят риск за човешкото здраве

Най-уязвими на студа са възрастните хора; хронично болните от сърдечно – съдови, респираторни заболявания и диабет; бездомни хора; хора, които злоупотребяват с алкохол, наркотици. Особено внимание трябва да се обърне на тези, които работят навън, да се „нагоди“  режимът им спрямо ниските температури“, подчерта за Радио Благоевград Зорница Спасова, главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи към Министерство на здравеопазването, с докторска степен по климатология и активен член на авторския екип на платформата “Климатека“. „Студът увеличава риска от инфаркти, от инсулти. Да не забравяме травматизма, заради заледяванията и снежната покривка; пътно-транспортните произшествия са риск в такова студено време; податливост към настинки, вирусни заболявания, измръзвания, особено ако има вятър. В САЩ е забелязано, че риенето на сняг е много опасно, често се свързва с инфаркти. Освен това може да има проблеми с доставките на стоки от първа необходимост, прекъсване на електропроводи, на водопроводи“, посочи още младият учен и препоръча да се ограничи престоят на открито, защото дългият престой е рисков; да се ограничат излизанията сред природата, туризмът, особено във високите планини; да се обличаме добре, да пазим крайниците от измръзване, на всяка цена да носим шапка. 

За глобалното затопляне и студените вълни

Седмицата започна с така наречените ледени дни. Това означава, че температурата не са качва над нулата, дори и максималната температура е отрицателна. По прогноза това време ще се задържи 3-4 дни, след което отново минималните температури ще са доста ниски. В момента  може да се каже, че температурите са под нормалните, така че имаме значително студено време, дори и за месец февруари. Интересното е, че именно през февруари се наблюдават  най-често така наречените студени вълни или няколко дневно задържане на студеното време“.

За промените на климата и все по-често срещаните екстремни метеорологични явления

На пръв поглед звучи парадоксално, че имаме по-студено време. Особено, новините от САЩ са, че от вчера има невероятен рекорд от минус 77 градуса по Целзий, което някои сравняват с условията подобни на Марс.

Специален за там, изследванията на американските метеоролози е, че причината е влошаването на така наречения стратосферен полярен вихър. Това е традиционен метеорологичен модел, който е станал силно нестабилен, именно защото Арктика се затопля три пъти по-бързо,  отколкото останалия свят и това го прави силно нестабилен. Арктическият въздух не се задържа в рамките до 60 градуса географска ширина, а се разтича в южна посока, причинявайки екстремни студове.  С промяната на климата се наблюдава увеличаване на екстремните метеорологични явления, а студената вълна е едно от тези екстремни метеорологични явления“.

Интервюто със Зорница Спасова чуйте в звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

До две седмици ще бъде готова новата детска площадка в петричкото село Коларово

Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..

публикувано на 03.02.25 в 13:52

Туристически паспорт и дигитален пътеводител ще популяризират забележителностите в Петричко

Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..

публикувано на 03.02.25 в 11:33

Винарският бизнес за мен е начин да продължа 200-годишната традиция

Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..

публикувано на 03.02.25 в 10:52

Отново говорим за „шопска нация“

Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...

публикувано на 03.02.25 в 09:32
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: България трябва да влезе в еврозоната без риск за икономиката

БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП.  Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..

публикувано на 31.01.25 в 11:46
Димитър Найденов

Димитър Найденов: ГЕРБ саботира приемането ни в еврозоната

Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..

публикувано на 31.01.25 в 11:28

Годината на Зелената дървена змия: Какво ни предстои и как да привлечем изобилието в нея?

За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..

публикувано на 30.01.25 в 18:50