На фона на повишаващите се цени на основните хранителни продукти, цената на яйцата няма да се вдига в дните до Великден, коментира за Радио Благоевград Даниел Божанков, председател на Управителния съвет на Асоциацията на промишленото птицевъдство в България. По думите му, продоволствената сигурност в страната по отношение на яйцата е осигурена, така че няма да има проблем с количествата.
„По отношение на цените на суровините, които се използват за производство на нашите яйца, започнаха леко да спадат. Като вървим по логиката не би трябвало да има повишение на цените. Но, тъй като пазарът определя самата цена, а не толкова себестойността, както би трябвало да бъде, защото яйцата са бързооборотна стока, така че, каквато е пазарната им цена, най-вече в Европа, такава е цената им и в България. Тоест, ако няма някакви сътресения, като птичи грип и войната в Украйна, не би трябвало да има повишения. Но, това е процес, който пазарът регулира от самосебе си“, коментира Даниел Божанков.
Според данни на Евростат, цената на яйцата от производител в България в момента е най-ниската в Европейския съюз - 28 стотинки без ДДС. В търговската мрежа обаче, цената на яйцата продължава да е висока - над 0.45-0.50 лв., на места и до 0.70 лв. за бройка.
На какво се дължи този пазарен факт?
„Трудно можем да определим причините за това. Един от факторите е дългата верига на доставката, тъй като понякога от единия производител докато стигне до крайния потребител, минава през голям търговец, той продава на малкия търговец, малкият търговец продава на борса или на търговската верига и така, когато има трима или четирима посредници до крайния потребител, е нормално цената да се повишава“, уточни производителят.
Като аргумент за по-високите цени на яйцата, Даниел Божанков открои и повишаващите се разходи за ток, заплати и горива и други. Въпреки това, според него, в някои търговски вериги е имало необяснимо високи цени.
Колко яйца произвеждаме?
Производството на яйца в България не е никак малко. На ден се произвеждат около 5 милиона, при консумация около 3 милиона яйца.
„Така че, у нас има достатъчно яйца, но ние почти не произвеждаме яйца с бели черупки, затова традиционно всяка година се внасят бели яйца най-вече от Полша, защото потребителите ги предпочитат за боядисване около великденските празници. В момента в Полша цената на яйцата е с около 5 до 10 стотинки по-висока от тази в България на едро, което поражда въпроса – колко яйца реално ще се внесат на тези цени? Така че, предстои да разберем“, допълни Даниел Божанков.
Според него, последните две години са по-различни от предишните, затова е трудно да се предвиди какво точно ще се случи. Но, ако няма непредвидени ситуации, няма причини за покачване на цените на яйцата.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Даниел Божанков:
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..