„Свидетели сме на изключително засилен интерес от наши съграждани, от наши колеги от цялата страна“, каза в интервю за Радио Благоевград Валентин Дебочички, директор на РИМ - град Кюстендил само седмица след излизането от печат на първи том на енциклопедията за Кюстендил. Изданието е подготвено от Института за исторически изследвания към БАН по идея на Регионалния исторически музей в Кюстендил и с финансовата подкрепа на Община Кюстендил.
„Голямото достойнство на този труд, е че има обобщителен характер“, подчерта още Валентин Дебочички и припомни, че „Кюстендил има енциклопедичен речник от 1988 година, претърпяло второ издание през 1989 година, но новоизлезлият том първи от историята на Кюстендил по същината си е ново краеведско научно изследване. Нещата се случиха в резултат на доста натрупвания, на редица публикации, проучвания на редица археологически обекти, особено интензивни във връзка със строителството на АМ „Струма“ през 2012 – 2014 година. Така дойде естественият ход и ред за издаване на двутомна история на Кюстендил“. Първият том е в тираж 500 броя и включва периода от неолита до Освобождаването от Османската империя.
„Личното ми мнение е, че тиражът не е достатъчен. Но се надявам, че по време на предстоящото официално представяне, след като бъде факт и том втори от историята на Кюстендил, ще бъде засегнат този въпрос. Аз лично бих желал, бих препоръчал, разбира се при финансова възможност, да бъде допечатена, да бъде свободна за продажба, за да може всеки, който се интересува от богатото минало на Кюстендил и региона да я притежава“, каза още Валентин Дебочички.
Интервюто с Валентин Дебочички чуйте в звуковия файл.
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..