Спасителите от Доброволното формирование “Мейдей” България се завърнаха от мисията си в Турция. Пет денонощия спасителите бяха в един от най-пострадалите от земетресението райони. Въпреки тежките зимни условия, липсата на достатъчно средства, техника и оборудване, доброволците не са се отказали до последно от мисията си да спасяват човешки животи.
„Още на втория ден след земетресението звъннахме на председателя на Националната асоциация на доброволците в България не за да питаме тръгваме ли, а кога тръгваме. Буквално за четири - пет часа се организирахме, купихме най-необходимите неща, информирахме работодателите си и тръгнахме за Турция“ – разказа за Радио Благоевград Красимир Каракашев, ръководител на доброволното формирование “Мейдей” България.
Българската група е трябвало да обследва сградите и да установи, дали има данни за живот в град на около 80 километра от епицентъра на земетресението. Въпреки оскъдното оборудване, родните спасители са показали умения, качества и сърце.
„Българската група беше най, най-зле оборудвана, но имахме и друго най. Най-високият флаг в лагера, който се издигаше, беше българският флаг. Всички спасители бяха там за да помагат. Израелският екип беше дошъл с полева болница, с инженери, с ветеринарен лекар за кучето. Българската група беше само с едно микрофонче, което се казва акустик микрофон. То се слага на носеща част на сградата, ако има такава, за да се прослушва сградата. За наша радост, екипът на българските спасители успяхме да посочим 29 места с евентуално живи хора. 12 от тях бяха потвърдени от шведското куче. Благодарение на екипната работа бяха спасени човешки животи“ - допълни Красимир Каракашев.
Според него обаче, въпреки полезността за обществото на доброволните неправителствени формирования се оказва, че те не са подкрепени от държавата. За тях не се отделят държавни средства за издръжка, не се осигуряват помещения, за да развиват дейността си, нямат институционална и законова подкрепа. Държавата отделя средства само за националните организации и за общинските доброволни формирования, част от които обаче е спорно, доколко изпълняват ефективно задължения си и доколко са наистина полезни на обществото.
Подробностите можете да чуете в интервюто с Красимир Каракашев:
„Държавата по никакъв начин не помага доброволните формирования, регистрирани към юридически лица. Това е много сериозен проблем във време, в което виждаме колко полезни са тези организации. В България могат да се регистрират тези формирования по два начина - единият е от страна на общините, които по закон са длъжни да регистрират такива формирования, а другият начин е това доброволно формирование да бъде учредено от юридическо лице, както е нашият случай. Доброволното формирование “Мейдей” България е учредено към неправителствената организация Сдружение Български щит, което е в обществена полза“ – коментира за Радио Благоевград Кристина Ръжданова, заместник- председател на Сдружение Български щит.
Според нея, наредбата за доброволните формирования игнорира съществуването на частните доброволни формирования, като не дава никаква възможност на държавата, общините и институциите да помагат на тези доброволни формирования.
„Не са създадени инструменти за подкрепа на тези формирования, които се оказват изключително полезни. Затова апелирам институциите, които имат отношение по тази тема, да поканят всички заинтересовани страни на срещи, защото опитът, който имаме в тази сфера, е безценен. Надяваме се, да бъде положена основата на истинското доброволчество в България по начин, който да съответства на нуждите на населението и на съвременното разбиране за доброволчеството“ – коментира още Кристина Ръжданова.
Подробностите можете да чуете в интервюто с Кристина Ръжданова:
От 2008 година Народното читалище "Съгласие 2007"- село Жабокрът организира празник на зелника . „ Идват много хора от общината, от цялата страна, от Македония, Сърбия. Празникът ни става все по-голям и по-хубав “, разказа за Радио Благоевград Милена Стоименова, председател на читалището. Това е един от аргументите, читалището да предложи..
От днес, 11.11.2024 г. започва приемането на късометражни филми, /игрални и документални/ за участие във фестивала „Екранът е ваш“. Допускат се до 11 филма, всеки с продължителност не повече от 11 минути. Селекцията на получените ленти ще е дело на петчленно жури, което ще оценява само техническото качество на филмите. Публика ще излъчва по един..
Ирина Николова е продуцент в Телевизионния център в Благоевград, един от регионалните центрове на БНТ . В интервю за Радио Благоевград, по повод 65-та годишнина на обществената медия тя посочи, че запазената марка на ТВЦ – Благоевград са „ документалните филми с историческа тематика, за хора, които са оставили следа тук в региона - не само..
Национални академии на науките, в това число и БАН, Световната метеорологична организация, Европейският съюз на геонауките, Европейското геофизично общество - над 200 научни организации от целия свят отново предупредиха, че човекът е основната причина за съвременните промени в климата. Информацията съобщи за Радио Благоевград Николай Петков,..
„Дигитална зависимост - наръчник за родители и учители“- предлага психологът Георги Млеканов. Той разкрива шокиращи факти относно бъдещите дефицити в развитието на подрастващите, които от ранна детска възраст са „дресирани“ с телефони и таблети. Наръчникът дава конкретни примери и посочва необходимите действия и решения затова как родителите..
Сдружение „Близо до теб“ организира екокампанията „Зелено бъдеще“, която обединява ученици от средните училища и е подкрепена от Държавното горско стопанство -Дупница за засаждане на нова гора. „Отдавна мислим зелена инициатива, в която усилията ни да са носочени към дърветата и гората, защото вярваме, че единственото възможно бъдеще е това,..
Сградата на жп спирка Шишковци трябва да бъде запазена. В момента сградата не е в добро състояние. Като конструкция тя може да се ползва, има запазен покрив, но той почва да тече. Трябва да се направи основен ремонт, за който ще са нужни немалко средства.Сградата е строена през 1935 година. Построена е с дарения със средства на местния дарител..