Студенти и преподаватели от Филологическия факултет посрещнаха пролетта с представяне на „Традиционни български пролетни обичаи“ в кафе „Бон Тон“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“.
Двучасовата програма, която организаторите бяха подготвили, включваше представяне на традиционни български гозби и фолклорни обичаи, свързани с пролетта. За доброто настроение допринесоха студентите от специалност „Съвременна хореография“.
Събитието бе открито от проф. д.ф.н. Магдалена Панайотова. Тя подчерта, че Филологическият факултет е първият факултет, който поставя началото на поредицата инициативи, които ще се провеждат в кафе „Бон Тон“. Още в началото на пролетния празник проф. Панайотова сподели, че най-вкусните ястия, приготвени от преподаватели и студенти, ще бъдат наградени от жури, в лицето на публиката.
Студенти, преподаватели и гости имаха възможност да се запознаят с традиционни обреди и обичаи, представени от гл. ас. д-р Венцислав Божинов. Той разказа за традициите, свързани с обредния календар – Баба Марта, Младенци, Благовец, Лазаровден и др.
"За мен е изключително важно българската делегация да гласува единно в полза на България. Предстои работата, която е обвързана с този срок до ефективното въвеждане на eврото", коментира премиерът Росен Желязков в Разлог. Във вторник, 8 юли, предстои Европейският парламент да гласува окончателното приемане на страната ни в еврозоната от 1 януари..
Възрастна жена е загинала при пътнотранспортно произшествие в Пернишко. Инцидентът е станал на 5 юли в землището на брезнишкото село Непразненци. 78-годишната жена е била блъсната от лек автомобил, шофиран от 26-годишен перничанин, който се движел по пътя от село Гигинци към село Ноевци и е починала на място. Шофьорът е изпробван за алкохол и..
Кюстендил ще бъде домакин на петото издание на фестивала Хисарлъка Experience. Той ще се проведе от 11 до 13 юли 2025 г. в местността Хисарлъка над града. Тази година във фестивала ще се включат Владимир Ампов - Графа и турската група Baba Zula, известна със своето съчетание на традиционни инструменти и съвременно звучене. Сред участниците са..
Проектът "Културна зона – общност с културно наследство и атрактивен всесезонен туризъм" беше представен в Регионалния исторически музей в Кюстендил. Проектът ще допринесе за стратегическото развитие на региона чрез маркетингови туристически подходи, чрез съвместни събития и инициативи за жизнени пространства и чрез иновативни подходи за представяне и..
Този уикенд атмосферата в местността „Степанови ливади“ край село Елешница, община Разлог, отново се наелектризира от звуците на рок музиката. За 14-а поредна година Рок Елешница събира фенове от цялата страна и ги зарежда с мощна доза адреналин и музикално вдъхновение. Фестивалът започна на 4 юли. Сцената посрещна първите три банди „Kallo..
Летните горещини могат да поставят здравето ни в риск. Най-уязвими са възрастните хора, малките деца, бременните жени, пациентите с хронични заболявания и работещите на открито, съобщават на страницата си от Министерството на здравеопазването. За да се предпазим от опасностите при високи температури, е важно: Да избягваме продължителен престой на..
Еврогрупата ще обсъди на заседанието си в Брюксел предложението за обменния курс на лева към еврото, което предстои да бъде въведено и у нас. Предложението е на Европейската комисия и е за регламент, който Съветът трябва да приеме утре. Финансовите министри на страните от еврозоната се събират ден преди Съвет "Икономически и финансови въпроси" да..