Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Опаковано с любов“ за хижи и заслони

6
Снимка: БТА

Поредна година младите планинари от Петрич подаряват чаши на хижи и заслони в страната. Кампанията носи звучното наименование „Опаковано с любов“, идеята за което се роди в първото отразяване на инициативата в ефира на Радио Благоевград, преди три години. Още в началото на кампанията се създава традиция, децата от Сдружение „Млад планинар“ – Петрич, сами да подаряват чаши, които те събират, опаковат старателно и изпращат на хижи и заслони вече в цялата страна. Така, чудесната инициатива от регионална, се превърна в национална.

 „Кампанията стана национална след като към нас се обърнаха хора от цяла България, че искат да станат част от тази инициатива и да дарят своите любими чаши на хижи в България. Свързаха се с нас не само отделни хора, но и организации и фирми, които сменят оборудването на своята столова и така се сдобихме за много кратко време с голямо количество чаши. Пристигнаха и чинийки, и купички за супа и боб чорба, която е традиционно ястие в българските хижи“, коментира за Радио Благоевград Гергана Сандъкчиева, ръководител на Сдружение „Млад планинар“ – Петрич.

Тя подчерта разликата в думите „дарение“ и „подаряване“, защото всяка подарена чаша носи история и послание от предишния си притежател.

„Много е интересен моментът, когато се върнем в хижите, на които сме подарили чаши и се случи така, че ни налеят чай в някоя от нашите чаши, да видите изражението на децата, радостта от това, че се връщат в едно друго време, когато са били по-малки и си спомнят за този скъп момент, когато подаряват нещо наистина от сърце. Хижарите реагират по същия начин, когато приемат чашките от децата, те го правят наистина от сърце“, сподели още Гергана Сандъкчиева.

Кампанията учи децата не само на благотворителност, но и на отношение към околната среда и към нейното опазване, защото ненужните у дома чаши, намират ново приложение и нов живот в българските хижи, вместо да бъдат изхвърлени в природата.

Все повече национални паркове подкрепят инициативата на младите петрички планинари и доставят чаши до хижи, до които децата не могат да стигнат сами. Тази година децата са подарили чаши на две хижи – на хижа „Извора“ в планина Славянка и на хижа „Христо Смирненски“ в Рила планина. В момента в клуба има събрани над 300 чаши, много от кметовете на петричките села също са предприели такава кампания, пенсионерски клубове и училища също се включват в инициативата. Ежедневно се получават кашони с опаковани чашки от цялата страна.

„Има смисъл, ще продължим кампанията без някакъв срок, така че, всеки който иска да ни подкрепи, може да го направи“ – допълни Гергана Сандъкчиева.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Гергана Сандъкчиева:



Снимки: БТА


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Баба Марта и днешният празник през погледа на децата

През месец март отбелязваме прехода от зима към пролет и събуждането на природата с връзването на мартенички. Легендата зад мартениците и Баба Марта е богата на символика, която отразява вярванията на древните и тяхната дълбока връзка с природата. Но освен тази символика съществуват и много забавни народни приказки за баба марта  и сърдития й..

публикувано на 01.03.25 в 07:50

Българи и сърби посрещат заедно 1 март

Българи и сърби ще посрещнат заедно 1 март, празника, посветен на Баба Марта и Деня на самодееца в България, с голям концерт в сръбския град Бабушница. Организатори са Пътуващо читалище "Бащино огнище", Фондация „Македония“ и Домът на културата в град Бабушница. В събитието ще участват местни самодейци и музикантите от българския оркестър..

публикувано на 28.02.25 в 15:38

Хазартната зависимост става все по-сериозен проблем и в малките населени места

Оказва се, че хазартната зависимост става все разпространена и в по-малките населени места, където игралните зали и казината „никнат като гъби“. Липсата на доходна работа и нежеланието на младите хора да работят за малко пари, са една от основните причини да се наблюдава увеличена хазартна зависимост в България, която дори на места измества..

публикувано на 28.02.25 в 15:04

Ученик от Бараково спечели голямата награда в Национален литературен конкурс

17-годишният Юлиян Димитров от кочериновското село Бараково спечели голямата награда в 11-ото издание на Националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш!“ . Ученикът впечатли журито със своето есе на тема "Бих се родил отново".  „…Бих се родил, за да прощавам, защото е правилно. Прошката е освобождение за самия теб...

публикувано на 28.02.25 в 11:24

Да прочетеш 229 книги за една година, когато си само на 10 години. Невероятно, но е факт…

Във времето на социалните мрежи и живот в онлайн пространството, звучи като шега четвъртокласничка от Благоевград да е прочела 229 книги, но е истина. Само можем да се усмихнем и да кажем има  и такива деца. Тя е Йоанна Терзийска на 10 години е , учи в Средно училище с изучаване на чужди езици „Свети Климент Охридски“ в областния град. А..

публикувано на 28.02.25 в 09:21

Пукльовците - екосъстезание с мисия

Започна турнето с екоигри в 7 града в страната, сред които Перник, Кюстендил и Петрич. Състезанията се  организират от платформата „Пукльовците“, която цели да стимулира директното общуване и взаимоотношения между децата. И това не къде да е, а в училища среда – там, където започва тяхното истинско социализиране. Това сподели в ефира на Радио..

публикувано на 26.02.25 в 14:50

НЕ на тормоза в училище! – „Денят на розовата фланелка“

Всяка последна сряда от февруари се отбелязва Световният ден против тормоза в училище, известен като  „Ден на розовата фланелка“. Тя символизира неприемането на тормоз и насилие в училищетo . За пръв път „Денят на розовата фланелка“ е проведен в Канада през 2007 година като протест, организиран от двама ученици – Дейвид Шепърд и Травис..

публикувано на 26.02.25 в 11:33