Синдром на сухото око причини
Синдромът на сухото око е сред модерните болести предвид това, че съвременните хора работят непрекъснато с електронни устройства, в повечето случаи на изкуствена светлина. Темата коментира д-р Станка Узунова – офталмолог, в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград.
„Принципно това е точно така. Синдромът на сухото око се появява, когато има промени в количеството или качеството на сълзите, което води до сухота и дразнене в очите. Като имаме предвид какви фактори допринасят за да се развие синдромът на сухото око – това са прах, пушек, работа на компютър, централно отопление, също така възрастта, различна козметика, някои лекарства – съвсем спокойно можем да кажем, че това е състояние, свързано с нашия начин на живот, със съвремието. Тъй като особено често от този синдром страдат тези, които работят продължително на компютър“.
Клинични симптоми
„Оплакванията на пациентите са много разнообразни, те са изразени в различна степен. Понякога чувстват дискомфорт, много често имат усещане за сухота, но е възможно и да нямат. Възможно е да има лек сърбеж, усещане за чуждо тяло. Много често има дразнене от светлина, особено тези, които не само работят на компютър, но използват в свободното си време електронни устройства. Усеща се един общ дискомфорт – дразнене, понякога и сълзене. И колкото и парадоксално да звучи, тъй като сълзите не се задържат правилно в окото, те изтичат навън, а окото остава сухо и има усещане за дразнене и дискомфорт“.
Сухото око е състояние, предизвикано от промени в количеството и качеството на сълзите. Какво може да промени това състояние?
„Причините могат да бъдат най-различни, а също и някои заболявания, не само очни, водят до такава промяна. Разбира се, по-редки са аномалиите и такива от травми. Примерно изгаряне или други подобни. Много честа причина може да бъде диабета. Доказано е, че повече от 1/3 от хората, които имат диабет, страдат от сухо око. Различни хормонални причини – например жените в менопауза често страдат от сухо око. Използването на контрацептивни медикаменти и още – свързани с възрастта причини поради намаляване продукцията на сълзи след 50-годишна възраст, използването на антиалергични лекарства, антидепресанти. И най-различни разнообразни други причини могат да допринасят за развитие на сухо око. Но тъй като това състояние го наблюдавам и при деца, които са напълно здрави – това определено може да се свърже с употребата на електронни устройства. Работещите с компютър 5-6 часа и повече, които стоят без да се отделят от екрана, се получава това: научно доказан факт е, че започваме да мигаме 70% по-рядко, т.е. остават едни отворени очи, които се взират в екрана, което съответно спомага сълзата по-лесно да се изпарява и да става некачествена. Рядкото мигане води до задълбочаване на синдрома и съответно до появата на най-разнообразни оплаквания“.
Диагностика на синдрома на сухото око
„За съжаление пациентите доста късно идват на преглед, когато оплакванията станат доста по-чести и по-сериозни. Включително могат да се оплакват и от болка, когато е засегната роговицата и нейните повърхностни слоеве. Диагностиката не е трудна, има различни тестове. Аз лично предпочитам един тест, при който се оцветява сълзата с едно багрило и на съответна синя светлина веднага се вижда между две мигания дали има сухота, каква е нейната степен. Тестът е абсолютно безболезнен и бърз. Вижда се дали има сухи петна между две мигания и съответно дали има засягане на предната очна повърхност, по-специално на роговицата. И ако има такова засягане, то тогава оплакванията са доста по-сериозни. В този смисъл диагностиката е лесна и бърза. Прави ми добро впечатление, че работещите на компютър, особено IT специалистите, доста добре се грижат за очите си и често правят профилактични прегледи, дори без никакви оплаквания, което е много хубаво“.
