На 15 март отбелязахме за 40-ти път Световния ден на потребителите, което бе повод да коментираме отново в ефира на Радио Благоевград потребителските ни права и задължения. През годините с развитието на икономиката, глобализацията, отварянето на границите на държавите и свободното движение на стоки и услуги, нараства и значението на потребителската защита. Потребителите в Европейския съюз получават все повече права.
„Затова е важно е да ги знаем, за да бъдем по-сигурни, когато ги отстояваме и да знаем, че можем да разчитаме на подкрепа“, коментира в студиото на Радио Благоевград Габриела Руменова, експерт в сферата на потребителската защита и основател на онлайн платформата „Ние, потребителите“.
Според нея, най-важното право е правото на информация, както за самите стоки и услуги, които купуваме, така и за условията, при които можем да ги закупим – цените, отстъпките и други.
„Важно е и потребителите да имат защита от нелоялни търговски практики, които могат да се изразяват в невярна и подвеждаща информация. Други две много важни права са – правото на справедливи договорни отношения и правото на безопасни стоки и услуги“, допълни Руменова.
С наближаването на новия сезон, в търговската мрежа изобилстват така наречените „сезонните намаления“ на стоки и продукти. Оказва се, че търговците продължават да прилагат стари и нови трикове, с които заблуждават потребителите.
Една от най-новите „концепции“ за заблуда на потребителите при съобщенията за намаление е създаване на объркване по отношение размера на отстъпката. Друго често срещано нарушение и през този сезон е, че обекти с частично намаление на цените, не са посочили групите стоки, за които то се отнася. Познато и от предходните години нарушение е липсата на период на намалението, в резултат на което потребителят не знае кога е започнало и до кога ще продължи, т.е. дали изобщо е реално.
„Една от модерните заблуди е, че липсва периода, в който се извършват на намаленията. Това е „хванато в движение“ нарушение, защото то може да продължи не повече от един месец. Друго класическо нарушение е, че дадено намаление не важи за всички стоки, а само за определени“, уточни Габриела Руменова по отношение на „сезонните намаления“.
Чуйте повече в разговора на Биляна Славчева с Габриела Руменова:
Експертът в сферата на потребителската защита Габриела Руменова участва в репортерска проверка на Радио Благоевград в търговската мрежа на областния център, чиято цел бе да се установи, доколко са реални намаленията в магазините, кои са най-често срещаните нарушения и доколко се възползват от тях потребителите.
„Изводът, който можем да направим е, че в различните обекти продължаваме да срещаме от класическите нарушения в кампаниите за намаления – някъде липсва периодът, за който е намалението, на други места не можем да видим за кои групи стоки се отнася. Намалените стоки понякога са сред всички други, а не на отделни места. Но, пък виждаме и добри практики – има търговци, които са дали дори повече от себе си, ориентирали са потребителите с „червени етикети“, които са поставени на намалените продукти, с конкретни числа и за радост, те отговарят на това, което е написано“, така обобщи резултатите от репортерската ни проверка Габриела Руменова, експерт в сферата на потребителската защита и създател на онлайн платформата „Ние, потребителите“.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..
На 20 ноември повече от 140 държави отбелязват 25-ия Световен ден на Географските информационни системи (ГИС). У нас националното събитие е международната конференция „Обединени в ГИС решенията създаваме по-добро бъдеще“, която дава възможност да се научи всичко най-ново от света на Географските информационни системи и тяхното приложение...
Хората забравихме какво е да се радваме на цветовете, защото самите ние станахме едни такива безцветни, апатични и навъсени. Защото все някой ни е крив пред погледа, защото вместо да се усмихнем на вятъра в косите ние се дразним, че ни се е развалила прическата. Ей такива работи, хлапе... Добре, че не ги разбираш. И ако утре или след време някой..
Планините в България издават албум всеки ден. Време е да подкрепим техните артисти. С това послание кампанията на WWF „Абонирай се за природата“ ни призовава да вдигнем за миг очи от виртуалния свят и да обърнем внимание на живата планета, която ни заобикаля. Нейните артисти нямат почивен ден, но въпреки това изпълненията им сякаш остават..
Природозащитната организация WWF България постави началото на своята кампания „Абонирай се за природата“. С любопитна заигравка с някои от популярните стрийминг платформи и хитови сериали, WWF отправя посланието, че изчезването на дивата природа не е кино. То се случва в нашия живот и всички ние участваме в него с ежедневните ни решения...