Декларация против решение на Министерския съвет ще инициира общинският съветник инж. Огнян Атанасов на следващото заседание на Общинския съвет в Кюстендил. С решението, което е публикувано в "Държавен вестник“ се дава зелена светлина за откриване на производство по предоставяне на разрешение за търсене и проучване на подземни богатства в площ "Здравков дол", разположена на територията на общини Кюстендил и Трекляно, област Кюстендил.
Атанасов ще настоява Общинският съвет в Кюстендил да се противостави на разрешението. Съветникът настоява за отмяна на решението на Министерския съвет, както и да се търси среща с ръководството на Министерството на енергетиката и премиера. Атанасов посочи, че въпросната площ е част от същата онази площ "Злогош", за която вече имаше протести по повод друго инвестиционно предложение през 2019 година. Тогава масовото недоволство доведе до отмяна на решението на Министерския съвет, защото съществува вероятност проучвателните дейности да окажат негативно влияние върху подземните води в района, както е отбелязано в становище на Министерството на околната среда по случая, припомни Атанасов.
Еколози от района твърдят, че разрешението за проучване на мина за добив на злато и литий ще отрови повърхностните и подземни води в Кюстендил - Трекляно - Земен. Природозащитниците допълват, че в района скалите са богати на арсен и живак, според геоложките данни от проучване на Софийския университет.
Дискусия за дискриминация към уязвими групи и кръгла маса на тема "Лицата на различните" се състоя в Драматичния театър в Кюстендил. Събитието организирано от местното сдружение "Дебют" събра експерти, представители на общински и държавни служби и организации, както и младежи. "Целта на срещата беше да бъдат обсъдени мерки за справяне с проявления на..
Изборът на 58-та девойка "Кюстендилска пролет" ще се проведе на 15 март. Спектакълът за избор на девойка – символ на Кюстендил, ще се състои на централния площад "Велбъжд" от 19:00 часа. Участие ще вземат изпълнителите Мона и Папи Ханс, а водещ на програмата ще бъде актьорът Даниел Пеев. Момичетата, кандидатки за титлата "Кюстендилска пролет", ще..
Сигнал за отровени белоглави лешояди бе подаден на 3 март 2025 г. чрез GPS предавателя на лешояда Бювал, дарен от френския ZooParc de Beauval . Инцидентът е установен в района на село Мощанец, част от Натура 2000 зона Орановски пролом - Лешко. Екипът на Фонд за дивата флора и фауна, който възстановява популацията на лешоядите в Кресненския пролом,..
С полагане на цветя в Благоевград бяха отбелязани 144 години от рождението на Тодор Александров. Ритуалът се състоя пред бюст-паметника на революционера, който се намира в градинката пред Съдебната палата в областния център. На събитието присъстваха заместник-кметът по култура, спорт и туризъм Станислав Кимчев, зам.-областният управител Христо..
Изплащането на пенсиите за март в пощенските станции ще започне в петък, съобщават от Националния осигурителен институт. Хората, които получават средствата по банков път, ще получат средствата си на 7 март. Ден по-рано ще се изплащат обезщетенията за бременност, раждане и отглеждане на дете за февруари, а обезщетенията за безработица ще се изплащат на..
48-годишен перничанин е задържан за превозване на опасни отпадъци. Арестът е извършен в условията на специализирана полицейска операция, съобщиха от полицията. Служители от сектор „Противодействие на икономическата престъпност“ при ОДМВР – Перник проследили товарен автомобил в района на концесионна територия на миннодобивно предприятие в град Перник...
1,9 милиона лева без ДДС е сумата, която Община Дупница ще плати за третиране на смесени битови отпадъци. Обявена е обществена поръчка, която включва предварително третиране на около 10 000 тона отпадъци на сепарираща инсталация, собствена или наета. Срокът е една година, като може да бъде удължен с шест месеца. Кандидатите трябва да разполагат с три..