„Най-уязвими на студа са възрастните хора; хронично болните от сърдечно – съдови, респираторни заболявания и диабет; бездомни хора; хора, които злоупотребяват с алкохол, наркотици. Особено внимание трябва да се обърне на тези, които работят навън, да се „нагоди“ режимът им спрямо ниските температури“, подчерта за Радио Благоевград Зорница Спасова, главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи към Министерство на здравеопазването, с докторска степен по климатология и активен член на авторския екип на платформата “Климатека“. „Студът увеличава риска от инфаркти, от инсулти. Да не забравяме травматизма, заради заледяванията и снежната покривка; пътно-транспортните произшествия са риск в такова студено време; податливост към настинки, вирусни заболявания, измръзвания, особено ако има вятър. В САЩ е забелязано, че риенето на сняг е много опасно, често се свързва с инфаркти. Освен това може да има проблеми с доставките на стоки от първа необходимост, прекъсване на електропроводи, на водопроводи“, посочи още младият учен и препоръча да се ограничи престоят на открито, защото дългият престой е рисков; да се ограничат излизанията сред природата, туризмът, особено във високите планини; да се обличаме добре, да пазим крайниците от измръзване, на всяка цена да носим шапка.
За глобалното затопляне и студените вълни
„Седмицата започна с така наречените ледени дни. Това означава, че температурата не са качва над нулата, дори и максималната температура е отрицателна. По прогноза това време ще се задържи 3-4 дни, след което отново минималните температури ще са доста ниски. В момента може да се каже, че температурите са под нормалните, така че имаме значително студено време, дори и за месец февруари. Интересното е, че именно през февруари се наблюдават най-често така наречените студени вълни или няколко дневно задържане на студеното време“.
За промените на климата и все по-често срещаните екстремни метеорологични явления
„На пръв поглед звучи парадоксално, че имаме по-студено време. Особено, новините от САЩ са, че от вчера има невероятен рекорд от минус 77 градуса по Целзий, което някои сравняват с условията подобни на Марс.
Специален за там, изследванията на американските метеоролози е, че причината е влошаването на така наречения стратосферен полярен вихър. Това е традиционен метеорологичен модел, който е станал силно нестабилен, именно защото Арктика се затопля три пъти по-бързо, отколкото останалия свят и това го прави силно нестабилен. Арктическият въздух не се задържа в рамките до 60 градуса географска ширина, а се разтича в южна посока, причинявайки екстремни студове. С промяната на климата се наблюдава увеличаване на екстремните метеорологични явления, а студената вълна е едно от тези екстремни метеорологични явления“.
Интервюто със Зорница Спасова чуйте в звуковия файл.
Противогрипните ваксини свършиха и в аптечната мрежа в Благоевград. Фармацевтите предлагат алтернативни противогрипни препарати – Дмитрий Тюлеков, фармацевт. 10% от населението над 40 години в България страда от Хронична обструктивна белодробна болест ( ХОББ). Рискови фактори за развитието на болестта – доц. д-р Николай Янев, пулмолог...
Отново предлагат да бъде въведена такса „водомер“. Какво налага това и ще скочат ли сметките на потребителите? Коментар на проф. д-р. инж. Петър Калинков, зам.-председател на Българската асоциация по водите. В Перник организират „Доброволец на годината“ – за предстоящото събитие разказва Александър Йорданов от Консултативният съвет за..
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..