Рехабилитацията след инсулт - защо най-голям ефект се постига в рамките на 18 месеца след събитието, но трябва да започне 24 часа след инцидента.
Кой е горещият телефон за пациенти с инсулт?
Имаме ли дигитална карта на местата и специалистите за пациенти с инсулт?
Готви ли се мобилно приложение за лечебните заведения и места за рехабилитация при инсулт?
Защо в България няма Рехабилитационни центрове, които да поемат пациента с инсулт в острото състояние?
Какво заплаща НЗОК за рехабилитация?
Защо са важни помощните средства за болния, квалифицираната неврорехабилитация, преодоляване на афазията, пристъпите на депресия, невъзможността за общуване с най-близките?
Какво трябва да направят ведната близките на пациент с инсулт - отговорите дават експертите и пациентската организация "Асоциацията за инсулт и афазия".
Този епизод на подкаста на БНР - "В центъра на системата" е продължение на темите за инсултите.
Слушайте епизода тук:
Гости в епизода са:♥️Доц. Росен Калпачки - Началник Клиника по нервни болести към УМБАЛ "Света Анна София"
♥️Д-р Нина Гацова - Профирова - Началник Клиника по физикална и рехабилитационна медицина към УМБАЛ "Света Анна София"
"Центърът за лечение на инсулти" в болница "Света Анна" реши да организира това училище за пациенти, защото сме длъжници на обществото, което трябва да е наясно, че след инсулта битката за възстановяването на пациента не приключва, а продължава", изтъкна пред БНР доц. Росен Калпачки - Началник Клиника по нервни болести към УМБАЛ "Света Анна София".
По думите му пациентите на д-р Нина Гацова от Клиника по физикална и рехабилитационна медицина към УМБАЛ "Света Анна София", започват веднага възстановителни дейности.
"В първия един месец след изписване от болницата за съжаление пациентите остават в ръцете на близките си, няма поета от НЗОК незабавна рехабилитация. А това е ключов период и голяма част от тези пациенти си отиват точно в този период. Това е една голяма пропаст между острото отделение и мястото за квалифицирана рефабилитация и физиотерапия. И след това може тази рехабилитация да продължи в санаториум, за да се запазят като живот тези пациенти", поясни още доц. Росен Калпачки, който е роден в Благоевград.
"При нас започваме веднага, но с не много натоварване, с пасивни упражнения с кинезитерапевт, с рехабилитатор. Ако обаче, пациентът е изписан на легло в къщи, близките му трябва веднага да започнат упражнения за вертикализация, с поставянето на пациента в специални положения, като това е консултирано със специалист, каза пред БНР д-р Нина Гацова - Профирова - Началник Клиника по физикална и рехабилитационна медицина към УМБАЛ "Света Анна София".
"В България липсват Центрове за рехабилитация, които да поемат пациентите веднага след острото състояние. Това е много голям проблем, има санаториуми и центрове, които поемат болния, когато е в по-добро състояние. Но в периода между 5 и 10 ден, в който го изписват пациента и в рамките на този един месец, когато трябва да се започне с активна кинезитерапия, няма къде да отидат пациентите. Има клинични пътеки за продължително лечение на инсулта, които биха могли да се изпълнят, но няма бази, които да го вършат това", допълни още д-р Гацова.
"Логистично всичко трябва да е така организирано за пациента с инсулт, че на него и на неговите близки да им е удобно, тогава ще имаме мотивирани пациенти и активни близки, които да търсят тази рехабилитация.
Информираността е най-важна. Ние като пациентска организация сме изготвили дигитална карта на центровете и болниците за лечение и рехабилитация на инсулт, както и специалистите, които се занимават с това. Подготвяме тази информация да се бъде качена на безплатно софтуерно приложение, каза пред БНР Дорина Добрева - Председател на Асоциацията за инсулт и афазия.
Пациентската организация работи и за създаването на първия Дневен център за болни с инсулт в столицата. Вече има готово Ръкодство за грижата за пациент с инсулт. То ще бъде публикувано и в интернет с цялата необходима информация за институциите, към които трябва да се обърнете, къде да намерите специалисти, как да се отнасяте с пациента у дома.
От сутринта десетки миряни се стекоха в благоевградския храм „Въведение Богородично“ за да почетат Великден, да запалят свещ за здраве с надежда и вяра в доброто. Един от най-светлите празници в християнския календар провокира благоевградчани, за които това е ден, който носи символа на доброто, на светлината и на споделеността...
Хиляди вярващи от различни държави посрещнаха Възкресение Христово в Банско. Точно в полунощ празничната служба се пренесе от храма "Света троица" на площад "Възраждане" пред паметника на свети Паисий Хилендарски. Православни християни от България, Гърция, Северна Македония, Русия, Украйна, Сърбия изпълниха двора на черквата "Света Троица", за да..
До 350 души от община Дупница достигна благотворителната кампания “Великден във всеки дом”, организирана за втора поредна година от сдружение “Близо до теб”. Десетки граждани дариха близо 1 000 козунака. Децата от почти всички детски градини и училища изработиха великденски картички с лични пожелания за празника. По списъците, изготвени от..
Днес ще бъде предимно слънчево. Над югозападните райони ще има увеличение на високата облачност. В следобедните часове, главно над планините, ще се развива купеста облачност. Ще духа слаб източен вятър. Дневните температури ще се повишат и максималните ще бъдат между 20° и 25°.
Обични във възкръсналия от мъртвите Христос Господ, чеда на Светата ни Църква, в пределите на богохранимата Неврокопска епархия: ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ! С тези думи сияйният небесен Ангел, който отвалил камъка от „ вратата гробни ”, посрещнал дошлите в ранното утро жени мироносици и предизвикал в техните сърца възторг и радостно удивление...
На този свят и тържествен ден – Възкресение Христово, нека отворим сърцата си за вярата, надеждата и любовта. Празникът на Великден ни напомня за силата на доброто и вечния стремеж към светлина и духовно възраждане. Екипът на Радио Благоевград Ви пожелава здраве, благоденствие и радостни мигове със семейството и приятелите! Нека..
Малко след 14:30 ч. благодатният огън се спусна на Велика събота в навечерието на Възкресение Христово в храма на Гроб Господен (Църквата „Възкресение Христово“) в Йерусалим и патриархът на Йерусалим Теофил III излезе от Божи гроб с 33 запалени свещи във всяка ръка, и от тях започна да раздава Благодатния огън на присъстващите. Благодатният огън..