Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Негативният екологичният отпечатък на модната индустрия тревожи с мащаба си

Снимка: www.climateka.bg

Всяка година в продажба (по различни данни) се завъртат между 80 и 100 милиарда модни артикула. За последните 20 години потреблението на такъв тип продукти е нараснало с 400%. Впечатляващите факти съобщи в интервю за Радио Благоевград д-р Надежда Ангелова главен асистент в катедра “Неорганична химия” на ФХФ на СУ “Св. Климент Охридски” и част от авторския екип на платформата „Климатека“. 

Данните сочат още, че производството на облекло представлява 10% от глобалните въглеродни емисии и е вторият по големина индустриален замърсител. „Като всяко едно производство  се изисква енергия, за да бъде то задвижено. Оттам идват високите емисии на парникови газове, които се отделят в атмосферата от текстилните фабрики и предприятия. Същевременно се отделят и други газове – серни и азотни оксиди,  които  имат негативно влияние. Това е относно въздуха. Водата е изключително важна суровина за производството на текстил: тя се консумира в много големи количества и бива замърсена, не винаги достатъчно добре пречистена, преди да стигне до водните басейни. И третият аспект на екологичния отпечатък, който има модната индустрия, вече е непотребната дреха, какво е нейната съдба, след като вече не се използва и колко време е необходимо, за да се разгради напълно и на какво се разгражда“, очерта основните щрихи на проблема д-р Надежда Ангелова.

Какво може да направи индустрията, за да намали негативното си влияние? Кои са държавите, които са най-големи производители и къде е България? Каква е роля на потребителите и на така наречената  “бърза мода”? – Тези и още акценти чуйте в интервюто с д-р Надежда Ангелова.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Маруся Филатова: Работим по инвестиционната програма на Община Симитли

Община Симитли изпълни своята инвестиционна програма чрез осигуряване на финансови средства основно по две направления – Програмата за общинските проекти от Закона за държавния бюджет през 2024 г., второто  направление  е с осигурени финансови средства по европейските програми и Програмата за развитие на селските райони 2014 – 2020 г. Маруся..

публикувано на 27.01.25 в 14:28

Веселин Топузов: Полена е едно от красивите села на община Симитли

Кметът на село Полена, община Симитли, Веселин Топузов, участва заедно със свои колеги в предаването „Събития и личности“. В ефира на Радио Благоевград той коментира постигнатото през последните години и намеренията за тази. „В нашата община всички села са изключително красиви. В Полена през последните години се случиха доста хубави неща...

публикувано на 27.01.25 в 12:32

Любовта към танците води Ния Малешкова в Благоевград

Две  интерактивни лекции, посветени на темата „Мюзикъли за деца и присъствието на фолклора в тях“, се проведоха в Оксфорд и в българското посолство в Лондон. Инициатори и автори на лекциите бяха студентката по „Съвременна хореография“ от Югозападния университет „Неофит Рилски“ Ния Малешкова и певиците Деси Добрева и Десислава Христова, които са..

публикувано на 27.01.25 в 11:51

Филм за Милен Цветков ще бъде показан в Благоевград

Нов документален филм разказва за живота и професионалния път на покойния журналист Милен Цветков. Премиерата на „Милен“ бе на 20 февруари в зала 1 на Националния дворец на културата, предстои прожекция на филма и в Благоевград на 27 февруари. По време на снимките екипът е заснел около 40 интервюта, възстановили са много архиви и са се..

публикувано на 26.01.25 в 10:00

Пътят към сцената и изборът на актрисата Лили Сучева

Под светлините на рампата – така определихме радиосрещата с актрисата от Благоевград Лили Сучева, която играе роля в най-новия български филм „Терапия“, с премиера в кината след броени дни. Тя играе в различни постановки и в ДТ “Никола Вапцаров”, и Народния театър  „Иван Вазов”, Театър "Българската армия". Признава, че напоследък повече..

публикувано на 24.01.25 в 17:43

Георги Стефанов: Защитаваме приза „Черниче – първото евросело на България“

Преди 13 години Черниче придоби титлата „Първото евросело в България“. Тогава с финансиране по ЕП „Развитие на селските райони“ изцяло е реновирана инфраструктурата на селото. „През всичките тези години ние сме се стремили да поддържаме имиджа и доброто име на селото, да надграждаме и да получаваме всичко това, от което имаме нужда, за да бъдем не..

публикувано на 24.01.25 в 16:00

Александър Кънев: Човек, когато вярва, се случват чудеса!

На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..

публикувано на 23.01.25 в 15:19