foodprice.bg e адресът, на който вече е активна новата интернет платформа, на която можем да следим цените на храните в търговската мрежа. Тя ще съдържа информация за около 50 хранителни продукта от първа необходимост, но засега можем да проследим цените на около 30 хранителни продукта от „малката потребителска кошница“.
„Това е началото на една единна информационн асистема, с цените на едро и с цените на дребно. Въпросът е да се покаже реално и едното, и другото, и целият процес на ценообразуване. Целта е да се информират особено потребителите, какви са процесите и когато тръгнат да извършват своите покупки, да са информирани как да ги правят тези покупки“, обясни за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.
Платформата дава информация не само за най-ниската цена по принцип, а за хода при ценообразуването по градове, в страната, в държавите от евросъюза и в трети страни. Тя се събира ежеседмично засега, но в нея не попадат цените на храни в промоции.
„Системата ще продължи да се развива и ще стане национална. Нивата в страната дават информация кой какво върши и е индикатор за некачествени процеси или злонамерен такива. Над 30 търговски вериги са заявили желание засега, да участват с информация в тази платформа. Когато се изгради добра репутация на даден търговец, това ще спомогне пазарът да стане по-добър. Това не е панацея за системата, защото тя е част от мероприятия, които трябва да се направят“, допълни експертът.
Потребителите могат да проследяват цените и в други страни, както членки на евросъюз, така и трети държави. Идеята е, гражданинът да стане по-активна страна, за да може и взаимодействието с търговеца да стане по-добро.
Ако се установи несъответствие между подадената информация от търговеца и цената на съответната стока на щанда в магазина, се предвиждат и санкции.
„Що се касае до доброволния механизъм, най-голямата санкция ще е сриване на репутацията на даден търговски субект. Предполагам, че никой няма да даде грешна информацияа, за да срине сам репутацията си. Това само по себе си ще се превърне в нелоялна практика веднага“, коментира още Владимир Иванов.
Той е категоричен, че в пряк смисъл, тази мярка няма как да повлияе върху намаляването на цените на храните. Това е платформа за образование и формиране за по-качествени търговски сделки, тъй като прозрачността винаги вреди на негативните механизми. Очакванията са самите хора да повлияят на негативните практики. Това ще доведе до увеличаване на потребителската култура в обществото. При съмнение за нередност, потребителите могат да сигнализират на телефоните на контролните институции, които също са поместени на платформата.
„Искам да се обърна към потребителите – уважавайте контролните органи, те са на хората! Не трябва да се създава отношение към институциите, те си вършат работата. Повече сигнали, означава повече и по-добра работа, а пък и от друга гледна точка, и повече контрол върху работата на институциите, тъй като всеки гражданин може да поиска резултата от сигнала. Така че, повече сигнали е по-добре“, допълни председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:
Смъртността на пчелите в България достига до 70-100% на отделни места, в Северозападна България, а прогнозата на пчеларите е, че през тази година броят на пчелните семейства ще намалее наполовина. Те настояват за ограничаване и строг контрол на пестицидите, които убиват пчелите, но подронват здравето и на човека. Ако не се предприемат мерки,..
На 18 май отбелязваме Международния ден на музеите, честван за първи път преди 43 години. Целта на празника е да се повиши информираността и ролята на музеите в обществото, защото музеите са важно средство за културен обмен, обогатяване на културите и развитие на взаимно разбирателство и сътрудничество между народите. Решението на 18 май..
Стартира кампания за безплатен микроблейдинг на жени, които са преминали през химиотерапия и са загубили веждите си в борбата с онкологично заболяване. Кампанията е под надслов „Красота с кауза – Плати с усмивка“. „Винаги съм се възхищавала на силата на жените, които преминават през това предизвикателство. Видях колко дълбоко може да се..
Фолклорна формация „Накит“ от Благоевград се завърна със специалната награда от международния фестивал „Бакши“ в град Хива, Узбекистан, който се провежда през две години. Нашите музиканти и певици се съревноваваха с професионални състави от 45 страни. Имало голяма конкуренция, защото всички били професионалисти. 30-минутната програма..
Заедно в града – това е новата акция на „Ела и ти“. Фондацията доказа, че планините в България могат да са достъпни и за хората със затруднени и напълно ограничени физически възможности. Гергана Дойчинова, която е двигателят на каузата и обедини сърцати доброволци от цялата страна, показа, че невъзможното изкачване е възможно вдъхновение за..
Общинският съвет в Трън утвърди предложения от кмета на общината Цветислава Цветкова бюджет за тази година. Финансовата рамка на бюджета на пограничната община за 2025 година възлиза на 15 265 216 лв., което е с близо 1,2 млн. лв. повече спрямо миналогодишния. Приходите за финансиране на делегираните от държавата дейности са в размер на 7 576 880...
Социалната ангажираност и доброволчеството е темата на радиосрещата с един от „Героите“ на ТimeHeroes - Ивайло Кирилов, който от години е доброволец. За топлината и грижата, които внася в живота на самотните възрастни хора от Пернишко, той получи специалната грамота на платформата за споделени инициативи. „ Доброволчеството за мен е..