Лечение на сухо око
„Проблемът се преодолява, особено в по-млада възраст. След 55-60-годишна възраст той съпътства нашето ежедневие. Предписват се поддържащи капки, които се слагат периодично, но като цяло се преодоляват оплакванията, стига да не е засегната роговицата, макар че това също е преодолимо, но тогава се изискват малко по-различни капки и медикаменти. Като цяло лечението е с изкуствени сълзи и овлажняващи гелове. Има вече на пазара и такива, които са под формата на спрей. Много са разнообразни капките, но всичко зависи от степента на оплакванията. Има с витамини, без витамини, с консервант и без. Една голяма част от пациентите посещават аптеката, взимат си изкуствени сълзи, но те е възможно да не са подходящи за техния случай. Има по-леки, има действащи по-дълго време. Като цяло се назначава лечение за около 2 седмици в стандартния случай, след което се слагат капки при нужда и проблемът се преодолява“.
Профилактика
„Работещите на компютър трябва да знаят, че мониторът трябва да е разположен под нивото на погледа – т.е. да не го гледаме с широко отворени очи нагоре. По този начин ще намалим взирането, очите ще бъдат по-малко отворени, това ще позволи да не се уморяват клепачите и съответно откритата площ на окото да бъде по-малка. Много е трудно човек да увеличи миганията – това е нещо, което ние правим неволево. При по-малките пациенти, при хората, които работата им не е свързана 8 часа да са на компютър, е препоръчителна хигиена на зрението – чести почивки. Хубаво е правилото 20-20-20, което помага не само за правилното овлажняване на окото, но помага и да релаксират очните мускули. На всеки 20 минути да се погледне надалече за 20 секунди. Това няма да наруши работния процес. И, разбира се, ако имат възможност пациентите да посетят очен лекар, за да им препоръча средство, с което при необходимост да си помогнат“.
Специалността "Педагогика на обучението по български език и китайски език" е сред сравнително новите специалности във Филологическия факултет на Югозападния университет "Неофит Рилски" и е важна стъпка към навлизането на азиатските езици и култури в портфолиото на филологическите специалности в Благоевград. Вече четири години специалността се стреми да..
Композиторът Стефан Диомов ще отбележи своя 80-годишен юбилей с концерт в зала 1 на Националния дворец на културата (НДК) на 4 и 5 април. За предаването „Ефир за приятели“ по Радио Благоевград композиторът сподели, че се вълнува за предстоящото събитие. „Такъв отзвук на моите песни за първи път ми се случва и то в такъв мащаб“, допълни още Стефан..
Нов пънк и рок фестивал „Three Mountains Rock Fest“ ще се проведе в три поредни дни – 5, 6, и 7. септември, тази година, на „Бяла сцена“ между село Баня и Банско. Организатор на събитието е испанецът, който живее от 12 години в Разлог –Давид Райгал. В предаването „Ефир за приятели“ той сподели повече за фестивала и желанието той да се превърне в..
Регионалният исторически музей - Благоевград вече е част от приложението TreasureUP – интерактивна платформа, която превръща обикновеното музейно посещение в истинско приключение. Вече всички посетители – малки и големи, могат да се включат в мисия за търсене на съкровища, докато разглеждат експозициите. Автори на безплатното приложение са седем..
Народната певица Любимка Бисерова ще представи своята книга „Село Пирин – Спомени и документи от борбата за свобода“. Представянето ще се състои на 2 април, 17:30 ч. в Художествената галерия на Дома на културата и на 3 април в Регионалната библиотека „Д. Талев“ в Благоевград. Книгата е резултат от дългогодишни проучвания и събиране на..
Април e съвсем близо, а планина Беласица е на един хвърлей място. Време е „да се хванем за зелено“ в Подгорието, къде ни очакват интересни приключения, красиви природни гледки и вкусна местна храна. Това са част от акцентите в Празника на Габренската сарма от бутима, който ще се проведе на 26 април в петричкото село Габрене. Той е част от..
Поезията е много повече от лична изповед – тя е начин за предаване на важни послания, които отекват отвъд страниците. В това вярва Владислав Христов, носителят на Националната награда за поезия „Иван Николов“ за 2025 г., който беше отличен за стихосбирката си „Пойни птици“. В интервю за Радио Благоевград поетът сподели, че съвременната поезия все..