Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Катерина Хапсали: Благоевград е част от географията на сърцето ми

Всеки четящ съвременна българска литература знае за Катерина Хапсали. Тя е автор на бестселърите „Гръцко кафе“ и „Сливовиц“, както и на „През девет планини“ - сборник със стихотворения, също пожънал голям успех сред читателите.

За романа „Гръцко кафе“ Хапсали печели награда „Перото“ в категория проза за 2015 г., както и приза „Цветето на Хеликон“ за 2016 година.

Съдбата на Катерина Хапсали е свързана с Благоевград. Част от героите и мястото на развитие на действието в книгите й е именно тук: „Моите герои от Благоевград са събирателни герои, такива, които днешния човек иска да срещне, да седне с тях на маса и ако може да почерпи от мъдростта им от опита им, да си поговори с тях…“, споделя авторката.

Тя е страстен любител на кафето, но го обича горчиво. Сладък трябва да бъде животът.

„Сладостта на живота е от близките хора, от мириса на новородено или от миризмата на куче след дъжд, идва и от любимия ти парфюм от прегръдката на детето ти, от това някой да ти каже липсваш ми. Тези неща правят кафето на живота да бъде наистина сладко“ , категорична е писателката.

На въпрос - „Страврос или Благоевград предпочита?“, с присъщата си искреност и чувствителност към темата отговаря:

„Разбира се, че Благоевград винаги ще ми бъде повече на сърцето, защото най-скъпи са онези места, на които човек е бил като млад, дори като дете, не случайно остават най-любими приятели, тези които те помнят като съвсем млад, защото са една интегрална част от твоята история и те познават в най- чистия ти вид.“

За Катерина приказката, че на Балканите сме еднакви не е клише:

„На Балканите живеем пикантно и храната ни е по-пикантна и подправки си имаме и сол, и общуваме по-пикантно, по-автентични сме и по-истински“ , коментира Хапсали.

Само след броени дни предстои премиерата на най-новото й произведение „Вкусни разкази”. Това не е книга с рецепти или поне не такива, които може да изпълняваме по предписание. В нея са събрани няколко истории за вкуса на живота, който може да е горчив, но и сладък, тръпчив, изискан или пикантен; за аромата на дом и копнежа за любов и общуване; за онези символи на всекидневието – храна за душата, които свързват хората и така му придават стойност, устойчивост и екзистенциален смисъл.

В звуковия файл можете да чуете разговора на Петрана Кимчева с Катeрина Хапсали.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво е състоянието на достъпа до информация в България?

За 22-ри пореден път, на официална церемония в столицата, Програма достъп до информация (ПДИ) връчи своите годишни награди за принос в областта на свободата на информация. Целта на наградите е д а се окуражават активни граждани, журналисти и неправителствени организации да упражняват правото си на достъп до информация, д а се насърчават институциите да..

публикувано на 01.10.24 в 15:53

Трудова заетост за хората над 50 години

Премълчаван проблем, но съществуващ, е възрастовата дискриминация при наемане на работа. Това показва опитът на експертите, работещи в агенции за подбор на персонала. Често бизнесът предпочита млади кадри и някак уклончиво пренебрегва кандидатстващите за дадената позиция, ако те са над 50-годишна възраст.  „Но делът на хората на..

публикувано на 30.09.24 в 13:59

Обучават ученици за ИТ кариера в Симитли

Ученици от община Симитли за втора година ще се обучават в извънкласната школа за иновативното обучение за ИТ кариера. „В приема на програмата попадат само десетокласници, като миналогодишните вече са 11 клас и ще продължат тригодишното си обучение за „Приложен програмист“, каза за Радио Благоевград учителят по информатика в СУ „Св. Св...

публикувано на 30.09.24 в 11:02

Петя Петрова: Децата са отражение на обществото ни

Петя Петрова е както майка, така и професионалист с ръководен опит в образователната система на България.  Като човек, преодолял тревожно разстройство, тя пише книгата „Другото лице на паниката“ през 2011 година, за да помогне на други като нея. След задълбочено проучване на различни образователни системи, тя открива, че въвеждането на..

публикувано на 29.09.24 в 17:58

Беседи на пет езика в гостуващата изложба „Fake for Real“- „Истина или лъжа?“

По повод Европейски ден на езиците на 26 септември екипът на Национален етнографски музей организира беседи на пет езика в пътуващата изложба на Дома за европейска история „Fake for Real“-„Истина или лъжа? История на подправянията и фалшификациите“ по проект на Европейския парламент , реализиран от Дома на европейската история в Брюксел ...

публикувано на 26.09.24 в 14:34

Отличното качество на тютюна тази година трябва да получи максимална цена

Тютюнопроизводителите през тази година се радват на добра реколта, но на прага на новата изкупна кампания очакват провеждането и на Консултативен съвет по тютюна, на който ще се поставят актуалните проблеми на бранша.   За втора поредна стопанска година, поради сухото лято, както през  2023 г., и сега през 2024 г., качеството на тютюневата..

публикувано на 26.09.24 в 12:37

Айдън Мустафов: Природата ни е дала лек за всякакви болежки

Природата ни е дала лек за всякакви болежки, ние само трябва да го търсим и да го открием. Това заяви в ефира на Радио Благоевград биотехнологът Айдън Мустафов. Преди дни той изнесе публична лекция в град Гоце Делчев на тема „Лечебната сила на природата срещу хроничните заболявания“. Билките притежават лечебни качества, но не бива да забравяме, че те..

публикувано на 26.09.24 в 10:24