Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В ИСУЛ спасиха крака на мъж с трансплантация на кост от трупен донор

39-годишен мъж ще ходи отново, благодарение на иновативна операция в Клиниката по ортопедия и травматология на УМБАРЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Използван е биологичен метод – присаждане на костен материал от тъканна банка от трупен донор, който по естествен  начин подпомага зарастването на увредения крак.

„Пациентът е пострадал при пътно-транспортно произшествие - катастрофа с мотоциклет миналата година през лятото. Има операция по повод фрактура на бедрото, както и остра телесна травма на гръдния кош, но основният акцент е върху бедрената кост, която след операцията не зараства, имаше и инфекция. Особеното в случая е, че става дума за млад пациент, който беше инвалидизиран и ние приложихме метод, който е за използване на костен присадък от трупен донор за възстановяване на костния дефект и зарастване на костта, подпомагане на зарастването“ – поясни в интервю за предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград проф. Д-р Пламен Кинов, началник на Клиниката по ортопедия и травматология в УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“. По думите му  този метод е подходящ и при по-възрастни пациенти, но акцентът е при младите да възстановят собствената си кост, тъй като заместването с изкуствени материали или с импланти, както  в случая, не винаги е най-доброто при този пациент, който е активен, с високи натоварвания. Освен това много често се получава умора на материала – т.е. операцията след време се налага да бъде ревизирана –  повторно да бъде изпълнена, за да се възстановят известни неточности или проблеми, които възникват във времето.  Докато при възрастни пациенти целта е бързо възстановяване, което  с изкуствен материал – имплант или метал, може да бъде осъществено максимално рано, а и при тях няма големи натоварвания – т.е. няма риск от износване или умора на материала.

  Мъжът е лекуван оперативно в друга болница – фиксация с плака. През февруари 2023 г. се установява псевдоартроза на фрактурата /несрастване/, с данни за инфекция. Това налага повторна оперативна намеса. При нея травматолозите от УМБАЛ „Царица Йоанна-ИСУЛ“ отстраняват металните импланти, при което се открива тежък костен дефект  в областта на счупването.


  „Основното в случая беше, че имаше и инфекция на фона на тежката травма оперативна интервенция с незарастване на костта и оформяне на дефект, тъй като пациентът дойде при нас 4 месеца след операцията. При липсваща кост на фона на инфекция е изключително трудно лечението и е проблемно да сложиш вътре материал, който е с чувствителен ефект – т.е. донорната кост е инертна и  лесно микробът може да се ангажира и да се разпространи. Така че това е тънкостта да се извърши добре операцията, да се възстанови костта по биологичен начин, същевременно да се излекува и инфекцията, което ние успешно постигнахме“ – каза проф. Кинов. По думите му самото счупване се стабилизира с плака, която стабилизира двата края на костта, а поради инфекцията е добавено биологично активно стъкло, което има костно заместващ ефект. Освен това влияе локално върху локалната  среда и променя чувствителността и спрямо инфекцията – т.е. създава неблагоприятна локална среда за инфекцията. По този метод има немалко направаени операции,  костта започва да прораства и  се възстановява като се образува нормална кост. Този процес е бавен, но в рамките на 6 месеца до година, а в някои случаи до 2 години, но функцията се възстановява значително по-бързо в рамките на няколко месеца. При по-тежките комплекни случаи, както е при този пациент, прогнозата е в рамките на 6 месеца да се възстанови нормалната функция на костта.

„Работим и в посока на изграждане, стимулиране на костообразуването чрез тъкънно моделиране. Т.е. ние имаме научни проекти, по които диферентираме стволови клетки в посока костообразуване и първоначалните резултати вече сме публикували. Няколко статии са обнадеждаващи и разширяваме нашите търсения в тази посока – да изградим материал, който да е матрица, върху която собствената кост на пациента да се изгради в лабораторни условия. Т.е. да не използваме трупен донор, а материал, който е култивиран в лабораторни условия и след това върху него вече се изгражда нормална кост“.

Прогнозата на проф. Пламен Кинов е, че в рамките на 2-3 години резултатите в тази посока ще бъдат обнадеждаващи.

Пациентът в момента се възстановява, чувства се добре и изпълнява програмата за рехабилитация в последващия период.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Петко Петков

100 дни кабинет „Желязков“ – политическа стабилизация или тактическо оцеляване?

"В политиката е напълно нормално да се прави анализ след първите 100 дни управление. В стабилна политическа среда този период често е съпроводен с известен толеранс към новото правителство. В българската реалност обаче – както ясно се вижда – настоящият кабинет нямаше комфорта на този толеранс. Вместо това бе изправен пред цели два вота на недоверие,..

публикувано на 25.04.25 в 11:45

Каузата за храм в село Долно Драглище получи национално признание

Народният представител Ангел Славчев, заместник-председател на Комисията по електронно управление и член на Комисията по околна среда и води в 49-ото Народно събрание, връчи наградата в категория „Кауза“ на Bright Awards 2025 на Яница Домусчиева от Сдружение „Св. Св. Йоаким и Анна“ – организацията, която стои зад благородната инициатива по..

публикувано на 24.04.25 в 14:58
Методи Байкушев

2025-а ще е година на действие за Община Благоевград

2024 година беше година на оцеляването за Община Благоевград. От 2025 година обаче ще е година на действието. Бюджетът ще позволи да направим инвестиции по редица ключови проблеми, най-вече инфраструктура и градска среда, както и да направим инвестиции в хората. Няма шега, в края на март за първи път от шест години Общината няма просрочени задължения...

публикувано на 24.04.25 в 11:00

Национална конференция „Модерният свят през погледа на младите социолози“

Катедра „Социология“ към Философския факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“ организира Национална студентска конференция на тема „Модерният свят през погледа на младите социолози“. Събитието  е посветено на 30-годишнината от обособяването на социологията като самостоятелна специалност във висшето училище. „В рамките на..

публикувано на 24.04.25 в 09:41

"СигналИн" - платформата на Община Благоевград сред номинираните за награда

"СигналИн" - платформата за сигнали на Община Благоевград 2023, е номинирана за награда "Свободен електрон" 2025. Системата за подаване на сигнали на Община Благоевград има за цел да повиши гражданската активност за отстраняване на нередности на територията на общината. Поставените чрез сигналите проблеми се насочват по компетентност за..

публикувано на 24.04.25 в 09:30
Екатерина Янчева

И най-малките, и техните педагози, имат интерес към екообразованието

Детска градина „Щастливо детство“ в Благоевград е първата в областния център, която въвежда екообразованието по методологията на световната програма „Екоучилища“. Целта е по интерактивен начин да се  повиши теоретичното и практическо равнище на най-малките по въпроси, свързани с опазване на околната среда.  "Всяка учебна година имаме теми и..

публикувано на 23.04.25 в 10:13
Боряна Шалявска

Боряна Шалявска: Посоката в работата ни е младите хора да останат в Благоевград

Редица инициативи и програми за учениците и студентите от Благоевград подготвя общинското ръководство в областния център. Обединените им усилия с двата университета - Американския университет и Югозападния университет, вече дават резултати. През изминалата седмица се проведе Панаир на кариерата, в който участваха десетки представители на..

публикувано на 23.04.25 в 09:54