Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Росен Калпачки: Рехабилитацията след инсулт - дупка в системата

Автор:
Снимка: БНР

Рехабилитацията след инсулт - защо най-голям ефект се постига в рамките на 18 месеца след събитието, но трябва да започне 24 часа след инцидента.

Кой е горещият телефон за пациенти с инсулт?

Имаме ли дигитална карта на местата и специалистите за пациенти с инсулт?

Готви ли се мобилно приложение за лечебните заведения и места за рехабилитация при инсулт?

Защо в България няма Рехабилитационни центрове, които да поемат пациента с инсулт в острото състояние?

Какво заплаща НЗОК за рехабилитация?

Защо са важни помощните средства за болния, квалифицираната неврорехабилитация, преодоляване на афазията, пристъпите на депресия, невъзможността за общуване с най-близките?

Какво трябва да направят ведната близките на пациент с инсулт - отговорите дават експертите и пациентската организация "Асоциацията за инсулт и афазия".

Този епизод на подкаста на БНР - "В центъра на системата" е продължение на темите за инсултите.

УМБАЛ
УМБАЛ

Слушайте епизода тук:

Гости в епизода са:

♥️Доц. Росен Калпачки - Началник Клиника по нервни болести към УМБАЛ "Света Анна София"

♥️Д-р Нина Гацова - Профирова - Началник Клиника по физикална и рехабилитационна медицина към УМБАЛ "Света Анна София"

♥️Дорина Добрева - Председател на Асоциацията за инсулт и афазия и близка на пациентка с инсулт
♥️Стефка Стоилова, майка на пациентка с инсулт
УМБАЛ
УМБАЛ
От разговора ще научите:
♥️Как да продължим живота след инсулт - терапия, възможности, перспективи
♥️Най-важните рехабилитационни методи за възстановяне на пациентите
♥️Как се рехабилитира афазията, парализата, депресията, промените в съзнанието, в емоциите, проблемът с тазовите резервоари, лошо дишане, пневмонии
♥️Защо е толкова голямо търсенето на афазиолози
♥️Кога се постига най-добър резултат от рехабилитацията при инсулт
♥️Къде трябва да се провежда рехабилитацията
♥️Как помага пациентската организация - "Асоциацията за инсулт и афазия" на пациенти от цяла България
♥️Най-важните методи за възстановяване на инвалидизацията при инсулт
♥️Кои специалисти трябва да включите при неврорехабилитацията
♥️Защо най-важният метод е кинезитерапията
♥️Защо е важна и ресоциализацията на пациентите с инсулт - чрез начин на общуване, арт терапия, психотерапия
♥️Защо при липса на рехабилитация може да се стигне и до смъртен изход за пациента
♥️За дигиталната карта на лечебните заведения, които лекуват инсулти и за местата за рехабилитация
♥️Кой е горещият телефон за пациенти с инсулт на пациентката организация и кога ще заработи първият Дневен център за пациенти с инсулт
Стефка Стоилова, майка на пациент с инсулт
Стефка Стоилова, майка на пациент с инсулт
"Извънредно много неща научих на училището за пациенти с инсулт в болница "Света Анна", нямам думи, колко съм доволна. Първо не знаех много неща за болестта, не знаех и как да се грижа за дъщеря ми, как да се справям именно с настроенията й, как да имам търпение...
Доста интересна беше лекцията и ако и такива лекции занапред, бих ги посещавала, защото ние не сме толкова напреднало общество и много неща не знаем за тези заболявания, които са много тежки", това сподели пред БНР Стефка Стоилова.
Нейната 50 годишна дъщеря, по професия журналист, е преживяла вторичен тежък инсулт, с увреждания на мозъчния ствол, с парализа на дясната страна на лицето и невъзможност за комуникация. Жената започва късно рехабилитация и възстановяването е много трудно.

"Центърът за лечение на инсулти" в болница "Света Анна" реши да организира това училище за пациенти, защото сме длъжници на обществото, което трябва да е наясно, че след инсулта битката за възстановяването на пациента не приключва, а продължава", изтъкна пред БНР доц. Росен Калпачки - Началник Клиника по нервни болести към УМБАЛ "Света Анна София".

По думите му пациентите на д-р Нина Гацова от Клиника по физикална и рехабилитационна медицина към УМБАЛ "Света Анна София", започват веднага възстановителни дейности.

"В първия един месец след изписване от болницата за съжаление пациентите остават в ръцете на близките си, няма поета от НЗОК незабавна рехабилитация. А това е ключов период и голяма част от тези пациенти си отиват точно в този период. Това е една голяма пропаст между острото отделение и мястото за квалифицирана рефабилитация и физиотерапия. И след това може тази рехабилитация да продължи в санаториум, за да се запазят като живот тези пациенти", поясни още доц. Росен Калпачки, който е роден в Благоевград.

