Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Граничният пункт „Струмяни – Берово“ става национален обект

Граничният контролно-пропускателен пункт „Струмяни – Берово“, между общините Струмяни, област Благоевград, и Берово, Република Северна Македония, става национален обект. За това решение на правителството съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков след днешното заседание.  

Със същото решение за национален обект се обявява и инженерната инфраструктура до граничния пункт, включително път III-1008 (Кресна - Кулата) Струмяни - Микрево - Раздол - Клепало - граница Македония.

„Това е емблематично и показва отношението на държавата към развитието на инфраструктурата. Освен това обявяването за национален обект улеснява процедурите, които са свързани със Закона за устройство на територията, одобряване на подробни устройствени планове, отчуждаване и други, за да може да не се забавим с развитието на този инфраструктурен обект“, каза министър Шишков. Той допълни, че този пункт ще има регионален характер, през него няма да е допустимо преминаването на тежкотоварни камиони, а само на пътнически и товарни превозни средства с обща технически допустима максимална маса до или равна на 3,5 тона.

За изграждането му има споразумение между двете държави от 1999-та година, припомни регионалният министър.

Той увери, че за завършването на ГКПП „Струмяни-Берово“ се работи и в двете посоки. От българска страна ще се положат усилия и за проектирането и изграждането на път до границата, защото в момента такъв няма.

Проектът за изграждане на граничния пункт се финансира по програма Интеррег VI-A ИПП България - Северна Македония 2021 – 2027 и е на обща стойност 9 милиона евро.

Основната цел на проекта е да подобри свързаността в региона и да стимулира икономическия растеж чрез улесняване на трафика на хора и стоки, укрепване на комуникационните връзки и улесняване достъпа до основната TEN-T мрежа, включително връзката с транспортни коридори IV и VIII.

Възложител на проектирането и изграждането на довеждащия до новия ГКПП Път Ш-1008 (Кресна - Кулата) „Струмяни - Микрево - Раздол - Клепало - граница Македония“ е Агенция „Пътна инфраструктура“, като към момента има разработени идейни варианти на трасето и е започната процедура по Закона за опазване на околната среда. Финансирането за изграждането на пътя е възможно по Оперативна програма „Развитие на регионите“ 2021 - 2027 г.


По публикацията работи: Боряна Кърпачева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Наградиха магистрати и полицаи в конкурса в памет на Джовани Фалконе

Осем магистрати и двайсет полицаи от цялата страна бяха номинирани в конкурса „Сткрахливият умира всеки ден, смелият-само веднъж“ в памет на италианския магистрат Джовани Фалконе. Отличени бяха и служители на отделите „Борба с наркотрафика в Централно митническо управление и митница Бургас, както и от Агенция Митници – отдел „Борба с наркотрафика“..

публикувано на 27.11.25 в 14:40

Над 200 ученици и студенти разгледаха Анаеробната инсталация край Благоевград

Над 200 ученици и студенти преминаха през дните на отворените врати в Анаеробната инсталация за преработка на разделно събрани биоотпадъци в землището на село Бучино. Голям интерес от двата университета и училищата отчита Наталия Димитрова, началник отдел „Екология“ в  Община Благоевград. По този начин Община Благоевград се включва в..

публикувано на 27.11.25 в 12:59

Повече заявления и подпомогнати домакинства за енергийни помощи в Пернишко

С около 400 повече заявления за енергийни помощи са подадени в област Перник в сравнение с предходната година. С близо 400 повече са и подпомогнатите домакинства. Размерът на помощта за целия отоплителен сезон е 606,70 лв., като сумата се отпуска еднократно и наведнъж. Всички подадени заявления са обработени, в процес на разглеждане са само две, съобщи..

публикувано на 27.11.25 в 12:39

Горски и военни ще залесяват опожарената гора край Симитли

Горски и военни ще залесяват опожарената гора край Симитли. На 2 декември (вторник) служители на ЮЗДП, ТП „ДГС Симитли“ и 3-то бригадно командване към Сухопътните войски ще залесят опожарен район, който се намира над село Мечкул. В кампанията, чийто старт беше даден преди седмици, когато горски и летци от ВВС залесиха край Самоков, ще участват около 50..

публикувано на 27.11.25 в 12:34

Интензивни валежи и локални наводнения в Благоевградско

Паднало количество дъжд: между 20-25 л/кв м- равномерно за деня. По-големи количества - над 35 л./кв.м. за последните три часа са паднали в Санднаски. Изолирани места с наводнени мазета на къщи и улици има в с. Левуново, с.Ново Делчево и с. Лиляново. В района на Кресненското дефиле и прохода Предел има паднали камъни, които се отстраняват от служители..

публикувано на 27.11.25 в 12:29

Бюджет 2026 ще бъде оттеглен и преработен

Проектобюджетът за 2026 година ще бъде оттеглен и преработен. Това обяви пред журналисти лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. "Колко пъти пред вас казах, че този бюджет не ми харесва. Така, и затова, след малко, премиерът и домсъвета, както го наричат, ще ви съобщят какво съм решил. Събрах сутринта домсъвета, събрах подкрепящите партии, премиера и финансовия..

публикувано на 27.11.25 в 11:38

Заседава Общинският съвет в Кюстендил

Общинският съвет в Кюстендил ще проведе редовното си месечно заседание днес. То е насрочено за 14.00 часа, а в предварителния дневен ред са включени 33 точки. На днешното заседание общинските съветници предстои да гласуват предложените вътрешни компенсирани промени по бюджета на Община Кюстендил за 2025 година, както и изменения в две общински..

публикувано на 27.11.25 в 09:49