Важни новини за тютюнопроизводителите съобщи в ефира на Радио Благоевград Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите в България, НАТ 2010 и президент на Европейската организация в сферата на суровия тютюн, ELTI. Те са свързани с новите условия за получаване на Преходната национална помощ за тютюна за периода 2023-2027 г., сроковете за кандидатстване и другите мерки за подпомагане на тютюнопроизводителите.
Всички тютюнопроизводители, които не са регистрирани в Регистъра на тютюнопроизводителя за новите референтни години, които са 2016, 2017 и 2018, трябва да се регистрират до 1 март. За целта, трябва да са законни или „активни“ тютюнопроизводители, да имат необходимите документи за това и да са отглеждали тютюн през тези години. Само така, могат да станат бенефициенти по тази схема.
„Едното от новите условия за кандидатстване по тази схема, което касае всички сектори, имащи право да получават тази помощ за новия програмен период, е всеки кандидатстващ да бъде „активен фермер“. За тютюна, това нещо може да се постигне по два начина – или трябва да бъдат регистрирани по Наредба 3 като земеделски производители, или да са вписани в Регистъра на тютюнопроизводителя за съответната година, като това трябва да се случи преди подаването на заявлението по самата схема“, коментира Цветан Филев.
Той уточни, че до 31 март е срокът, в който тютюнопроизводителите трябва да се впишат в Регистъра за 2023 г. Това става с прилагането на три важни документа: правно основание за ползване на земеделската земя, върху която ще разсаждат тютюн; договор, сключен с търговски оператор с предварително договорирани количества, които ще произведат и реализират и документ, който доказва количествата предадена суровина, ако са отглеждали тютюн и в предходния стопански цикъл.
„От 1 март до 15 май тази година, регистрираните като „активни фермери“ тютюнопроизводители трябва да подадат заявление за кандидатстване по схемата Преходна национална помощ за тютюна с новите условия. Те включват и това, че старият период 2007, 2008, 2009 г., е заменен с новите референтни години 2016, 2017, 2018 г. и забележителното тук е, че тютюнопроизводителите отглеждали и през трите нови години тютюн, имат възможност да посочат една от тези три години, която да им стане референтна. Тя ще им бъде такава до 2027 г.“, допълни Цветан Филев.
Подалите заявления по тази схема за 2023 г. ще получат парите през 2024 г.
Председателят на НАТ, 2010 съобщи и новината, че през месец май тази година, тютюнопроизводителите, които са вписани в Регистъра могат да получат и средства по пакета Украйна 2, които вече са договорени със земеделското министерство. След като стане ясно колко точно са регистрираните декари тютюн, ще станат ясни и ставките за подпомагане, но се очаква те да бъдат като миналогодишните, около 140-150 лева на декар. Вторият транш ще бъде преведен по-късно през годината, може би през есента.
По отношение на помощта по de minimis, Цветан Филев съобщи, че се водят преговори със земеделското министерство за получаване на средства и по тази схема.
„Всичко е въпрос на бюджет. Ако се подсигури бюджет не само по тази мярка, а и за всички други, ще направим всичко възможно и необходимо, тютюнът да бъде равнопоставен на останалите браншове, ако има такава работеща схема и през тази година“, уточни още председателят на Националната асоциация на тютюнопроизводителите.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Цветан Филев:
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..