Д-р Нина Гацова - началник Клиника по физикална и рехабилитационна медицина към УМБАЛ
Д-р Нина Гацова - началник Клиника по физикална и рехабилитационна медицина към УМБАЛ

"При нас започваме веднага, но с не много натоварване, с пасивни упражнения с кинезитерапевт, с рехабилитатор. Ако обаче, пациентът е изписан на легло в къщи, близките му трябва веднага да започнат упражнения за вертикализация, с поставянето на пациента в специални положения, като това е консултирано със специалист, каза пред БНР д-р Нина Гацова - Профирова - Началник Клиника по физикална и рехабилитационна медицина към УМБАЛ "Света Анна София".

"В България липсват Центрове за рехабилитация, които да поемат пациентите веднага след острото състояние. Това е много голям проблем, има санаториуми и центрове, които поемат болния, когато е в по-добро състояние. Но в периода между 5 и 10 ден, в който го изписват пациента и в рамките на този един месец, когато трябва да се започне с активна кинезитерапия, няма къде да отидат пациентите. Има клинични пътеки за продължително лечение на инсулта, които биха могли да се изпълнят, но няма бази, които да го вършат това", допълни още д-р Гацова.

Дорина Добрева - Председател на Асоциацията за инсулт и афазия и близка на пациентка с инсулт
Дорина Добрева - Председател на Асоциацията за инсулт и афазия и близка на пациентка с инсулт

"Логистично всичко трябва да е така организирано за пациента с инсулт, че на него и на неговите близки да им е удобно, тогава ще имаме мотивирани пациенти и активни близки, които да търсят тази рехабилитация.

Информираността е най-важна. Ние като пациентска организация сме изготвили дигитална карта на центровете и болниците за лечение и рехабилитация на инсулт, както и специалистите, които се занимават с това. Подготвяме тази информация да се бъде качена на безплатно софтуерно приложение, каза пред БНР Дорина Добрева - Председател на Асоциацията за инсулт и афазия.

Пациентската организация работи и за създаването на първия Дневен център за болни с инсулт в столицата. Вече има готово Ръкодство за грижата за пациент с инсулт. То ще бъде публикувано и в интернет с цялата необходима информация за институциите, към които трябва да се обърнете, къде да намерите специалисти, как да се отнасяте с пациента у дома.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дискусия на тема „България в Еврозоната – предизвикателства и перспективи“ в ЮЗУ

Среща дискусия на тема „България в Еврозоната – предизвикателства и перспективи“ се проведе в Стопанския факултет на ЮЗУ“Неофит Рилски“. Модератор на срещата бе Георги Ангелов, старши икономист в Институт „Отворено общество“ – София.  Пред студенти и преподаватели той изтъкна предимствата на влизането на страната ни в Еврозоната и какви са..

публикувано на 27.11.24 в 13:00

Авария спира водата в Брезник

Авария на довеждащия водопровод от язовир „Красава” до пречиствателната станция наложи временно спиране на водата в Брезник и през деня. От 18 ноември градът и село Ноевци са на воден режим, като водоподаването се спира през нощта за времето от 22.00 до 05.30 часа.  Заради аварията, от днес на обяд до отстраняването й към потребителите ще се подава..

публикувано на 27.11.24 в 12:56

Рая Назарян и Силви Кирилов отново на балотаж за председателския пост в 51-вото НС

Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от "Има такъв народ" отново ще са на балотаж за председател на парламента. Преди повторното гласуване Народното събрание излезе в едночасова почивка. На първия тур от днешния шести опит за избор на председател на НС четиримата номинирани не събраха необходимия брой гласове. Рая Назарян от ГЕРБ-СДС получи 69..

публикувано на 27.11.24 в 12:52

Таксиметровите шофьори заплашват да блокират държавата по Коледа

Представители на браншовите организации на таксиметровите шофьори обявиха, че ако до 15 декември не бъдат изпълнени исканията на таксиметровите водачи за връщане на застраховката гражданска отговорност към старите нива от лятото, ще блокират държавата преди коледните и новогодишни празници, пише БНР.  Те ще блокират всички основни магистрали -..

публикувано на 27.11.24 в 12:50

Детето, семейството, обществото обсъждат на конференция в Брезник

За шести пореден път Брезник ще бъде домакин на национална научна конференция "Общество, култура, образование". Форумът се организира от Общинския исторически музей и ще се проведе на 28 ноември. Участие в него ще вземат учени, университетски преподаватели и  музейни специалисти. Темата тази година е  "Детето, семейството, обществото от ХІХ-и до..

публикувано на 27.11.24 в 11:45

Възстановяват разцепената група на ГЕРБ в Общински съвет Благоевград

За нормален диалогичен тон, без междуличностни отношения се обяви новият председател на Общински съвет Благоевград Антоанета Богданова на първата си пресконференция пред медиите.  "В групата на ГЕРБ-СДС в Общински съвет всичко е наред, една група сме, с колегите сме се разбрали, драма няма", категорична е Богданова. Припомняме, че на предходното..

публикувано на 27.11.24 в 10:52

Благоевград избира "Спортист на годината"

На 18 декември от 18.30 часа на официална церемония в зала „Пейо Яворов“ ще стане ясно кой е носителят на приза „Спортист на годината“ в община Благоевград за 2024 година. До 3 декември спортните клубове, развиващи своята дейност на територията на областния център, следва да направят своите номинации за постигнати постижения...

публикувано на 27.11.24 в 08:59